Gdańsk dziękuje profesorowi Andrzejowi Januszajtisowi. Jubileusz 95. urodzin fizyka, pianisty i radnego miasta
W poniedziałek, 20 września, w Ratuszu Staromiejskim odbył się uroczysty benefis z okazji 95. urodzin profesora Andrzeja Januszajtisa, fizyka, pianisty i honorowego obywatela Gdańska. Wydarzenie zgromadziło wielu przyjaciół, współpracowników i podziwiających profesora, który jest jednym z najwybitniejszych gdańszczan
Uroczysty benefis z okazji 95. urodzin
Podczas benefisu profesorowi Januszajtisowi składano podziękowania i gratulacje za jego działalność naukową, społeczną i polityczną, za jego badania nad historią i zabytkami Gdańska, za jego publikacje i popularyzację wiedzy o mieście. Wśród gości byli m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, żona profesora, Ewa Januszajtis, oraz przedstawiciele środowisk akademickich, kulturalnych i samorządowych.
Jednym z punktów programu było wręczenie profesorowi Nagrody Specjalnej Województwa Pomorskiego w Dziedzinie Kultury - za niespożytą energię w ratowaniu dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Nagrodę wręczył w imieniu marszałka Struka dyrektor Władysław Zawistowski. Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnił koncert skrzypcowy profesora Konstantego Andrzeja Kulki z towarzyszeniem Cappelli Gedanensis. Wykonano utwory Henryka Wieniawskiego i Karola Lipińskiego.
Wybitny gdańszczanin z bogatym dorobkiem
Andrzej Januszajtis to postać niezwykła, która łączy w sobie pasję fizyka, muzyka i historyka. Urodzony w Lidzie, wychował się w Lublinie, a potem osiadł w Gdańsku, gdzie studiował na Politechnice i pracował jako naukowiec. Zajmował się nie tylko fizyką, ale także historią swojego ukochanego miasta, o którym pisał wiele książek i artykułów. Po upadku komunizmu zaangażował się w działalność społeczną i polityczną, zostając przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Jest człowiekiem wielu talentów i zainteresowań, który pozostawił po sobie bogaty dorobek.
Andrzej Januszajtis to nie tylko wybitny fizyk i historyk, ale także pasjonat i opiekun gdańskiego dziedzictwa kulturowego. Jego zasługi dla ochrony i promocji zabytków miasta są nieocenione. Dzięki niemu zachowano Wartownię nr 1 na Westerplatte, odzyskano cenne dzieła sztuki i zegary, odbudowano carillon w kościele św. Katarzyny. Jest on także autorem licznych publikacji i audycji poświęconych historii i architekturze Gdańska, które cieszyły się dużym zainteresowaniem czytelników i słuchaczy. Jego twórczość charakteryzuje się lekkością pióra, humorem i erudycją.
Za swoją działalność otrzymał liczne nagrody i odznaczenia, w tym Krzyż Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.
fot.UM Gdańsk