mobile

Gdańsk jest gotowy na przyjęcie ewentualnych uchodźców z Ukrainy

Ponad 600 obywateli Ukrainy, jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie mogło znaleźć schronienie i opiekę w Gdańsku. Miasto wskazało już cztery obiekty, w których możliwe będzie zakwaterowanie cudzoziemców. Kilka tygodni temu przy prezydent Gdańska powstała również grupa robocza ds. sytuacji na Ukrainie.

Informacja prasowa
Gdańsk jest gotowy na przyjęcie ewentualnych uchodźców z Ukrainy

Miasto przyszykowało 646 miejsc noclegowych dla uchodźców. Hostele, hotele, zarówno miejskie, ale i prywatne zostały już oficjalnie zgłoszone do urzędu wojewódzkiego. Specjalny zespół roboczy pracuje także nad zasadami przyjęcia i wsparcia obywateli Ukrainy w związku z kryzysem. W marcu odbędą się szkoleniu dla wolontariuszy, którzy zadeklarowali gotowość do pomocy ewentualnym uchodźcom. 

- Wszyscy mamy głęboką nadzieję, że do wojny na Ukrainie nie dojdzie. Myślę, że w takim mieście jak Gdańsk, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa, ale także zakończył się podział Europy i świata, dzięki Solidarności, wszyscy wierzymy w pokojowe rozwiązania. Jednak zgodnie z pismem Wojewody, przygotowaliśmy listę czterech podmiotów, które możemy przekazać do zakwaterowania ewentualnych uchodźców z Ukrainy, w których schronienie będzie mogło znaleźć 646 osób. Taka lista trafiła do Urzędu Wojewódzkiego, który będzie decydował o ich wykorzystaniu - mówiła podczas briefingu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Pomoc, jakiej będzie mógł udzielić m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, zależy w głównej mierze od statusu, jaki zostanie przyznany osobom szukającym schronienia. W przypadku, gdy będzie to status uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, osoby takie będą mogły np. zostać objęte Indywidualnym Programem Integracji, który pozwala na naukę języka polskiego, wsparcie żywnościowe, psychologiczne czy socjalne.

- W 2022 roku Gdańsk jest Europejską Stolicą Wolontariatu, dlatego także przygotowujemy szkolenia dla tych, którzy chcieliby wesprzeć potencjalnych uchodźców, którzy mogliby trafić do Gdańska - dodaje prezydent Dulkiewicz. - W najbliższy czwartek spotkam się także z Gdańską Radą Imigrantek i Imigrantów, wraz ze specjalnym zespołem roboczym, aby porozmawiać o tym, co  jeszcze możemy przygotować i jakie działania społeczne możemy przeprowadzić jako samorząd.

W środę, o godz. 18.00 na Placu Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, prezydent Gdańska będzie chciała okazać wsparcie w pokojowej manifestacji organizowanej przez Związek Ukraińców w Polsce.

"Działając na rzecz rozwoju samorządności i niezależności społeczności lokalnych w Polsce, pragniemy wyrazić wsparcie dla naszego wschodniego sąsiada, który przeciwstawia się agresywnej polityce Rosji. Jakakolwiek agresja godząca w niezależność Ukrainy jest dla nas niedopuszczalna" deklarują przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, którego członkiem jest także Aleksandra Dulkiewicz. Cały tekst dostępny jest w załączniku. 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zainicjowała także list wsparcia od grupy roboczej Ukraina - Europejskiego Komitetu Regionów, wraz z wyrazami głębokiej solidarności i jedności, zaadresowany do Witalija Kliczki, mera Kijowa oraz przewodniczącego Związku Miast Ukrainy.

Fot. UMG

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda