mobile

Gdański pakiet wsparcia przedsiębiorców

Wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, wiąże się z dużymi utrudnieniami dla przedsiębiorców. Ze względu na liczne ograniczenia, wprowadzane w ramach walki z epidemią koronawirusa, wielu właścicieli sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych czy przewoźników znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. W związku z tym władze Gdańska podjęły kroki, które ułatwią funkcjonowanie podmiotom gospodarczym w ciężkim dla nich czasie. Pierwsze elementy gdańskiego pakietu wsparcia przedsiębiorców zakładają m.in. czasowe umorzenie czynszów najemcą gminnych lokali oraz zawieszenie opłat za użytkowanie wieczyste na 3 miesiące.

inf.prasowa
Gdański pakiet wsparcia przedsiębiorców

Główne założenia Gdańskiego pakietu wsparcia przedsiębiorców przedstawili, podczas dzisiejszej telekonferencji: Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju oraz Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji oraz Emilia Kosińska, zastępca skarbnika.

- Choroba, która nas dotknęła, nie tylko dotyka fizycznie, ale w coraz większym stopniu dotyka również ekonomicznie. To czas próby nas wszystkich. To czas próby naszej solidarności. Chciałbym zadeklarować, że będziemy walczyć o każde miejsce pracy w naszym mieście, o każdego pracownika i każdego pracodawcę. Każdy będzie musiał z czegoś zrezygnować. My – wspólnota samorządowa, prywatni właściciele, podmioty gospodarcze, instytucje finansowe. Ale by w dłuższym okresie czasu miało to szanse zafunkcjonować, konieczne jest również wsparcie państwa.  Gdański pakiet wsparcia przedsiębiorców to program, który został skonsultowany w gronie przedstawicieli 12 największych miast Polski zrzeszonych w Unii Metropolii Miast Polskich – mówił podczas telekonferencji Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. 

Według przyjętego programu osłonowego prowadzący działalność gospodarczą mogą liczyć na umorzenie czynszu w gminnych lokalach na 1 miesiąc, z możliwością zawieszenia obowiązku płacenia czynszu w kolejnych 2 miesiącach. O taką ulgę mogą wnioskować najemcy, którzy działają w branży uwzględnionej w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 w prawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego.

- Będziemy monitorować sytuację i rozważymy całościowe lub częściowe umorzenie tego czynszu również w 3 kolejnych miesiącach. Kryzys, który nadchodzi dotyczy różnych branż. Branże, które nie zostały ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, będą rozpatrywane indywidualnie, na wniosek – mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.  - Apelujemy do wszystkich restauratorów, którzy mają wydane decyzje na ogródki gastronomiczne, żeby złożyli wniosek o odstąpienie. Wiemy, że w tej chwili te ogródki i tak nie funkcjonują. Nie chcemy pobierać za nie opłat – podkreślał Piotr Grzelak

W ramach Gdańskiego pakietu wsparcia przedsiębiorców zdecydowano również o możliwości odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia podatku od nieruchomości. Tu również konieczne jest złożenie wniosku przez przedsiębiorcę, który jest płatnikiem podatku. Wnioski będą rozpatrywane indywidualnie. – Chcielibyśmy Państwu zaproponować składanie wniosków o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty, ale potrzebna jest tu zmiana zapisów w ustawie Ordynacja Podatkowa. Taką zmianę zaproponowaliśmy, aby ułatwić rozpatrywanie tych wniosków w sposób automatyczny – mówiła Emilia Kosińska - Postulujemy, aby, w ogóle terminy płatności podatku od nieruchomości były odroczone na pół roku, ale potrzebna jest zmiana ustawowa, którą zgłaszamy jako Gdańsk wspólnie z innymi dużymi miastami zrzeszonymi w UMMP – dodała Emilia Kosińska.

Kolejnym punktem gdańskiego pakietu wsparcia przedsiębiorców jest zawieszenie opłat za użytkowanie wieczyste na 3 miesiące. Aby skorzystać z tego udogodnienia, konieczne jest złożenie wniosku przez użytkownika. - Przedsiębiorcom dotkniętym skutkom epidemii zapewniamy możliwość ubiegania się o prolongatę, czyli przesunięcie terminu płatności oraz rozłożenie płatności na raty. Dotyczy to zarówno opłat za użytkowanie wieczyste, jak i za użytkowanie. Jednocześnie wystąpiliśmy jako UMMP do rządu o przesunięcie ustawowego terminu płatności za użytkowanie wieczyste, przynajmniej na dzień 30 czerwca każdego roku – mówił Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji.

Istotnym elementem przedstawionego dziś pakietu jest również możliwość odstąpienia od egzekucji opłat z tytułu regulowania transakcji handlowych. - Pracujemy również na tym - choć tu prawdopodobnie będą potrzebne rozwiązania ustawowe – nad odstąpieniem egzekucji opłat z tytułu regulowania transakcji handlowych, na podstawie ustawy z 8 marca 2013 r o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Chodzi o przysłowiowe 40 euro za opóźnienie w płatnościach. Chcielibyśmy od egzekucji tego odstąpić – uzasadniał Piotr Grzelak. 

Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców powinna być propozycja przywrócenia pełnej obsługi spraw związanych z przedsiębiorcami. Przygotowywane są takie rozwiązania, aby ułatwić przedsiębiorcą bieżący kontakt i załatwianie spraw w Urzędzie Miejskim.
- Aktualnie przeorganizowujemy pracę urzędu, tak aby w najbliższych dniach umożliwić przedsiębiorcą załatwianie wszystkich spraw w relacji przedsiębiorca  - urząd – wyjaśniał Alan Aleksandrowicz. 

 

 

Źródło: UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda