FitKlasa – pilotaż programu w 10 szkołach podstawowych
Nowa formuła ćwiczeń korekcyjnych, dzięki którym zmniejszamy u dzieci ryzyko chorób cywilizacyjnych. To FitKlasa – trwający w 10 szkołach podstawowych pilotaż. Partnerami programu jest Gdański Uniwersytet Medyczny i Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu. W lutym odbywają się dni otwarte gdańskich szkół, na które zaproszeni są szczególnie rodzice dzieci 6 i 7 letnich. W tych szkołach, w których trwa pilotaż FitKlasy, będzie można zapoznać się z ich programem. Od nowego roku zajęcia FitKlasy będą odbywać się we wszystkich gdańskich szkołach.
- W trosce o zdrowie młodych gdańszczanek i gdańszczan zmieniamy formę prowadzenia zajęć korekcyjnych w szkołach podstawowych. W tym roku pilotaż programu FitKlasa odbywa się w 10 placówkach. Od nowego roku chcielibyśmy, aby zajęcia w nowej formie były dostępne dla wszystkich uczennic i uczniów klas 0-3. Zmęczone dziecko na zajęciach fizycznych to dziecko, dodatkowo chronione przed chorobami cywilizacyjnymi. Według ekspertów WHO, dzieci urodzone po roku 2000 mogą żyć krócej niż ich rodzice. W Gdańsku robimy wszystko, aby tak się nie stało – mówi Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska.
W roku szkolnym 2019/2020 rozpoczęliśmy pilotaż projektu FitKlasa we współpracy w dziesięcioma szkołami podstawowymi w Gdańsku. Projekt ten w następnym roku szkolnym 2020/2021 obejmie wszystkie szkoły podstawowe w Gdańsku.
Pilotaż programu odbywa się w: SP nr 12, SP nr 21, SP nr 39, SP nr 47, SP nr 49, SP nr 60, SP nr 79, SP nr 80, SP nr 89, SP nr 92.
Projekt FitKlasa opracowano w formie autorskiego programu zmian dot. zajęć gimnastyki korekcyjnej realizowanych w gdańskich placówkach oświatowych. Inicjatorem projektu FitKlasa jest dr Marek Jankowski – dyr. Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia (GOPZ). Wprowadzone zmiany dotyczą dostosowania formy, objętości i intensywności podejmowanych przez dzieci aktywności do potrzeb zdrowotnych pokolenia XXI w. Podstawowym celem zmiany jest zwiększenie u dzieci wysiłków o średniej i umiarkowanej intensywności, które kształtują sprawność krążeniowo – oddechową, a tym samym obniżają ryzyko chorób sercowo – naczyniowych.