mobile

Gdański Ogród Zoologiczny pożegnał Seeda - fenka, który dożył 13 lat i był najstarszym samcem tego gatunku w Europie

Gdański Ogród Zoologiczny stracił ostatniego fenka. Lis stepowy o imieniu Seed dożył 13 lat i był najstarszym samcem tego gatunku w europejskich ogrodach zoologicznych. Na wolności zwierzę to o charakterystycznych długich uszach zamieszkuje tereny suche i pustynne na Półwyspie Arabskim wzdłuż północnych krańców Morza Czerwonego oraz w Afryce. 

Informacja prasowa
Gdański Ogród Zoologiczny pożegnał Seeda - fenka, który dożył 13 lat i był najstarszym samcem tego gatunku w Europie

Jak gdańskie zoo pożegnało fenka? 

- Dożył sędziwego wieku więc na pewno mieli Państwo możliwość zobaczyć go podczas odwiedzin w zoo. Każda taka informacja jest dla nas smutna, ale musimy pamiętać, że śmierć jest nieodłącznym elementem życia - napisał GOZ w mediach społecznościowych.

Ostatnio Seed żył sam, ale wcześniej w oliwskim zwierzyńcu cieszyć oko mogło całe stado fenków. Długość życia tego zwierzęcia w hodowli sięga do 13 lat. 

Gdzie w naturze zamieszkuje fenek? 

Fenek pustynny (łac. Vulpes zerda, ang. Fennec Fox) to najmniejszy przedstawiciel rodziny psowatych. Dorosły osobnik mierzy 40 centymetrów długości i osiąga wagę około 1 kilograma. Duże ma za to uszy, które zapewniają mu nienaganny słuch ułatwiający zlokalizowanie zdobyczy. Na wolności żyje na terenach pustynnych i półpustynnych na Półwyspie Arabskim i Afryce

Prowadzi nocny tryb życia. Dzień spędza w wykopanych przez siebie norach, które są zwykle bardzo czyste i starannie usłane.

Jakie jest menu fenka?

Fenki są wszystkożerne i polują na różną zdobycz po zmroku. Lubią owady, gryzonie, ślimaki, jaszczurki, rośliny razem z korzeniami, jaja oraz owoce. Z tych ostatnich najbardziej przepadają za daktylami.

Jak fenki tworzą rodzinę?

Fenki są monogamiczne i łączą się w pary na całe życie. 

Samice rodzą w marcu lub kwietniu. Ciąża trwa ok. 50 dni. Na świat przychodzi przeciętnie od 2 do 5 młodych. Małe fenki są karmione mlekiem matki przez ponad dwa miesiące. W okresie wychowu potomstwa samiec dostarcza pożywienie do nory. Pełną dojrzałość młode osiągają w wieku 9-11 miesięcy.  

fot. Gdański Ogród Zoologiczny

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda