Gdańsk rozmawiał z EuroCities o imigrantach
Przedstawiciele z ponad dwudziestu europejskich miast spotkali się w Gdańsku, by rozmawiać o polityce migracyjnej. Podczas spotkań Gdańsk prezentował i konsultował miejski Model Integracji Imigrantów.
W dniach 20-21 kwietnia 2016 miasto Gdańsk gościło członków grup roboczych sieci miast EuroCities. Działające w sieci największe miasta Europy wymieniają się doświadczeniami, dzielą się wiedzą w zakresie działania w różnorodnych obszarach. Co ważne, wychodząc ze specyfiki działania na poziomie lokalnym, starają się wypracowywać rozwiązania międzynarodowe na poziomie europejskim, w tym z uwzględnieniem potrzeb i możliwości dużych miast.
Tematem spotkań grup roboczych były zagadnienia związane z szeroko pojętym tematem migracji. Są one nieodłącznym elementem współczesnego świata, a zwłaszcza rozwoju wielkich miast, który byłby niemożliwy bez napływu nowych mieszkańców, zarówno z sąsiednich regionów, jak i odległych terenów. Równolegle odbyły się spotkania dwóch grup, podczas których przedstawiano podejmowane w miastach działania i plany na przyszłość w zakresie integracji imigrantów i przyjęcia uchodźców, w tym Romów rumuńskich.
Migracja i Integracja
Spotkanie grupy Migracja i Integracja miało na celu wymianę informacji i doświadczeń w zakresie bieżących zagadnień dotyczących polityk migracyjnych i przyjęcia azylantów i uchodźców w poszczególnych krajach europejskich. Zaprezentowany został Model Integracji Imigrantów w Gdańsku, który na przełomie maja i czerwca będzie poddany konsultacjom społecznym. Zgłoszone zostały propozycje do programu najbliższego Forum Spraw Społecznych, które odbędzie się w 17-19 październiku w Atenach oraz kwestie dalszych działań w ramach sieci EuroCities. Omówiono aktualności związane z przystąpieniem wybranych miast do drugiej edycji projektu ImpleMentoring - CITIES GroW (z Funduszu Azyl, Migracja i Integracja, FAMI), którego celem jest mentorowanie
w budowaniu i wdrażaniu rozwiązań integracyjnych migrantów w miastach. Wdrażanie procesu integracji migrantów w Gdańsku będzie wspierane przez zewnętrznych ekspertów europejskich i bardziej doświadczone miasta europejskie w tym zakresie. Istotnym elementem spotkania była wizyta studyjna w Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek realizującym szereg usług dla migrantów przyjeżdżających do Gdańska.
Roma
W Grupie zadaniowej Roma skupiono się na szczególnie trudnej sytuacji Romów. Tłem był także opis sytuacji z sierpnia 2014 roku związanego z przeniesieniem Romów z zajmowanego przez nich miejsca w Gdańsku. Obecnie współpraca z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek doprowadziła do poprawy sytuacji rodziny romskiej poprzez zamieszkanie w wynajętym mieszkaniu. Przedstawiciele miast przedstawiali swoje doświadczenia i podejmowane działania, z których wynikało, że największą barierą jest mieszkanie, a adres jednocześnie daje możliwość podjęcia pracy. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel Komisji Europejskiej, dla której temat jest istotny, co przełożyło się na stworzenie programu poświęconego budowaniu międzynarodowej współpracy w kwestii przeciwdziałania wykluczeniu rumuńskich Romów.
Goście mieli także szansę dowiedzieć się o działaniach Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, jak również poznania osobiście migrantów mieszkających w Gdańsku. Ciekawym doświadczeniem było spotkanie z rumuńskimi Romami, którzy chętnie opowiadali o swojej sytuacji. Pracownicy Centrum podkreślali, iż proces wsparcia, jak również możliwości prawnego usankcjonowania ich pobytu jest utrudniony, czasem wręcz niemożliwy ze względu na aktualny stan prawny w Polsce. Szczególnie dotyczy to braku meldunku, co za tym idzie niemożliwością objęcia ubezpieczeniem społecznym.
W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele m.in. Amsterdamu, Aten, Barcelony, Belfastu, Berlina, Brna, Brukseli, Gandawy, Gdańska, Glasgow, Goeteborga, Helsinek, Mediolanu, Monachium, Norymbergii, Oslo, Rygi, Sztokholmu, Utrechtu, Warszawy, Wiednia i Zurichu. Wszyscy uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem Europejskiego Centrum Solidarności, w którego murach gościli przedstawiciele EuroCities. W spotkaniu grupy Migracja i Integracja wzięło udział 25 osób, a w Grupie zadaniowej Roma 19 osób.