Gdynia dołączyła do zielonej inicjatywy
Gdynia jako pierwsza w Polsce oficjalnie dołącza do Green City Accord – europejskiej inicjatywy zobowiązującej miasta do poprawy stanu środowiska. Miejscy radni przyjęli na środowej sesji projekt uchwały w sprawie przystąpienia do porozumienia, które dotyczy m.in. dbałości o jakość powietrza, wody, gospodarki odpadami, walki z hałasem i wspierania bioróżnorodności.
To ciągle nowa, bo powołana w październiku 2020 roku przez Komisję Europejską inicjatywa, która ma zachęcić miasta w całej Europie do troski o jakość powietrza czy wody i przyjmowania tych samych, wysokich standardów ekologicznych. Green City Accord jest porozumieniem, w ramach którego samorządy dobrowolnie zobowiązują się do poprawy stanu środowiska, odpowiadając na zmiany zachodzące w naszym otoczeniu.
Do tej pory do Green City Accord przystąpiło ponad 20 europejskich miast, w tym m.in. Oslo (Norwegia), Lahti, Turku i Helsinki (Finlandia), Lille (Francja), Saragossa (Hiszpania), Braga (Portugalia) czy Cesena (Włochy). Gdynia to pierwsze miasto w Polsce, które wspólnie z nimi będzie w ramach nowej społeczności miast partnerskich formułować ambitne cele dotyczące ochrony środowiska w najbliższych latach.
Wymiana doświadczeń i dodatkowe środki
Europejskie porozumienie to nie tylko zbudowanie platformy do wymiany doświadczeń, ale też bezpośrednie, konkretne wsparcie dla jego sygnatariuszy - dostęp do wiedzy technicznej i nowe możliwości finansowania projektów. Gdyńskie uczestnictwo w Green City Accord może być kolejnym impulsem do rozwoju proekologicznych inicjatyw w mieście.
Priorytety to pięć kluczowych obszarów, wokół których będą skupiać się miasta członkowskie: powietrze, woda, natura i bioróżnorodność, gospodarka odpadami w obiegu zamkniętym oraz hałas.
- Idee towarzyszące porozumieniu Green City Accord są dla nas jednym z priorytetów zarządzania miastem. Jako pierwsi w Polsce dołączamy więc do tego porozumienia europejskich samorządów. Dziś rozwój miast musi oznaczać otwarcie na innowacje, wdrażanie rozwiązań, które chronią przyrodę i klimat. Dbałość o środowisko, szczególnie w obszarach miejskich, jest jednym z największych wyzwań, które stoją przed naszym i kolejnymi pokoleniami. To, że rozwój musi iść w parze z ekologią zauważyliśmy już lata temu. W Gdyni zwracamy uwagę na to, jak prowadzić miejskie działania i inwestycje oraz projektować nowe przestrzenie z myślą o lokalnym środowisku. Zagospodarowujemy wody opadowe, termomodernizujemy budynki, wspieramy i promujemy odnawialne źródła energii, edukujemy najmłodszych. Nie boimy się innowacyjnego podejścia, które pozytywnie wpływa na nasze otoczenie – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Retencja, jakość powietrza, zieleń i edukacja
Przypomnijmy, że Gdynia na przestrzeni ostatnich lat zrealizowała już szereg proekologicznych projektów, które pozytywnie wpływają na jakość środowiska. Wśród nich warto wymienić chociażby duże inwestycje związane z retencją w mieście (renaturalizacja rzeki Kaczej i odtwarzanie Potoku Wiczlińskiego), powstające nowe łąki kwietne, ogrody deszczowe, zielone dachy, pasaże roślinne czy stawy hydrofitowe, a także miejski program dotacji, który umożliwia mieszkańcom pozyskanie dodatkowych środków na wspomniane ogrody deszczowe.
Z inicjatywy miasta trwa też proces konsekwentnej likwidacji pieców węglowych w budynkach i lokalach komunalnych (tylko w zeszłym roku zlikwidowano 132 piece) oraz udzielane są dotacje na instalacje niskoemisyjnych źródeł ciepła w prywatnych obiektach. Gdynianie mogą też korzystać z dofinansowań na montaż odnawialnych źródeł energii. Co roku kolejne miejskie budynki przechodzą kosztowne termomodernizacje, a w najbliższych miesiącach Gdynia wspólnie z OPEC udostępni także mapy strat ciepła sieci ciepłowniczej i budynków, aby poprawić efektywność ogrzewania. Duże znaczenie ma też nowoczesna i w coraz większej części zeroemisyjna flota gdyńskiej komunikacji miejskiej.
Park Centralny w Gdyni, fot. Michał Puszczewicz / archiwalne
W Gdyni regularnie przybywa też terenów zielonych – oprócz Parku Centralnego w dzielnicach pojawiają się tzw. parki kieszonkowe oraz nowe nasadzenia. Innowacyjnym projektem było założenie miejskiej pasieki na dachu budynku Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego, a przyrodniczą edukację mieszkańców zapewnia co roku m.in. akcja „Zapraszamy ptaki do Gdyni", dzięki której przybywa budek lęgowych i karmników dla ptaków.
Jeden z karmników dla ptaków zbudowanych w ramach akcji "Zapraszamy ptaki do Gdyni", fot. Karol Stańczak / archiwum
Dalszy ciąg ekologicznej innowacji
Podejmowane do tej pory przez Gdynię proekologiczne działania wpisywały się w ideę tzw. Europejskiego Zielonego Ładu i Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Przystąpienie miasta do Green City Accord będzie praktycznym rozwinięciem tej idei.
Inicjatywa jest realizowana przez konsorcjum składające się z Eurocities, ICLEI i Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR) przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.
Źródło: UM Gdynia