mobile

Experyment doceniony w Europie

Gdyńskie Centrum Nauki Experyment w prestiżowej publikacji międzynarodowego stowarzyszenia Ecsite! Zdjęcia przedstawiające jedne z zajęć posłużyły jako przykład w branżowym podsumowaniu roku, które skupia największe centra nauki z całej Europy.

Gdynia.pl/Kamil Złoch/fot.Kamil Złoch
TAGI
Experyment doceniony w Europie

Przykład dla Europy


Co roku Ecsite, czyli Europejska Sieć Centrów i Muzeów Nauki podsumowuje wszystkie działania kluczowych placówek tego typu na terenie całego kontynentu. Powstaje branżowa publikacja, która w pigułce streszcza to, co działo się przez kilkanaście miesięcy w najciekawszych i najprężniej działających centrach nauki.

Wśród dziesiątek obiektów w podsumowaniu 2018 roku znalazło się też Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

O nauce i niepodległości


Jako jeden z przykładów dobrze zorganizowanych, kreatywnych zajęć podano gdyński SPiN Day, czyli wydarzenie organizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki – terminu obchodzonego przez członków Ecsite w całej Europie.

SPiN Day (nazwa pochodzi od Porozumienia Społeczeństwo i Nauka) zagościł w Experymencie w listopadzie zeszłego roku i w formie warsztatów oraz wykładów skupił się na 100. rocznicy odzyskania niepodległości, kładąc nacisk na dorobek polskich naukowców – m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, Ignacego Mościckiego czy Kazimierza Funka.

Wspólnie fascynować nauką


To tylko jeden z wielu przykładów niezwykłych zajęć, które regularnie przyciągają gdynian i turystów do centrum nauki. Wkład gdyńskiej placówki doceniono na tle ponad 200 podobnych obiektów w Europie.

- Miejsce w prestiżowej, branżowej publikacji oznacza, że jesteśmy w lidze co najmniej europejskiej i taki był cel budowania Experymentu, stąd bardzo się cieszymy z takiego wyróżnienia – zaznacza Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Warto dodać, że Experyment łączy w sobie dwie wartości. Zapewniamy ciekawą ofertę spędzania czasu wolnego, zarówno dla gdyńskiej młodzieży, rodzin, dorosłych i przyjezdnych, ale po drugie staramy się też od małego zarażać ideą fascynacji nauką. To bardzo żywotnie przekłada się na sukcesy w przyszłości i wpisuje się w naszą politykę miasta, które kocha przedsiębiorczość – podkreśla wiceprezydent Gdyni.

- Prezentujemy się nie tylko w Polsce, ale też poza granicami kraju. Chętnie zapraszają nas sąsiednie państwa i nie tylko. Nasze działania polegają też na tym, że bardzo aktywnie włączamy się w funkcje stowarzyszenia Ecsite, co roku bierzemy udział w Międzynarodowym Dniu Centrów Nauki, gdzie prezentujemy różnego rodzaju aktywności, fizyczne, chemiczne, czy związane z tematem danej edycji – mówi Angelika Raether, specjalista-edukator z Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

Europejska Sieć Centrów i Muzeów Nauki, do której należy gdyński Experyment obecnie zrzesza ponad 320 organizacji, z czego 201 samych centrów i muzeów nauki. To także platforma ułatwiająca wspólne działanie z organizatorami festiwali naukowych czy przedstawicielami innych instytucji i fundacji związanych ze światem nauki.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda