Gdańskie Targi Książki
Kilkadziesiąt spotkań autorskich, dyskusje, warsztaty dla najmłodszych czy wspólne tłumaczenie tekstów Björk. Książka to temat, którym Gdańsk będzie żył przez najbliższy weekend - drugie Gdańskie Targi Książki już od dzisiaj, 29 marca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
Pośród szerokiej oferty wydawniczej tegoroczny program towarzyszący Gdańskim Targom Książki wyróżnia się bogactwem i różnorodnością, a wszystko w duchu upowszechniania czytelnictwa. Po raz pierwszy pojawi się również gość honorowy Targów, w tym roku jest nim Islandia.
Podczas kilkudziesięciu zaplanowanych spotkań uczestnicy będą mieli szansę dowiedzieć się dlaczego praca bibliotekarzy jest tak istotna dla rozwoju miast i regionów, które dzielnice Gdańska inspirują ludzi pióra, jak powstają biografie czy też jakie trendy literackie są popularne wśród młodych odbiorców.
Wydarzeniem specjalnym tegorocznych targów będzie sobotnia debata „Kultura czytelnicza – tkanka łącząca w demokracji?”, w której udział wezmą Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewcz, islandzki pisarz Hallgrímur Helgason oraz tłumacz i literaturoznawca Tomasz Swoboda. Tematem przewodnim rozmowy będą zależności demokracji od czytelnictwa, znaczenie literatury w kształtowaniu się społeczeństwa obywatelskiego, ale też jego otwartość i potencjał dyskusji. Chcemy zwrócić uwagę na edukację kształtującą postawy obywatelskie ale też zainteresować lekturą książek, która ma ogromny wpływ na rozwój społeczny. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Michajłow.
Debata odbędzie się w sobotę 30 marca o godzinie 13:00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
- W tegorocznej edycji Targów pragniemy przybliżyć mieszkańcom Pomorza literaturę Islandii, która w tym roku jest naszym gościem honorowym – mówi Magdalena Kalisz, dyrektor programowa Gdańskich Targów Książki. Tak szeroki program kulturalny towarzyszący ofercie wydawniczej był możliwy do przygotowania dzięki wsparciu Miasta Gdańsk, które jest jego współorganizatorem, i dla którego rozwój czytelnictwa wśród gdańszczanek i gdańszczan jest kwestia priorytetową. Warto wspomnieć, że Gdańsk i Islandia połączyła silna wieź. Jest nią twórczość islandzkiej poetki Lindy Vilhjálmsdóttir, która za tomik „Wolność” otrzymała w ubiegłym roku Nagrodę Literacką Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności” – dodaje Kalisz.
- „Większość ludzi nic nie czyta” to tytuł wiersza Krystyny Lars, który pojawił się w przestrzeni miasta w ramach kampanii „Plakat z Poezją”, przygotowanej przez Instytut Kultury Miejskiej. To dosyć dyskusyjne stwierdzenie, szczególnie patrząc na gdański kalendarz wydarzeń poświęconych literaturze. Nie ma w nim tygodnia bez spotkań autorskich, grup dyskusyjnych, literackich działań warsztatowych, konkursów czy wydarzeń festiwalowych. Bardziej optymistyczny obraz zainteresowania gdańszczanek i gdańszczan literaturą pokazują także wyniki badań realizowanych przez miejskie jednostki – mówi Barbara Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. – Od ponad dziesięciu lat rozwój czytelnictwa jest celem strategicznym polityki kulturalnej Miasta Gdańska. Od 2016 roku, pod nazwą Gdański Program Rozwoju Czytelnictwa, stanowi część programu operacyjnego Kultura i Czas Wolny. Festiwale „Europejski Poeta Wolności” czy „Afera Kryminalna”, Gdańskie Spotkania Literackie „Odnalezione w Tłumaczeniu”, a także rozpoczynające się właśnie Gdańskie Targi Książki ,odbywają się w Gdańsku ponieważ tutaj wykształciło się aktywne środowisko inicjatorów wydarzeń literackich oraz odbiorców, którzy w ten sposób chcą spędzać swój wolny czas. Dla Miasta rozwój czytelnictwa jest priorytetem, zależy nam, aby mieszkanki i mieszkańcy dostrzegali wartości płynące z poznawania dobrej literatury, korzystali z gdańskiej oferty czytelniczej, a przez to budowali nowoczesne i świadome społeczeństwo – dodaje Frydrych.
Gdańskie Targi Książki odbędą się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska,
Marszałka Województwa Pomorskiego, Ambasadora Republiki Islandii w Polsce i
Konsula Honorowego Republiki Islandii w Warszawie.
Gdańskie Targi Książki odbędą się od 29 do 31 marca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, która mieści się na wyspie Ołowianka.
Więcej informacji na www.gdanskietargiksiazki.pl
źródło: Urząd Miejski w Gdańsku