mobile

Gdynia dba o zwierzęta

Zimowe akcje mające na celu pomoc zwierzętom w przetrwaniu zimy to jedna z wizytówek Gdyni. Urząd Miasta, Straż Miejska, Stacja Ornitologiczna, organizacje pozarządowe i wielu mieszkańców miasta regularnie uczestniczy w ich dokarmianiu.

Marek Nowak
TAGI
Gdynia dba o zwierzęta

– Kiedyś zwierzęta miały o wiele więcej przestrzeni, nie było tylu zabudowań i mogły łatwiej zdobyć pożywienie. Teraz są domy i drogi. Przez to zwierzęta mają problem ze znalezieniem pokarmu. W zimie często jest on też głęboko pod śniegiem. Właśnie dlatego trzeba im pomóc – mówi Leonard Wawrzyniak z Ekopatrolu gdyńskiej Straży Miejskiej.

Dokarmiaj świadomie

Najbardziej oczywista jest troska o łabędzie i inne ptaki wodne, które można spotkać nad morzem i w parkach. Przede wszystkim jednak należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, a jedną z najważniejszych jest powstrzymywanie się od dokarmiania ptaków poza okresem najcięższych mrozów.

Łabędzie to ptaki wędrowne, naturalnym ich pokarmem są porastające dno płytkich wód rośliny – wyjaśnia Małgorzata Omachel-Kwidzińska z Referatu Relacji z Mediami Urzędu Miasta Gdyni. Zimę łabędzie spędzają na niezamarzających wodach obfitujących w pożywienie, zaś przy brzegach Zatoki Gdańskiej zimują dopiero od kilkudziesięciu lat. W Trójmieście nie zatrzymywałyby się tak licznie, gdyby nie całoroczne dokarmianie.

Żeby zmniejszyć ryzyko wyginięcia łabędzi w czasie zimowania na Zatoce Gdańskiej, trzeba skłonić te ptaki do naturalnego dla nich wędrowania na zachód lub południe w poszukiwaniu cieplejszych i obfitszych w pokarm zimowisk.

Poza tym bardzo ważny jest dobór pokarmu. Ptaki należy dokarmiać zbożem oraz warzywami (surowymi lub gotowanymi bez soli, drobno pokrojonymi). Rozdrobniony chleb jest jedynie karmą uzupełniającą (nie może być wyschnięty ani spleśniały). Karmę wykładać należy w ilości, którą ptaki zjedzą natychmiast, by nie psuła się i nie zamarzała.

Gdy temperatury utrzymują się poniżej zera każdy kto uważa, że potrafi racjonalnie pomóc ptactwu może zgłaszać się po ziarno wydawane nieodpłatnie w Urzędzie Miasta Gdyni (ul. 10 Lutego 24 dawna siedziba „PLO”). Wydawanie ziarna będzie odbywać się w środy w godzinach 13-14:30. Miejsce wydawania ziarna wskazane zostanie na portierni.

Ekopatrol w akcji

W gotowości do dokarmiania są także gdyńscy strażnicy miejscy. Na razie pogoda sprzyja, więc ich interwencja nie jest potrzebna jednak gdy tylko spadnie śnieg lub pojawią się pierwsze przymrozki, od razu ruszą w miasto. Na początek rozstawią karmniki z jedzeniem dla ptaków i zwierząt. W Gdyni będzie ich pięć, z czego trzy przenośne. Na czas zimy strażnicy miejscy stawiają je w wybranych miejscach i mocują łańcuchami. Staną na plaży miejskiej, bulwarze Nadmorskim oraz przy ujściu rzeki Kaczej. Pozostałe dwa przez cały rok stoją w parku Kilońskim i w parku imienia Marii i Lecha Kaczyńskich. Strażnicy z Ekopatrolu wsypują do nich różnego rodzaju ziarna dla zwierząt. W miejskich magazynach są już odpowiednie zapasy.

– Zamówiliśmy tonę kukurydzy oraz 700 kilogramów pszenicy, słonecznika i karmy dla zwierząt. Na patrol bierzemy po jednym worku z każdego rodzaju i to wysypujemy do karmników – mówi Leonard Wawrzyniak z Ekopatrolu gdyńskiej Straży Miejskiej.

Strażników Miejskich często można spotkać w weekendy w pobliżu miejsc, gdzie ulokowane są karmniki (zazwyczaj w godz. od 10.00 do 14.00). Można wtedy podejść do nich, a oni dadzą do ręki ziarna, którymi można nakarmić ptaki i zwierzęta.


Ekopatrol pomaga też w innych sytuacjach. Interweniują, kiedy znajdą lub dostaną informacje o rannym, potrąconym, czy przymarzniętym do lodu zwierzęciu. Mają odpowiedni sprzęt, żeby im pomóc lub je odłowić. Dlatego, jeśli ktoś zauważy chore lub uwięzione zwierzę, powinien zadzwonić pod numer 986 i zgłosić to Straży Miejskiej w Gdyni.

Oczywiście warto też pomagać we własnym zakresie. Można wystawić karmnik z ziarnami na własnym podwórku, czy parapecie. Pamiętajmy też o tym, że ptaki nie są jedynymi zwierzętami, którym dokucza mróz. Ze starych szafek możemy przygotować domki dla żyjących a wolności kotów, pomożemy im też nie zasłaniając wszystkich wnęk, otworów i szczelin na posesjach.

Źródło fotografii:

http://2.bp.blogspot.com/-BPm0lcZPCKA/UuI5LhHiGMI/AAAAAAAAC7s/dqTFLl-ypGE/s1600/pies_%C5%82a%C5%84cuch_zima-Small.jpg

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda