Gdańskie Nagrody Społeczne przyznane
Podczas gali w Centrum św. Jana poznaliśmy laureatki i laureatów Gdańskich Nagród Społecznych. To wyraz uznania dla osób i organizacji działających na rzecz mieszkańców i mieszkanek w obszarach ochrony zdrowia, działalności społecznej oraz na rzecz równości. Nagrody specjalne przyznała też Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
![Gdańskie Nagrody Społeczne przyznane](/uploads/artykuly/zdjecie/d/9ce0b27652fd0291ccaf844f2ab4d93fb5ec1a60.jpeg)
W przestrzeni Nadbałtyckiego Centrum Kultury spotkali się nominowane i nominowani oraz ich bliscy, osoby zaangażowane w szeroko pojęte życie miasta, radni i władze miasta. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał Olo Walicki. W wydarzeniu wzięła udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
- Bardzo się cieszę, że w tym roku po raz pierwszy laureatów trzech gdańskich nagród społecznych poznajemy podczas jednej, wspólnej gali. Choć pracujecie w różnych obszarach, wszystkim Wam przyświeca przecież jeden cel: żeby lepiej nam się razem żyło. Z wdzięcznością i miłością wspominam dziś patronów naszych nagród, którzy wnieśli pokaźny wkład do naszej gdańskości – umiłowania wolności, siły solidarności, pragnienia równości. To, jacy jesteśmy dziś to również ich zasługa. – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - To co robicie jest większe niż jakakolwiek nagroda i trwalsze nad dyplomy, bo wdzięczność i Wasze dobre imię przechowuje i przechowywać będzie ludzka pamięć. Tworzycie to, co w Gdańsku najcenniejsze, więzi międzyludzkie znaczone troską, uważnością i solidarnością.
Gdańskie Nagrody Społeczne przyznawane są osobom, ale także organizacjom, fundacjom czy stowarzyszeniom szczególnie zaangażowanym w działania na rzecz mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Od 2023 roku to mieszkanki i mieszkańcy zgłaszają nominacje, a finalistów i finalistki wskazują kapituły nagród. Laureaci i laureatki wybierani są w publicznym, otwartym głosowaniu internetowym na stronie gdansk.pl. Nagrody Specjalne przyznaje prezydent Gdańska.
W roku 2024 zdecydowano, że głosowanie na Gdańską Nagrodę Ochrony Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej, Gdańską Nagrodę Obywatelską im. Lecha Bądkowskiego oaz Gdańską Nagrodę Równości im. Pawła Adamowicza odbędzie się w tym samym terminie (tj. od 16 grudnia 2024 do 19 stycznia 2025), a nagrodzone i nagrodzonych poznamy na początku lutego, podczas specjalnego wydarzenia.
Gdańskie Nagrody Społeczne 2025
Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej
Gdańską tradycją od kilkunastu lat jest wyróżnianie i nagradzanie szczególnie zasłużonych pracowników ochrony zdrowia, pracujących na rzecz mieszkanek i mieszkańców. Nagrody przyznawane są za wybitne osiągnięcia i szczególny charakter pracy na rzecz pacjenta.
Do tej pory uhonorowano nagrodą główną 19 osób (ośmioro lekarzy, 10 pielęgniarek, jeden terapeuta uzależnień) i jedna fundacja, a wyróżnienie otrzymało 70 osób (32 lekarzy, 37 pielęgniarek, jeden pielęgniarz/ratownik) i jedna fundacja.
Laureatami tegorocznej Nagrody Ochrony Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej zostali:
• Gdańskie Stowarzyszenie Kobiet Amazonki
• Maciej Władysław Socha
Gdańska Nagroda Obywatelska im. Lecha Bądkowskiego
Powstała w 2001 roku, aby docenić rolę i wkład organizacji pozarządowych oraz aktywnych mieszkańców w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, a także rozwiązywanie lokalnych problemów.
W poprzednich edycjach nagrodzono i wyróżniono 32 organizacje pozarządowe oraz 12 osób. W kategoriach, których dziś już nie ma w regulaminie nagrody, uhonorowano troje młodzieżowych społeczników oraz 11 darczyńców.
Laureatami Nagrody Obywatelskiej im Lecha Bądkowskiego w 2025 roku zostali:
• Fundacja Mamma Mia
• Artur Lemański
Gdańska Nagroda Równości im. Pawła Adamowicza
Od 2017 roku przyznawana jest osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do budowania Gdańska jako miasta otwartego, przyjaznego, w którym każda osoba może znaleźć swój dom i czuć się bezpiecznie. Od 2019 roku nosi imię Pawła Adamowicza dla upamiętnienia jego zaangażowania w realizację w Gdańsku idei solidarności, wolności i równości.
Dotychczas, w kategorii „osoba” przyznano 13 nagród, w kategorii „organizacja” - jedną. Przyznano też dotychczas jedno wyróżnienie.
