mobile

Gdański Żuraw ponownie otwarty dla turystów

- Jeden z najbardziej znanych zabytków Gdańska został otwarty dla turystów po gruntownym remoncie. Inwestycja, której koszt wyniósł ponad 21 mln zł, objęła zarówno fasadę i elewację, jak i modernizację wnętrza Żurawia. Była to pierwsza tak kompleksowa renowacja tego obiektu od czasu jego odbudowy po II wojny światowej - przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

mat.pras.
Gdański Żuraw ponownie otwarty dla turystów

Zabytkowy dźwig portowy Gdańska, wybudowany w XV w., nazywany Żurawiem, jest jedną z ikon historycznej architektury Gdańska i jedynym tego rodzaju zachowanym obiektem w Europie. Zabytek został wyremontowany w ramach projektu „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej”, finansowanego z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To największy remontu gdańskiego Żurawia od czasów jego powojennej odbudowy. Całkowity koszt projektu to ponad 21 mln zł.

Realizacja projektu objęła m.in. konserwację murów ceglanych, naprawę pokrycia dachowego i konstrukcji drewnianej, a także przebudowę wszystkich kondygnacji we wnętrzach obu baszt oraz części wyciągu drewnianego. Modyfikacji uległ przebieg ścieżki zwiedzania Żurawia. Udostępnione zostały sale ekspozycyjne w obydwu basztach oraz wyciąg w części centralnej, gdzie prezentowane są mechanizmy kół deptakowych. Dodatkowo, na trzecim poziomie wyciągu stworzono zamkniętą platformę widokową na miasto i port. W baszcie północnej na poziomie czwartym, w przestrzeni poddasza, zaprojektowano salę do działań edukacyjnych w miejscu obecnego magazynu eksponatów. W baszcie południowej znajdą się natomiast pomieszczenia administracyjne, socjalne oraz serwerownia.

Narracja nowej wystawy stałej przedstawia życie portowe miasta w okresie jego świetności oraz historię kontaktów handlowych gdańszczan z kupcami z innych miast europejskich. W ramach projektu zaplanowano także przygotowanie różnorodnej oferty kulturalno-edukacyjnej oraz współpracę z partnerami z Norwegii: Muzeum Vest i Muzeum Lindesnes. Zrealizowano działania związane z wymianą doświadczeń m.in. warsztaty stolarskie, modelarskie oraz szkolenia z zakresu ciesielstwa i konserwacji historycznych budynków. Stworzono także wspólny film o tematyce historyczno-edukacyjnej.

 

fot. Wikipedia Henryk Bielamowicz

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda