mobile

Gdańsk wspiera artystów - 61 osób ze stypendium

Artyści otrzymali Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Stypendium zostało przyznane 61 utalentowanym twórcom z różnych dziedzin, takich jak literatura, sztuki wizualne, muzyka, taniec, teatr i film. Wsparcie finansowe w postaci ponad 500 tysięcy złotych zostanie przekazane

Aleksandra Żochowska
Gdańsk wspiera artystów - 61 osób ze stypendium

W roku 2023, stypendium kulturalne przyznane zostało w wysokości 3600 zł brutto miesięcznie. Będzie ono wypłacane w formie miesięcznych transz. Okres trwania stypendium w drugim naborze jest różny - od 1 do 5 miesięcy.

W drugim naborze Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, wpłynęło 194 wnioski. Spośród nich, 61 osób otrzymało wsparcie, ponieważ komisja uznała ich projekty za najbardziej atrakcyjne i wartościowe.

Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska wsparło twórców różnych projektów, takich jak komiks o gdańskich gargulcach, powieść biograficzna oparta na życiorysie Danuty Siedzikówny "Inki", piosenki dla dzieci o Morzu Bałtyckim oraz grafiki związane z tematyką gdańską.

Volha Zarouskaya - Projektowanie i produkcja komiksu o gdańskich gargulcach

Uciekając przed białoruskim reżimem szukałam nowego miejsca do życia. Przyszedł mi do głowy Gdańsk ze swoją wyjątkową architekturą, wszechobecną wodą i mistycznymi kamiennymi stworzeniami na ulicach - Rzygaczami. Wyobrażam ich sobie jako duchy opiekujące się miastem, i zastanawiam się jak oni widzą nas, ludzi. Ten obraz jest również metaforą doświadczenia migracji, ponieważ jako migrantka staram się wyobrazić, jak mnie postrzega lokalna społeczność. Wymyśliłam historię opowiadającą o relacjach między gargulcami a ludźmi opowiedzianą z punktu widzenia gargulców. Aby stworzyć świat na granicy rzeczywistości i mitu, planuję użyć eksperymentalnych technik wykonania, łącząc tradycyjne media, malarstwo cyfrowe, liternictwo i sztuczną inteligencję – czytamy we wniosku.

Tomasz Betcher - napisanie powieści biograficznej pod tytułem "To ja, Inka"

Celem projektu jest napisanie powieści biograficznej „To ja, Inka”, bazującej na życiorysie Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki 5 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. W założeniu książka ma być skierowana do młodzieży i osób dorosłych. Do tej pory nie ma na rynku wydawniczym powieści opisującej życie i śmierć Danuty Siedzikówny. Poprzez zastosowanie narracji pierwszoosobowej i opisanie mało znanych aspektów życia „Inki”, chciałbym przybliżyć jak najszerszemu gronu czytelników tę niezwykłą postać – czytamy we wniosku

Marcin Bildziuk - Gdańsk w grafice 2023

Moim zamierzeniem jest wykonanie 6 przedstawień Gdańska w aktualnej odsłonie z roku 2023 w formie grafik. Tworząc cykl nowych grafik zamierzam wejść w artystyczny dialog z takimi artystami jak: Hellingrath, Kreisel, Reinhold, czy Rolicz. Wybiorę te same motywy graficzne naszego miasta i utrwalę je w aktualnej odsłonie. Mam zamiar również zmierzyć się z aktualną architekturą i nowymi obiektami, które pojawiły się w naszym mieście. Powstaną szkice i grafiki o tematyce związanej z Gdańskiem wykonane w technikach suchej igły lub akwaforty – czytamy we wniosku.

fot. Aleksandra Żochowska/Informator Stolicy

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda