Festiwal cudów rusza za tydzień
Jarmark św. Dominika 2024 będzie czarował festiwalową atmosferą, strefami handlu i gastronomi, wplecione zostaną w niego elementy zaskoczenia, wartości edukacyjne i kulturalne, jak i różnorodne wydarzenia, podczas których każdy znajdzie coś interesującego. Festiwal Cudów wystartuje w Gdańsku 27 lipca i potrwa do 18 sierpnia. Na ulicach Starego Miasta znajdzie się 613 kupców, nie zabraknie nowości
764. Jarmark św. Dominika nabiera kształtów, aby od przyszłej soboty jedno z największych i najfajniejszych wydarzeń na świeżym powietrzu w Europie ponownie mogło cieszyć mieszkańców Gdańska i turystów.
- Jarmark, Świętego Dominika to oczywiście wielowiekowa tradycja jarmarków odpustowych. Natomiast my w Gdańsku, widząc to, co dzieje się we współczesnym świecie, staramy się dostosowywać ją tak, żeby była atrakcyjna dla mieszkańców naszego miasta oraz licznych gości z Polski i ze świata. Ubiegłoroczny Jarmark Świętego Dominika odwiedziło ponad milion osób. To jest wspaniały wynik! - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. -Jarmark Świętego Dominika to ponad 700 stoisk i przeszło 600 wystawców. Niemal 1/4 z nich to przedsiębiorcy z Gdańska, którzy będą mogli swoją codzienną pracę, to co umieją robić najlepiej, zaoferować odwiedzającym. Jarmark ma więc charakter wydarzenia gospodarczego. Jest elementem pobudzającym nasze gdańskie, pomorskie i polskie życie gospodarcze. Jednak to nie tylko święto handlu, ale także wydarzenie społeczne. Od wielu lat w ramach takich wydarzeń, jak Przystanek Równość, jak Strefa dla Dzieci, czy różne inne miejsca, w których można poznać naszą gdańską kulturę czy gospodarkę, staramy się również mówić o ważnych sprawach społecznych. To wszystko powstaje w partnerstwie z naszymi radami, chociażby z Młodzieżową Radą Miasta czy z Gdańską Radą Seniorów – dodała prezydent Dulkiewicz.
Wśród 613 wystawców, którzy zajmą 760 stoisk, pojawi się 210 handlarzy z Pomorza, w tym 130 z Gdańska. Nie zabraknie gości z innych regionów Polski, jak i zza granicy, m.in. z: Litwy, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Węgier, Francji, Stanów Zjednoczonych czy Włoch. Już od pierwszego dnia Jarmarku św. Dominika na Skwerze Świętopełka działać będzie Strefa Miast i Regionów. To przestrzeń, w której zaprezentują się regiony i miasta, zapraszając turystów i mieszkańców Pomorza do ich odwiedzenia. Gospodarzami Strefy będą m.in województwa: pomorskie, lubelskie, kujawsko-pomorskie czy Stowarzyszenie Żuławy i Cypr.
- Tradycją samorządu regionalnego jest promowanie podczas Jarmarku św. Dominika naszej marki - uliczki Pomorskiej. Serdecznie zapraszam do tego, aby zapoznać się z kunsztem naszych rzemieślników i skosztować przepysznych wyrobów. Szczególnie zachęcam i namawiam do odwiedzenia stoisk podmiotów ekonomii społecznej, które łączą ze sobą rzemiosło z wrażliwością społeczną. Już dziś zapraszam 2 sierpnia na Pomorskie Święto Podmiotów Ekonomii Społecznej – mówił Leszek Bonna, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego.
- Mam taką nadzieję, że właśnie Agencja Rozwoju Pomorza rozpoczyna nową tradycję i będziemy się starali być obecni na Jarmarku św. Dominika co roku. Jednak z trochę innym przekazem: przez swoją najbardziej kolorową markę Live more Pomerania, będziemy się starali powiedzieć o tym, co my jako gdańszczanie i mieszkańcy Pomorza wiemy doskonale, że tu się fenomenalnie żyje i fenomenalnie pracuje oraz fenomenalnie odpoczywa. Będziemy zachęcali tych, którzy przyjdą w tę przestrzeń, do tego, żeby może podjęli taką szaloną decyzję i pomyśleli, że warto tu zamieszkać. Bo i pracy tu pod dostatkiem, a o jakości życia nie muszę mówić - Piotr Ciechowicz, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza.
Jarmark to bowiem nie tylko strefy handlowe i gastronomiczne. To także bogaty, festiwalowy program dzienny. Nierozłącznie jest on związany z jarmarkowymi przystankami, które będą stanowić strefy, gdzie odwiedzający połączą przyjemne z pożytecznym.
- Staramy się z każdą edycją dostarczać nowych, ciekawych doznań i atrakcji. To, co jest ważne i też z tego jesteśmy dumni to kultura. Bardzo stawiamy na jej poziom. To nie znaczy, że mają być wielkie, głośne koncerty, bo nie chcemy uciążliwości dla gdańszczan, ale z drugiej strony chcemy dotykać prawdziwej kultury. Chcemy także, żeby jarmark świętego Dominika to był festiwal, żebyśmy wszyscy mieli tutaj do czynienia z cudami, które zawsze towarzyszyły Jarmarkowi historycznie, ale także, żebyśmy wszyscy posiadali radość i przyjemność przebywania w tych pięknych, cudownych miejscach Śródmieścia - mówił Andrzej Bojanowski, prezes MTG.
Jarmarkowe przystanki zostaną tak wkomponowane w miejską przestrzeń, aby stanowić swoistą przystań pomiędzy strefami handlowo-gastronomicznymi. Tematyczne strefy przyciągną nie tylko spragnionych odpoczynku, ale także tych, którzy szukają ciekawych aktywności, jak i wydarzeń kulturalnych.
- Jarmark św. Dominika to wydarzenie, które łączy gdańszczan i Pomorzan z turystami. Jest to naszą kotwicą promocyjną, która pozwala nam zaistnieć na turystycznej mapie Europy i świata. Milion osób, które odwiedziło Gdańsk latem ubiegłego roku to miks lokalnej społeczności i turystów. Dzięki jarmarkowi dajemy się poznać. Pokazujemy to, co lokalne, pomorskie, gdańskie i dzięki temu budujemy autentyczność. Możemy wychodzić do świata, pokazując Gdańsk jako miejsce, gdzie nie tylko dobrze się mieszka, ale też świetnie spędza się czas i można spróbować wspaniałej kuchni- powiedział Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.
DEBIUT PRZYSTANKU RETRO
Każda kolejna odsłona Jarmarku św. Dominika przynosi równie duże zainteresowanie strefą kolekcjonerów. Antyki czy przedmioty z „duszą” są magnesem nie tylko na tych, którzy chcą kupić unikatowe rzeczy. Popularność strefy sprawiła, że w tym roku zyska nową część. Będzie to Przystanek Retro, gdzie zostaną prowadzone profesjonalne licytacje cennych przedmiotów. Planowany jest również cykl „Z życia kolekcjonera”. W nim zawarte będą wywiady z gwiazdami programu „Łowcy Skarbów”. Warto zwrócić uwagę również na „Poradnik Młodego Kolekcjonera”, dzięki któremu dowiemy się m.in., jak odróżnić cenną zdobycz od bubla oraz jak dbać o swoje skarby poprzez renowację i konserwację. Strefa kolekcjonera oraz Przystanek Retro znajdą się przy ul. Długie Ogrody.
MIEJSCA GDZIE KULTURA ŁĄCZY SIĘ Z RELAKSEM
Przystanek Retro będzie jednym z pięciu przystanków podczas 764. Jarmarku św. Dominika. Gdzie będzie można znaleźć kolejne?
- Przystanek Smaków na Skwerze Świętopełka – tutaj odwiedzający posmakują różnych kuchni świata, jak i wejdą w Strefę Miast i Regionów, gdzie promowane będą atrakcje turystyczne różnych regionów. Wspomniana strefa pojawi się po raz pierwszy w historii Jarmarku św. Dominika. W programie, który wzbogaci jej funkcjonowanie m.in.: prezentacja regionu, zabawy, degustacje, występy artystyczne. Tutaj odwiedzający znajdą również fascynujący świat Mirror Cube - mobilnych pawilonów, które przenoszą w zaczarowany świat sztuki i rozrywki. Inspirując się popularnymi realizacjami artystycznymi, takimi jak Infinity Room, lustrzane przestrzenie Mirror Cube zapewniają niezapomniane doznania związane ze sztuką immersyjną.
- Przystanek Przygoda z AmberSky – idealne miejsce do zabawy, inspiracji i nauki dla całych rodzin. Po raz pierwszy w tym roku zyskał sponsora tytularnego Koło Widokowe AmbeSky. Dni z tańcem, ciekawymi animacjami, sportem czy nauką – trwać będą od poniedziałku do niedzieli. A do tego Strefa Stałych Atrakcji: labirynt z zagadkami, kubik sensoryczny, strefa relaksu, tworzenie napisu string art, paszport poszukiwacza przygód, Poszukiwacz Skarbów – spływ rwącą rzeką, domek z symulatorem VR oraz koło widokowe AmberSky i Gdańska Karuzela.
- Przystanek Port Gdańsk Pod Żaglami na Ołowiance – kolejny przystanek, który zyskał uznanie wśród naszych partnerów. Miano sponsora tytularnego zyskał tutaj Port Gdańsk. W trakcie tygodnia będzie można złapać tutaj oddech po dniach pełnych wrażeń, m.in. podczas cyklicznych koncertów jazzowych, seansów w kinie pod chmurką, letnich brzmień zza konsoli Dj-a i mini festiwali. Tutaj też znajdziemy Koło Widokowe AmberSky oraz nowość tegorocznego jarmarku – spinning coaster. Przechodniów tradycyjnie zaczepiać będzie Gdański Bówke.
- Przystanek Równość przy ul. Rajskiej – którego partnerem jest inicjatywa Live More Pomerania koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza. Przystanek stanie się miejscem, w którym podczas letniego odpoczynku będzie można porozmawiać o rzeczach ważnych, jak: tolerancja, otwartość, wolność oraz zacierać różnice pokoleniowe i kulturowe. To także zabawa, integracja i nauka. Będzie różnorodnie – operetka przeplatająca się z karaoke, a warsztaty dla młodzieży z zajęciami dla seniorów w Zielonym Saloniku. A w czwartki, po raz pierwszy w historii Jarmarku odbędzie się konkurs Jarmarkowa Kuźnia Talentów, podczas którego zdolni wokaliści będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności na scenie z zespołem muzycznym. Tutaj także zagramy w wielkoformatową grę Spy Guy Pomorskie, która powstała przy udziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Podczas Jarmarku św. Dominika będą obchodzone święta: Równości, Rzemiosła, Ekonomii Społecznej czy Wolontariatu. Jedną z części Jarmarku stanie się jubileuszowy 30. Międzynarodowy Bieg św. Dominika, do którego zapisy prowadzone są na stronie internetowej https://www.biegdominika.com/rejestracja/.
Odwiedzający trafią również na specjalne, tematyczne uliczki. I tak Strefa Grafiki i Plakatu – Digital Art. znajdzie się przy ul. Tkackiej, Uliczka Polskich Projektantów Mody zostanie zlokalizowana na ul. Straganiarskiej. Uliczka Artystyczne Podwale będzie oczywiście na Podwalu Staromiejskim, Strefa Kolekcjonerów – historyczne cuda na Długich Ogrodach, a przy Świętopełku będzie można odwiedzić uliczki Pomorską oraz Litewską. Uliczka Pomorska na ul. Szerokiej to wyjątkowe miejsce, które kusić będzie wszystkich regionalnymi przysmakami i naturalnymi produktami. Będzie można spotkać pomorskich rzemieślników z ich przepięknym rękodziełem. Dostępne będą również stoiska z produktami i usługami podmiotów, które ekonomię łączą z wrażliwością społeczną.
FESTIWALOWY PROGRAM JARMARKU
Tutaj także nie zabraknie debiutów. Jednym z nich będzie Grand Prix Dobre Jadło, które 2 sierpnia przyniesie emocje i kulinarne zmagania podczas konkursu gastronomicznego. Wystawcy Jarmarku staną do walki o prestiżową nagrodę. Profesjonalne jury, złożone z doświadczonych kucharzy jak Andrzej Polan czy Sebastian Cichy, przyjrzy się każdemu daniu z największą uwagą. Będą brać pod lupę nie tylko smak, ale także historię dania i jego estetyczny wygląd. To wyjątkowa okazja, by poznać najbardziej kreatywne i wykwintne smaki, jakie oferuje kuchnia regionalna.
Stałymi, cenionymi punktami są oczywiście: Ceremonia Otwarcia Jarmarku św. Dominika – 27 lipca, godz. 12.00 przed Dworem Artusa – która nie tylko zostanie zwieńczona paradą, ale również otwarciem każdego z przystanków, a także Ceremonia Zakończenia wydarzenia – 18 sierpnia, godz. 16.00.
Wszystkie pozycje programowe, a będzie ich ponad 150, można zleźć na stronie https://jarmarkswdominika.pl/program/.
JARMARK W STREFIE MIESZKAŃCÓW
W dniach 15 lipca – 25 sierpnia obowiązuje jarmarkowa organizacja ruchu. Szczegóły związane ze zmianami funkcjonalności ulic Starego Miasta dostępna jest na stronie https://jarmarkswdominika.pl/dla-mieszkancow/. Także 15 lipca rozpoczął się montaż jarmarkowej infrastruktury. Obecnie odbywa się na terenach do Motławy oraz na Ołowiance. 18 lipca została zamknięta ul. Rajska, natomiast od 22 lipca organizatorzy zaczną przygotowywać strefę kolekcjonerów na Długich Ogrodach. Na 25 lipca planowane jest zamknięcie Podwala Staromiejskiego.
Jarmark potrwa do 18 sierpnia, w dniach 19-25 sierpnia odbędzie się demontaż infrastruktury, aby od 26 sierpnia powrócić do wakacyjnej organizacji ruchu
Wsłuchując się w głosy mieszkańców, którzy w okresie wakacyjnym dzielą swoje miejsce zamieszkania z Jarmarkiem św. Dominika, Urząd Miasta Gdańska oraz organizatorzy wydarzenia starają się wprowadzać udogodnienia, które pozwolą cieszyć się z dni spędzonych razem z jednym z najfajniejszych wydarzeń na świeżym powietrzu w Europie. Wśród nich jest parking dla mieszkańców zlokalizowany na Targu Węglowym. Jest to także przesunięcie strefy Park and Ride spod stadionu Polsat Plus Arena na Plac Zebrań Ludowych – w cenie biletu parkingowego będzie darmowy przejazd tramwajem na i z Jarmarku.
Cena:
- 15 zł za cały dzień do godz. 23:59
- 13 zł z Kartą Mieszkańca
Bilet ważny max dla 5 osób.
Bilet ważny na trasie (w 2 strony):
- Brama Oliwska (przystanek przy Placu Zebrań Ludowych) – Brama Wyżynna
- Brama Oliwska (przystanek przy Placu Zebrań Ludowych) – Hucisko
- Brama Oliwska (przystanek przy Placu Zebrań Ludowych) – Nowe Ogrody
fot. gdansk.pl