mobile

Gdańsk rozbudowuje system ostrzegania mieszkańców przed zagrożeniami

Sprawny nowoczesny system powszechnego, wczesnego ostrzegania, rozbudowany i zmodernizowany system hydrologiczno-meteorologicznej sieci pomiarowej, a także kampania edukacyjna to spodziewane rezultaty projektu, którego umowa o dofinansowanie ze środków unijnych została właśnie podpisana.

inf. pras.
Gdańsk rozbudowuje system ostrzegania mieszkańców przed zagrożeniami

„Rozbudowa systemów informowania i ostrzegania o zagrożeniach, w szczególności powodziowych dla Gdańska i Sopotu” to projekt realizowany z inicjatywy Gminy Miasta Gdańsk w partnerstwie z Gminą Miasta Sopotu. Efektem będzie zmodernizowany i rozbudowany system pomiaru wielkości opadu i poziomu wody: w ciekach, zbiornikach retencyjnych, kolektorach i kanalizacji deszczowej. Powstanie także system wczesnego ostrzegania i alarmowania mieszkańców przed zagrożeniami atmosferycznymi. Projekt obejmuje swoim zasięgiem Gdańsk oraz Sopot. Planowana jest dostawa i montaż urządzeń pomiarowych wraz z układem telemetrycznym GSM i układem zasilania.  Zainstalowane zostaną także syreny alarmowe ostrzegające mieszkańców o zbliżającym się zagrożeniu.

- Miasta w Europie i na świecie dotykają zmiany klimatu i ich skutki, więc musimy nauczyć się bieżąco na nie reagować. Dzięki temu projektowi będziemy mieli lepsze i dokładniejsze informacje o zjawiskach pogodowych oraz będziemy mogli z odpowiednim wyprzedzeniem informować o nich mieszkańców, co mam nadzieję, wpłynie na ich poczucie bezpieczeństwa – wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

System monitoringu hydrologiczno-meteorologicznego pozwoli na zebranie w czasie rzeczywistym podstawowych danych o wysokości opadu, wielkości rezerwy powodziowej na zbiornikach i poziomu wody w ciekach. Dzięki temu możliwa będzie właściwa ocena zagrożenia, a w konsekwencji  odpowiednie przygotowanie służb, sprzętu i ostrzeżenie ludności. Ponadto dane zostaną wykorzystane do prac zespołu wypracowującego miejskie plany adaptacji do zmian klimatu i rozbudowy modeli numerycznych. Celem Miejskich Planów Adaptacji Do Zmian Klimatu jest ocena podatności Gdańska i innych miast na zmiany klimatu i zaplanowanie działań adaptacyjnych do stwierdzonych zagrożeń. Wśród priorytetów dla Gdańska znalazła się gospodarka wodna, w tym gospodarowanie wodami opadowymi. Modele numeryczne to skomplikowane narzędzia, pokazujące jak zachowa się dana zlewnia w momencie określonego opadu, pozwalają one aktualizować mapy zagrożenia powodziowego.

W zakresie systemu  monitoringu (stacji „meteo” i sond pomiaru poziomów wody) na terenie Gdańska  powstanie:

19 Stacji pomiarowych z deszczomierzami,
55 stacji pomiarowych z sondą,
stację meteo do obserwacji warunków meteorologicznych.
70 cyfrowych syren elektronicznych (system ostrzegania i alarmowania ludności).

W Gdańsku na bieżąco mierzone są  opady atmosferyczne: ciekłe i stałe. Sieć zbudowana jest w tej chwili z 18 deszczomierzy. Większość z nich wyposażona jest w autonomiczny rejestrator zintegrowany z modułem GSM/GPRS. Umożliwia to zdalny dostęp do danych.

- Nasi pracownicy na bieżąco są informowani o stanie opadu w dzielnicy, za którą są odpowiedzialni. Zwiększenie i modernizacja sieci pomiarowej stanu wód i opadów pozwoli na lepsze wykorzystanie posiadanych środków i zwiększenie efektywności naszych działań - podkreśla Ryszard Gajewski Prezes spółki Gdańskie Wody.

- Wyeliminowanie zagrożenia powodziami czy podtopieniami i skuteczne zabezpieczenie się przed ich skutkami jest niemożliwe, dlatego trzeba nauczyć się właściwego sposobu reagowania, kiedy takie zjawiska wystąpią. Informowanie o możliwym zagrożeniu daje mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, pewności, że w obliczu zagrożenia mieszkańcy nie pozostali sami, że nad przebiegiem zjawiska czuwają służby. Instrukcje i informacje dla mieszkańców powinny być przekazywane na bieżąco, w zależności od rozwoju sytuacji. Dlatego system monitorowania wód deszczowych powinien być ściśle powiązany z systemem alarmowania - podkreśla Tadeusz Bukontt, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W ramach projektu powstanie nowoczesny system powszechnego ostrzegania, przekazujący informacje głosowe, utrzymujący sprawność działania przy braku zasilania. Będzie  on umożliwiał dotarcie do szerokiego grona mieszkańców, przekazanie w czytelny sposób informacji o prognozowanym zjawisku i zalecenia podjęcia działań zabezpieczających oraz wskazania właściwego zachowania się w obliczu zagrożenia.

Wartość projektu to  2 822 637,7 zł i  w 70% zostanie dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda