mobile

Gdańska grupa zakupowa podpisała umowę z Energą

We wrześniu nie udało się rozstrzygnąć przetargu na dostawcę energii dla metropolitalnej grupy zakupowej. Od tego czasu władze miasta pracowały nad rozwiązaniami, których celem było zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla mieszkanek i mieszkańców. Dziś, po miesiącu rozmów, podpisano umowę na dostawę energii elektrycznej.

informacja prasowa
Gdańska grupa zakupowa podpisała umowę z Energą

We wtorek, 29 listopada w Amber Expo, umowę na dostawę energii elektrycznej na 2023 rok podpisali Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Mariusz Sadłowski, dyrektor biura energetyki oraz Marta Soszka, przedstawiciel Energa Obrót. Umowa została podpisana w imieniu całej grupy metropolitalnej.

Byliśmy bardzo zdeterminowani, żeby jak najszybciej zapewnić bezpieczeństwo energetyczne zarówno mieszkankom i mieszkańcom naszego miasta, jak i wszystkim instytucjom oraz członkom naszej grupy zakupowej - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dziś, po miesiącu rozmów, Gdańsk został zabezpieczony w energię elektryczną na cały następny rok.

Po przyjęciu ustawy ograniczającej wysokość cen energii, władze Gdańska wyłoniły dostawcę energii z wolnej ręki. Przepisy prawa o zamówieniach publicznych dają taką możliwość podmiotom czy grupom zakupowych, którym nie udało się rozstrzygnąć przetargów. Ustawa zagwarantowała maksymalną cenę za 1 MWh w wysokości 785 zł netto. To jednak podwyżka rzędu 77% względem ceny, jaką miasto płaciło za energię w 2022 roku. Umowa, jaka została dziś podpisana, daje jednak możliwość zmniejszenia tej stawki.

- W podpisanej dziś umowie mamy zagwarantowaną specjalną formułę, która zakłada, że jeśli w danym miesiącu średnia cena energii będzie poniżej ceny ustawowej, my zapłacimy niższą kwotę, niż ta, która została wskazana w ustawie – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - To pierwsza tego typu umowa, którą podpisała Energa Obrót, dodał.

Nowy model zakupowy powiązany jest z zapisami ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Model oparty jest o średnią miesięczną cenę energii na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) z Rynku Dnia Następnego (RDN). W rezultacie oznacza to, że grupa metropolitalna, do której należy Gdańsk, ma szansę zapłacić za energię mniej, niż przewiduje maksymalna cena ustawowa.

Metropolitalna grupa zakupowa pozostała w komplecie.   

Gdańsk zamawia energię w grupie zakupowej, do której należą przedsiębiorstwa działające na terenie miasta, m.in. Gdański Ośrodek Sportu, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, ZOO, czy dostawca wody i ścieków oraz ponad 30 gmin i powiatów otaczających Gdańsk. Żaden z podmiotów należących do metropolitalnej grupy zakupowej nie zdecydował się wcześniej na jej opuszczenie, aby poszukiwać dostawcy na własną rękę.

- Wśród naszej grupy zakupowej, wszyscy opowiadali się za tym, aby wspólnie poszukać dostawcy energii, mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Jak widać, również tym razem przyniosło nam to korzyści.

- Liczymy, że wraz z rozwojem Odnawialnych Źródeł Energii oraz uspokojeniem na rynku energetycznym ceny będą nieco niższe i naszym członkom grupy zakupowej uda się z nich skorzystać w kolejnych miesiącach, dodał Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

fot. media.gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda