mobile

Gdańskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Modlitwa przy makiecie Wielkiej Synagogi, spacer szlakiem gdańskich synagog oraz promocja publikacji „Wokół Wielkiej Synagogi w Gdańsku". Takie wydarzenia odbędą się w mieście w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, przypadającego 27 stycznia.

Redakcja
TAGI um gdańsk
Gdańskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Uroczystości w poniedziałek, 27 stycznia, rozpoczną się o godz. 12.00 spotkaniem przy makiecie Wielkiej Synagogi przy Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Weźmie w nich udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz przedstawiciele Wyznaniowej Gminy Żydowskiej w Gdańsku i Fundacji Kultury Zbliżenia. Wydarzeniu będzie towarzyszyła modlitwa w intencji Ofiar Holokaustu.

Następnie wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w spacerze szlakiem gdańskich synagog, który rozpocznie się przy makiecie Wielkiej Synagogi o godzinie 12.30. Spacer ulicami Głównego Miasta poprowadzą Noemi Etush z Uniwersytetu Gdańskiego i Klaudiusz Grabowski z Muzeum Gdańska. Przewidywany czas trwania to godzina. Udział nie wymaga zapisów.

Promocja publikacji „Wokół Wielkiej Synagogi w Gdańsku”

Po południu, o godz. 17.00, Muzeum Gdańska zaprasza na promocję książki Wokół Wielkiej Synagogi w Gdańsku. Z dziejów lokalnej społeczności żydowskiej. Odbędzie się ona w Ratuszu Głównego Miasta, w Wielkiej Sali Wety (ul. Długa 46/47).

Publikacja wydana przez muzeum, jest podsumowaniem konferencji naukowej, która odbyła się 8 października 2018 roku pt. „Wokół Wielkiej Synagogi”. Zostało wygłoszonych wówczas 10 referatów na temat społeczności żydowskiej w Gdańsku, w tym postaci gdańszczan żydowskiego pochodzenia, architektury, życia kulturalnego i teatralnego społeczności. Referenci poruszyli również zachowanie instytucji i nekropolii żydowskich po 1945 r.

Publikację przedstawią dr hab. Waldemar Ossowski i dr Ewa Barylewska-Szymańska. Głos zabiorą dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, która wygłosi referat pt. "Franka Meislera tory i meandry życia. Z Danzig do Gdańska" oraz dr Seweryna Konieczna z prezentacją pt. "Adolf Wallenberg (1862–1949) i Aniela Gelbard / Zofia Majewska (1907–1997) – wybitni gdańscy neurolodzy żydowskiego pochodzenia".

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu został ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 roku. W Gdańsku obchody zainaugurowano z inicjatywy śp. prezydenta Pawła Adamowicza w 2018 roku. Obchody są organizowane przez Miasto Gdańsk, Muzeum Gdańska, Wyznaniową Gminę Żydowska w Gdańsku oraz Fundację Kultury Zbliżenia.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda