Gdańsk ma trzeci rekord Guinnessa: warkocz św. Katarzyny to zegar z 31-metrowym wahadłem
W Gdańsku ustanowiono nowy rekord świata w długości wahadła zegara. W piątek, 18 sierpnia 2023 roku, w Muzeum Nauki Gdańskiej odbyło się oficjalne pomiar i weryfikacja urządzenia zaprojektowanego przez dr. inż. Grzegorza Szychlińskiego. Zegar o nazwie Warkocz św. Katarzyny ma wahadło o długości 31 metrów i jest jedynym w swoim rodzaju na świecie
Gdańsk bije rekordy
- Żyjemy w czasach, kiedy każdego dnia i tygodnia słyszymy i czytamy o różnych rekordach, które są wpisywane do Księgi Rekordów Guinnessa. Te osiągane przez Gdańsk nie wynikają jednak z potrzeby rywalizacji, tylko z wielkiej miłości do naszego miasta. Staramy się by było ono jeszcze bardziej ciekawe i atrakcyjne, zarówno dla naszych mieszkanek i mieszkańców, jak i turystów. W tej chwili, w Gdańsku, mamy dwa zapisane w księdze rekordy. Czy dzisiaj uda się sprostać temu trzeciemu wyzwaniu? Jestem o tym przekonany i wierzę, że kolejny, gdański rekord wpiszemy do Księgi Guinnessa – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
Ustanowiony rekord jest trzecim w historii Gdańska. Poprzednie dwa rekordy ustanowiono w 2000 roku podczas powitania nowego tysiąclecia w kategorii "największa liczba osób dzwoniących dzwoneczkami", oraz w 2022 roku w kategorii "największa bryła bursztynu na świecie".
– Gdzież indziej niż w Muzeum Nauki Gdańskiej, które posiada bardzo ciekawą i bogatą kolekcję zegarów wieżowych, miałby się znaleźć zegar z najdłuższym wahadłem na świecie? Wierzę, że dziś ten rekord padnie, że będziemy wszyscy świadkami kolejnego rekordu Guinnessa dla Gdańska – mówiła Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. – Wierzę też, że na pewno ktoś w Muzeum Gdańska lub w innym miejscu, wymyśli kolejny rekord i Gdańsk będzie miastem, które będzie mogło poszczycić się największą liczbą rekordów Guinnessa.
Imponujące 31,2 m długości
W Gdańsku można podziwiać najdłuższe wahadło na świecie, które służy jako zegar. Pomysłodawcą projektu jest Anna Zbierska z Urzędu Miejskiego, a konstruktorem niezwykłego zegara dr. inż. Grzegorz Szychliński, który zaprojektował mechanizm. Wahadło ma ponad 31 metrów i porusza się w rytmie 10 sekund. Zegar jest złożony z wielkich kół zębatych i ciężarków, a jego tarcza jest umieszczona nad nimi. Konstrukcja została zrealizowana dzięki wsparciu firm Haco i Adamus Metalforming, które dostarczyły potrzebne części. Zegar został zaprezentowany publicznie 15 grudnia 2016 roku.
Aby potwierdzić ustanowienie rekordu, autorską precyzję chronometru zweryfikowali wykwalifikowani zegarmistrzowie: mistrz Krzysztof Kurek z Poznania oraz czeladnik Andrzej Jóźwiak, właściciel jednego z najstarszych rodzinnych warsztatów zegarmistrzowskich w Gdańsku.
Z kolei nad laserowym pomiarem długości wahadła, składającym się z soczewki i strun, czuwali eksperci z Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku: dyrektor Tomasz Michalik, Olaf Ulman i Agnieszka Filipiak, a także Krzysztof Stelmaszyk z Gdańskich Usług Metrologicznych. Dzięki ich zaangażowaniu ustanowiony został nowy Rekord Guinnessa, potwierdzając, że zegar z najdłuższym wahadłem na świecie znajduje się w Gdańsku.
- Z małymi trudnościami technicznymi pomiar się udał. Wynik otrzymany przez specjalistów jest prawidłowy. Jest taki sam, jak wychodził podczas wczorajszych prób, dlatego uznajemy go za oficjalny – podsumowała pomiary Paulina Garczyk, sędzia Biura Rekordów.
Rekordzistę można zobaczyć na własne oczy
Warkocz św. Katarzyny jest prezentowany zwiedzającym w ramach wystawy stałej w Muzeum Nauki Gdańskiej. Oddział Muzeum Gdańska czynny w sezonie letnim będzie otwarty do 3 września 2023 roku. W poniedziałki będzie dostępny w godzinach 12.00-18.00, a w pozostałe dni tygodnia od 10.00 do 18.00. Od 4 września do 1 października zegar będzie można oglądać od piątku do niedzieli w godzinach 10.00-16.00.
fot.UM Gdańsk