mobile

Gdańska konferencja o prawach ucznia

W środę, 29 listopada, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 przy ul. Hallera 16/18 odbędzie się konferencja pt. „Uczeń też człowiek. Wprowadzenie do praw uczniowskich”. W programie zaplanowano m.in. warsztaty i prelekcje. Wydarzenie skierowane jest do szkolnych rzeczników praw uczniowskich, przewodniczących i opiekunów samorządów uczniowskich oraz zainteresowanych dyrektorów. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy

Informacja prasowa
Gdańska konferencja o prawach ucznia

Konferencja inauguruje pracę gdańskiej sieci szkolnych rzeczników praw uczniowskich i rozpoczyna  refleksję nad przestrzeganiem praw uczniowskich w gdańskich szkołach. W programie wydarzenia, które rozpoczyna się o godz. 10.00, znajduje się m.in. dwugodzinna prelekcja, podczas której omówione zostaną prawa uczniowskie w tzw. „codziennym życiu szkolnym” w kontekście wyników badań Stowarzyszenia Umarłych Statutów oraz Statutu Nieumarłego.

- Zaczynamy od statutów, ponieważ zgodnie z Ustawą Prawo Oświatowe podstawowym i obowiązkowym dokumentem prawa wewnętrznego w każdej polskiej szkole jest właśnie statut. Powinien opisywać zadania szkoły i zasady organizacji, sposób funkcjonowania jej poszczególnych organów, z uwzględnieniem aktów wyższego rzędu. To w statucie są określone prawa i obowiązki uczniów, zasady oceniania oraz kary i nagrody. I w końcu to statut jest dokumentem, do którego odwołują się organy szkoły w sytuacjach konfliktowych. Nie zawsze jednak statutowe zapisy spełniają wymóg zgodności z aktami wyższego rzędu jak Konstytucja RP, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka czy Konwencja o Prawach Dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby edukację do praworządności rozpocząć od szkoły, od rozumienia i znajomości jej szkolnych statutów – mówi Katarzyna Gęba, Gdańska Rzeczniczka Praw Uczniowskich, współorganizatorka wydarzenia.

Druga część wydarzenia, zaplanowana na godz. 12.45, to warsztaty pn. „Komunikacja w kryzysie”. Ich celem jest praca nad propagowaniem zasad komunikacji opartej na szacunku i zrozumieniu. Często bowiem łamanie praw ucznia rozpoczyna się od braku wzajemnego zrozumienia i niewłaściwej komunikacji.

Konferencja będzie także okazją do spotkania z Gdańskim Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej, którego zadaniem jest wspieranie szkolnych społeczności w trudnych sytuacjach międzyludzkich, popularyzacja mediacji i podnoszenie kompetencji komunikacyjnych, interpersonalnych.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mateusz Muszyński ze Stowarzyszenia Umarłych Statutów, wśród prelegentów wydarzenia znalazły się również dr Agnieszka Tomasik i Katarzyna Stryjek z zespołem mediatorów.

Stowarzyszenie Umarłych Statutów oraz Statut Nieumarły

Badanie przeprowadzone w ubiegłym roku przez Stowarzyszenie Umarłych Statutów pokazuje, że w ogólnym odbiorze prawa uczniowskie nie były dotychczas w wystarczającym stopniu obecne w przestrzeni szkoły. Wyniki badań zostały przedstawione w książce „Prawa ucznia w Polsce. Raport z badań”.

W odpowiedzi na wielokrotnie zgłaszane uwagi o potrzebie zaprezentowania wzorcowego statutu szkoły, który charakteryzowałby się minimalizmem i zgodnością z prawem zamieszczonych w nim postanowień powstała nietuzinkowa publikacja pt. „Statut nieumarły. Wzór statutu szkoły z komentarzem”.

Stowarzyszenie Umarłych Statutów jest pierwszą i największą w Polsce organizacją bezpośrednio broniącą interesów uczniów. Przyświeca im cel rozpowszechniania wśród polskiej braci uczniowskiej wiedzy o jej prawach i sposobach ich ochrony, pomocy w indywidualnych przypadkach oraz lobbowania za zmianami w prawie czyniącymi polską szkołę wolną od bezprawia i skutecznie przygotowującą do życia w XXI wieku.

Zapisy na wydarzenie

Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązuje elektroniczna rejestracja poprzez formularz.

  • Kiedy: środa, 29 listopada 2023 r. w godz. 10.00–15.00
  • Gdzie: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, Gdańsk, ul. Hallera 16/18

Organizatorem jest Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Gdańskie Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej (Filia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4). Więcej informacji można uzyskać bezpośrednio od Rzeczniczki Praw Ucznia w Gdańsku - Katarzyny Gęby, mail: katarzyna.geba@gdansk.gda.pl.

Gdańska Rzeczniczka Praw Uczniowskich

Jednym z punktów wydarzenia będzie także podsumowanie pierwszych stu dni pracy Rzeczniczki Praw Uczniowskich.

Katarzyna Gęba rozpoczęła pracę we wrześniu 2023 r. Jej zadaniem na nowym stanowisku jest wspieranie społeczności szkolnych i koordynowanie działań na rzecz przestrzegania praw uczniów i uczennic. Badania, ankiety, rozmowy, analizy i debaty wskazały, że w Gdańsku potrzebna jest osoba, która będzie wpierała młodych ludzi. Rzeczniczka będzie także koordynować pracę zespołu eksperckiego,  który niebawem zacznie funkcjonować.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy pracy, Gdańska Rzeczniczka Praw Ucznia podjęła pierwsze tematy interwencyjne dotyczące głównie braku wsparcia uczniów ze szczególnymi potrzebami (m.in. dyskalkulia, trudności w uczeniu się, doświadczenie migracyjne) oraz braku dostępu do statutu szkoły czy braku swobody w wyrażaniu poglądów. Opracowała także m.in. pilotażowy model komunikacji w sytuacji zgłoszenia naruszenia praw uczniowskich.

fot.mat.pras.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda