mobile

Gdańskie Targi Książki. Będzie 70 wydawnictw, ponad 60 autorek, autorów i zaproszonych gości

Trzy dni, niemal 70 wydawnictw i ponad 60 pisarek, pisarzy i zaproszonych gości - od 16 do 18 września Europejskie Centrum Solidarności będzie gościć GDAŃSKIE TARGI KSIĄŻKI. W programie również 55 spotkań autorskich, premier książkowych, pokazów filmowych, debat, warsztatów, czytanie performatywne i teatr dla dzieci. Po raz pierwszy w historii imprezy wstęp jest darmowy i po raz pierwszy Targi są integralną częścią Gdańskiego Tygodnia Demokracji.

Informacja prasowa
Gdańskie Targi Książki. Będzie 70 wydawnictw, ponad 60 autorek, autorów i zaproszonych gości

Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Zaproszenie adresowane jest do rodzin z dziećmi, uczniów, nauczycieli, młodzieży, entuzjastów książek i tych, którzy chcą połknąć bakcyla czytania. Wśród promowanych publikacji znajdzie się m.in. proza, poezja, biografie, reportaż, literatura dziecięca i wydawnictwa artystyczne.

Kilka sposobów na udział w targach

Z oferty targowej można skorzystać na kilka sposobów. Po pierwsze odwiedzić stoiska, na których wydawcy prezentują swoją ofertę, zapoznać się z nowościami, dokonać zakupów. Po drugie - wziąć udział w spotkaniach autorskich, warsztatach i debatach, pokazach, spektaklu dla dzieci… Po trzecie - zdobyć autograf i spotkać się indywidualnie z autorami na stoiskach ich wydawców, a zaproszono uznanych twórców, autorów bestsellerów i debiutantów. 

- Serdecznie zachęcamy, abyście Państwo na GDAŃSKICH TARGACH KSIĄŻKI pozostali jak najdłużej, korzystając ze wszystkich sposobów na wspólne spędzenie czasu, jakie oferuje to wydarzenie. Przestrzeń w ECS i wokół sprzyja spotkaniom towarzyskim i rozmowom o książkach - przekonuje współodpowiedzialny za wydarzenie dr Jakub Kufel, kierownik Wydziału Naukowego ECS. - Szczególnie do przybycia zachęcamy rodziców z dziećmi. Gdańskowi, który pretenduje do tytułu Miasta Literatury, szczególnie zależy na tym, aby miłość do książek stawała się udziałem czytelników w każdym wieku, również tych najmłodszych.

W czwartek, 8 września, w Bibliotece ECS odbyło się spotkanie poświęcone Gdańskiemu Tygodniowi Demokracji - znaczna jego część dotyczyła Gdańskich Targów Książki, bowiem w tym roku po raz pierwszy te wydarzenia są ze sobą połączone. Nz. od lewej: Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska, dyrektor ECS Basil Kerski i Jakub Kufel, kierownik Wydziału Naukowego ECS

W czwartek, 8 września, w Bibliotece ECS odbyło się spotkanie poświęcone Gdańskiemu Tygodniowi Demokracji - znaczna jego część dotyczyła Gdańskich Targów Książki, bowiem w tym roku po raz pierwszy te wydarzenia są ze sobą połączone. Nz. od lewej: Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska, dyrektor ECS Basil Kerski i Jakub Kufel, kierownik Wydziału Naukowego ECS

Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Gdańskie Targi Książki - atrakcje programowe

W piątek organizatorzy szczególnie zapraszają dzieci ze szkół podstawowych oraz ich nauczycieli. Dla uczniów przygotowano sześć spotkań autorskich, a dla bibliotekarzy i nauczycieli kreatywne warsztaty „Literatura w akcji!”, które odpowiedzą na pytanie, jak ciekawie korzystać z książek podczas lekcji i promować je w bibliotece. Wstęp jest darmowy, ale obowiązuje rezerwacja miejsc.

W drugiej części dnia rozpoczną się, trwające aż do niedzielnego popołudnia, różnorodne spotkania i debaty. Wśród kilkudziesięciu tematów sporo miejsca zajmie nie tylko współczesna literatura piękna, ale i historia najnowsza, w tym ta dotycząca Solidarności, dziejów Gdańska oraz tematów ważnych dla sfery społecznej i debaty publicznej, jak problematyka kobiecości i męskości, kondycja rodziny i osób LGBTQ+ czy sytuacja uchodźców. Szeroko pokazywana i dyskutowana będzie też podczas targów literatura faktu, która cieszy się wśród czytelników wciąż rosnącym zainteresowaniem. 

W niedzielę znów znajdzie się wiele atrakcji dla najmłodszych, m.in. spotkanie z autorami Nagrody Literackiej Podróż Hestii i spektakl dla dzieci „Piraci dobrej roboty” w wykonaniu Teatru Miniatura.