Laureatami Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza w 2025 roku są:
• Stowarzyszenie WAGA
•Aneta Borkowska
Nagrody Specjalne
Dwie osoby spośród nominowanych otrzymały Nagrody Specjalne przyznane przez Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Są to:
• Joanna Kufel-Grabowska
• Artur Brzozowski
Sylwetki laureatek i laureatów Gdańskich Nagród Społecznych
Gdańskie Stowarzyszenie Kobiet Amazonki
Od 32 lat działa na rzecz kobiet po chorobie nowotworowej piersi. Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz promocji i ochrony zdrowia poprzez szerzenie wiedzy o tematyce nowotworu piersi, wczesnym wykrywaniu i profilaktyce. Wolontariuszki Stowarzyszenia aktywnie włączają się w działania profilaktyczne w zakładach pracy i szkołach średnich.
Maciej Władysław Socha
Lekarz, który zmienia oblicze medycyny w Gdańsku. Kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Szpitalu św. Wojciecha, pionier operacji robotycznych raka trzonu macicy. Walczył o prawa kobiet i rodzin podczas pandemii COVID-19, umożliwiając obecność ojców przy porodach. Jego odwaga była widoczna podczas protestów, gdy wspierał kobiety razem z mężem, również lekarzem. Jego praca zdobyła uznanie na arenie międzynarodowej, w tym ze strony ONZ. To lider wdrażający standardy EBM i Good Clinical Practice. Jego odwaga, empatia i profesjonalizm czynią go wzorem lekarza, który zasługuje na uznanie gdańszczanek i gdańszczan.
Fundacja Mamma Mia
Działa na rzecz dzieci w pieczy zastępczej. Świadczy fachową i kompleksową pomoc dzieciom z rodzin zastępczych lub ośrodka opiekuńczo-wychowawczego, a także opiekunkom i opiekunom zastępczym. Fundacja tworzy dla nich bezpieczną przystań, gdzie znajdują pomoc psychologiczną, psychiatryczną i pedagogiczną oraz superwizje. Organizuje warsztaty usamodzielniające, treningi umiejętności społecznych, korepetycje, wyjazdy wakacyjne i zimowe, a przede wszystkim miejsce, gdzie mogą szczerze porozmawiać o swoich problemach.
Artur Lemański
Druh Artur to aktywny działacz społeczny, który przez 25 lat swojej harcerskiej działalności pełnił wiele funkcji i odpowiadał za organizację wielu wydarzeń. Zasłużył się dla mieszkańców Gdańska na bardzo wielu polach: pracując na co dzień z dziećmi i młodzieżą, organizując i wspierając organizację uroczystości na Westerplatte, tworząc program i wydarzenia wspierające edukację historyczną. Jego harcerska i pozaharcerska działalność to przykład prawdziwego profesjonalizmu, w którego centrum zawsze są harcerskie wartości.
Stowarzyszenie Waga
Działa na rzecz wyrównywania szans, sprawiedliwości społecznej i przeciwdziałania dyskryminacji. Prowadzi Gdańskie Centrum Równego Traktowania, pomagające osobom doświadczającym dyskryminacji, czy Gdański Fundusz Równości, który wspiera lokalne inicjatywy na rzecz równości. W Domu Sąsiedzkim i Centrum Wsparcia Seniora na Biskupiej Górce prowadzi codzienną pracę na rzecz wyrównywania szans i wsparcia osób bezrobotnych oraz seniorek i seniorów. Prowadzi również Centrum Integracji dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy.
Aneta Borkowska
Prezeska Fundacji „33 Biskupia”. Od pierwszego dnia wybuchu wojny w Ukrainie, wraz z koleżankami, zorganizowała punkt pomocy (dziś Fundacja), gdzie z grupą wolontariuszek wydaje odzież, zabawki, niezbędny sprzęt gospodarstwa domowego oraz żywność dla tysiąca uchodźców i uchodźczyń. Zorganizowała w Fundacji konsultacje prawnicze i psychologiczne, pomaga załatwiać sprawy w urzędach, m.in. znalezienie mieszkania, pracy i lekarzy. Zgromadziła wokół siebie grupę zaangażowanych wolontariuszy. Od wielu lat zaangażowana społecznie. Była radną dzielnicy Olszynka.
Joanna Kufel-Grabowska
Działa na rzecz podnoszenia świadomości społecznej w kwestii profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów. Od 2018 roku współpracuje przy projektach związanych z badaniami nad nowotworami, prowadzi badanie naukowe „Preferable” dotyczące aktywności fizycznej u chorych na raka. Jest autorką licznych publikacji naukowych, a jej działalność edukacyjna przyczynia się do popularyzacji wiedzy o profilaktyce i leczeniu nowotworów. Traktuje każdego pacjenta z ogromną troską, szacunkiem i godnością. Empatia i zaangażowanie sprawiają, że pacjent czuje się bardziej zmotywowany do walki z chorobą.
Artur Brzozowski
Zaangażowany w pomoc w Gdańsku, od kiedy wybuchła pandemia. Wówczas koordynował projekt „Gdańsk Pomaga”, we współpracy z MOPR-em oraz Centrum Wolontariatu. Gdy kilka lat później wybuchła pełnoskalowa wojna w Ukrainie, był zaangażowany w akcję „Gdańsk Pomaga Ukrainie”. Od prawie trzech lat pomaga obywatelom Ukrainy tworząc polsko – ukraińskie Centrum Społeczności. Chętnie wspiera innych również poza godzinami pracy, udziela się w wolontariacie oraz pomaga znajomym i przyjaciołom.