mobile

Festiwal Wilno w Gdańsku: wspólnota przekracza pokolenia

W dniach 11-13 sierpnia odbędzie się jubileuszowy Festiwal "Wilno w Gdańsku", skupiający się na idei "Wspólnoty" oraz promujący dziedzictwo wileńskie mieszkańców Gdańska. Wydarzenie obejmuje bogaty program kulturalny, w tym wystawę fotograficzną, warsztaty języka litewskiego, projekcje filmowe oraz spotkania literackie, będące częścią Jarmarku Świętego Dominika i prezentujące wydawnictwa związane z Wileńszczyzną

Aleksandra Żochowska
Festiwal Wilno w Gdańsku: wspólnota przekracza pokolenia

W dniach 11-13 sierpnia odbędzie się Festiwal "Wilno w Gdańsku" w Gdańsku. Tomasz Snarski, dyrektor artystyczny tego wydarzenia, podkreślił, że wileńskie korzenie mieszkańców Gdańska stanowią istotny element lokalnej tożsamości. Jednakże równie istotne jest poznanie nowych aspektów związanych z tym tematem. Snarski wyjaśnił to w programie "Tym żyje Gdańsk". Festiwal będzie skupiał się na koncepcji "wspólnoty", która ma kluczowe znaczenie, nie tylko dla obecnych, ale również dla przyszłych pokoleń.

Festiwal "Wilno w Gdańsku" ma miejsce w wyjątkowym okresie, w którym splatają się istotne rocznice. Obecny rok obchodzi 700-lecie Wilna, a także przypada 25 lat partnerstwa pomiędzy Wilnem a Gdańskiem. Dodatkowo obecna edycja Festiwalu "Wilno w Gdańsku" jest już dwudziestym jubileuszowym wydaniem tego wydarzenia.

Centralnym tematem tegorocznej edycji jest ideia "Wspólnoty".

- Co roku staramy się, żeby gromadzić się wokół jakiejś idei, żeby festiwal także promował pozytywne wartości i miał przesłanie. Kilka lat temu była to wielokulturowość Gdańska, miłosierdzie wileńskie, solidarność gdańska, nasza tożsamość bałtycka. W ubiegłym roku w oczywisty sposób były to "wolność i pokój". Byliśmy razem z Ukrainą i wciąż oczywiście jesteśmy razem z narodem ukraińskim. W tym roku natomiast chcemy zwrócić uwagę na wspólnotowość, wspólnotowość międzypokoleniową, ponieważ "Wilno w Gdańsku" to przede wszystkim wspaniała tradycja wileńska gdańszczan o wileńskich korzeniach, ale to także coraz więcej młodych ludzi z Litwy, z Wilna, ale nie tylko, którzy przyjeżdżają do Gdańska, wybierają Gdańsk jako swoje miejsce do życia, pracy, studiowania, rozwijania się. Pojawiają się coraz to nowe młode pokolenia, więc to jest ta wspólnotowość międzygeneracyjna można powiedzieć – wyjaśnił Tomasz Snarski.

Co będzie się działo?

W weekend od 11 do 13 sierpnia oczekuje nas obfity program kulturalny. Na stronie Gdańskiego Archipelagu Kultury, głównego organizatora festiwalu "Wilno w Gdańsku", dostępny jest szczegółowy plan wydarzeń. Przewidziano różnorodne interdyscyplinarne atrakcje na różnych lokalizacjach. W programie znajduje się m.in. wystawa fotograficzna, warsztaty nauki języka litewskiego oraz nauki tworzenia palm wielkanocnych.

W obecnym roku, niezwykle, Jarmark Wileński ma miejsce jako część Jarmarku Świętego Dominika. Oznacza to, że od 22 lipca dostępne są do nabycia wyroby rzemiosła artystycznego oraz wyjątkowe smakołyki kuchni wileńskiej.

Organizatorzy także zaplanowali projekcje filmowe. W Domu Literatury przy ul. Długiej 35 będzie możliwość obejrzenia filmu poświęconego Jerzemu Ordzie, wileńskiemu humaniście. Ponadto odbędą się spotkania z pisarzami. Na Skwerze Heweliusza będzie prezentowana bogata oferta wileńskich publikacji, takich jak czasopismo "Kurier Wileński", kwartalnik "Znad Wilii" oraz seria "Biblioteka Znad Willi". W niedzielę, 13 sierpnia, w Domu Literatury odbędzie się spotkanie z Krystyną Lars Chwin, poświęcone powrotowi Miłosza na Litwę.

 fot. Go Vilnius/Monika Krilaviciene - gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda