Gdańszczanie rejestrują sprzęt pływający do połowu ryb
Gdańszczanie rejestrują coraz więcej sprzętu pływającego do połowu ryb na wodach śródlądowych. Rejestracji dokonuje Prezydent Miasta Gdańska, a jednostką odpowiedzialną jest Wydział Środowiska gdańskiego magistratu.
W ostatnich latach rośnie liczba rejestracji: w 2013 roku zarejestrowano 166 sztuk sprzętu, w 2014 – 195 sztuk, a w 2015 roku – aż 216 sztuk sprzętu. W tym roku zarejestrowano już 60 sztuk.
Prezydent Gdańska rejestruje sprzęt pływający do połowu ryb należący do mieszkańców naszego miasta, a rejestracji podlega sprzęt bez silników lub z silnikami o mocy max do 27KM (20KW) i powierzchni pokładu do 20 metrów kwadratowych. Po rejestracji można otrzymać zaświadczenie o zarejestrowaniu sprzętu (w tym wypadku zapłacimy opłatę skarbową w wysokości 17 złotych).
Najwięcej łodzi
Najwięcej rejestruje się łodzi, które stanowią blisko 80 procent – podkreślają pracownicy zajmujący się rejestracją z Referatu Gospodarki Wodnej i Geologii w Wydziale Środowiska gdańskiego magistratu. Pontonów jest około 10 procent, a resztę pozostały sprzęt, taki jak np. rower wodny czy pływadełko z napędem nożnym (ponton w kształcie koła z siedziskiem, otworem dla włożenia nóg do wody i założonymi płetwami na nogach).
Maksymalne wymiary sprzętu oblicza się mnożąc długość razy szerokość. Nie może ona być jednak większa niż 20 metrów kwadratowych powierzchni. Wśród zarejestrowanego sprzętu dominują łodzie o długości do około 5 metrów i szerokości do 2 metrów. Wiele sprzętu pływającego rejestrują mieszkańcy Gdańska, którzy mają swój sprzęt (wędkują) na Kaszubach.
Procedura rejestracji
Wymagane dokumenty przy rejestracji to wydrukowany wniosek i dowód wniesienia opłaty skarbowej w przypadku żądania o wydanie zaświadczenia o rejestracji.
Rejestracja odbywa się w ciągu 7 dni roboczych.
Dokumenty składa się w jednym z trzech Zespołów Obsługi Mieszkańców:
- ZOM nr 1 przy ul. Partyzantów 74
- ZOM nr 3 przy ul. Nowe Ogrody 8/12
- ZOM nr 4 przy ul. Wilanowskiej 2