 

Gdańskie Targi Książki i magia nazwisk 

Spektrum autorów oraz prowadzących spotkania, których zaproszono na GDAŃSKIE TARGI KSIĄŻKI jest bardzo szerokie. Gościem jednego z nich będzie prawnik, były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, bohater właśnie opublikowanego wywiadu rzeki „Nigdy nie odpuszczę”, a innego - gwiazda na niebie estońskiej literatury, pierwszy raz goszczący w Polsce – Andrus Kivirähk (w programie również projekcja filmu opartego na jego prozie „Listopad”) Spośród kilkudziesięciu autorów z pewnością uwagę przyciągną nazwiska osób znanych, których książki otrzymują nagrody literackie, są czytane i wygrywają w rankingach popularności, jak np. Radek Rak, Marcin Wicha, Sylwia Chutnik, Wit Szostak, Tamara Duda, Ivan Čolović, Dorota Kotas, Marek Krajewski czy Michał Witkowski. Warto wiedzieć, że gośćmi spotkań będą również tłumacze autorów zagranicznych, którzy nie będą występowali w roli translatorów, ale współautorów książek. Spotkania z autorami zagranicznymi będą tłumaczone na język polski.

Gdańskie Targi Książki już po raz czwarty

To czwarta edycja GDAŃSKICH TARGÓW KSIĄŻKI, największego na Pomorzu wydarzenia poświęconego literaturze. Celem inicjatywy jest promocja czytelnictwa i literatury publikowanej w Polsce, a także integracja środowiska literackiego i miłośników książek.

Organizatorem GDAŃSKICH TARGÓW KSIĄŻKI 2022 jest Sztuka Wyboru, a współorganizatorami są miasto Gdańsk, ECS i AmberExpo.

Przemysław Czaja, koordynator programowy Gdańskich Targów Książki: - Program Gdańskich targów Książki nie tylko świetnie koresponduje z Gdańskim Tygodniem Demokracji, Kreatywną Pedagogiką, ale też z wolontariatem. Trudno o bardziej demokratyczną czynność i umiejętność, jak czytanie, jak książka, jak literatura, która rozwija, poszerza horyzonty, edukuje

Przemysław Czaja, koordynator programowy Gdańskich Targów Książki: - Program Gdańskich targów Książki nie tylko świetnie koresponduje z Gdańskim Tygodniem Demokracji, Kreatywną Pedagogiką, ale też z wolontariatem. Trudno o bardziej demokratyczną czynność i umiejętność, jak czytanie, jak książka, jak literatura, która rozwija, poszerza horyzonty, edukuje

Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

LISTA WYSTAWCÓW

Agora, Babaryba, Claroscuro | Amaltea | Poławiacze Pereł, Czarna Owca, Części Proste, Dlaczemu, Dowody na istnienie, Dwie Siostry, Europejskie Centrum Solidarności, Foksal, Fundacja Centrum Architektury, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Grupa autorska „NiepOCZYtalni”, Helion, Instytut Kultury Miejskiej, IPN, Kameleon, Karakter, Kirin, Krytyka Polityczna, Książkowe Klimaty, Marpress + Widnokrąg, Media Rodzina, Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków, Motyle Książkowe, Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Nasza Księgarnia, Oficyna Gdańska, Oficynka, Samowydawcy.pl, Skarpa Warszawska, Słowo Obraz/Terytoria, Sztuka Wyboru, Świat książki, Tashka, ToTamto, Tu się czyta - (Buka, Format, Tako, Albus, Druganoga), Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Vectra, Wielka Litera, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, W Podwórku, Wydawnictwo ADAMADA, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo M, Wydawnictwo Wolno, Wytwórnia, Znak.

Gdańskie Targi Książki - informacje praktyczne

  • Udział we wszystkich wydarzeniach GTK jest darmowy
  • Wstęp do Europejskiego Centrum Solidarności jest bezpłatny
  • Wystawa stała, wystawa czasowa STOCZNIA i Wydział Zabaw – bilety w tradycyjnej cenie
  • Czynne będą restauracja oraz kawiarnia (parter), a także bar ze specjalną ofertą lunchową (1 piętro) 
  • Zachęcamy do skorzystania z komunikacji miejskiej i rowerów. 
  • UWAGA! W niedzielę z powodu 60. Biegu Westerplatte w godz. 6–14 wjazd na parking podziemny ECS będzie możliwy tylko od ul. Jana z Kolna. Wyłączone z ruchu zostaną ulice ks. Jerzego Popiełuszki i Nowomiejska oraz parking przy ul. Nowomiejskiej (skrzyżowanie z ul. Jana z Kolna)
  • Parking podziemny w ECS płatny wg zwykłych zasad. UWAGA! Część miejsc parkingowych będą użytkować wystawcy, co zmniejszy pulę dostępnych stanowisk.
  • Wejścia do budynku ECS będą otwarte od pl. Solidarności i Drogi do Wolności 
  • Program targowy będzie na bieżąco prezentowany na ekranach w przestrzeni wystawienniczej 
  • Stoiska targowe staną na parterze ECS – hol główny, ogród zimowy, przestrzeń przy audytorium, pod i na antresoli 
  • Spotkania z autorami i inne wydarzenia targowe będą się odbywać w audytorium (parter), w bibliotece (1 piętro) i salach warsztatowych (3 piętro)
  • Spotkania z autorami obcojęzycznymi będą tłumaczone na język polski
  • Wszystkie wydarzenia realizowane w bibliotece ECS będą transmitowane na FB ECS.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda