Europejskie Centrum Rodziny INVICTA w Sopocie. Wiecha na pierwszym budynku
Budowa Europejskiego Centrum Rodziny INVICTA w Sopocie nabrała tempa. 31 stycznia na pierwszym powstającym budynku zawisła wiecha. W uroczystości uczestniczyła Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. Zgodnie z planami inwestora, cały kompleks medyczny zostanie wybudowany do 2023 r.
Europejskie Centrum Rodziny INVICTA to zespół pięciu nowoczesnych budynków z pełnym zapleczem diagnostycznym, klinicznym i zabiegowym. Pacjenci będą mogli wykonać szerokie spectrum badań i szczegółowo ocenić stan swojego zdrowia w ciągu zaledwie jednego dnia. Skorzystają z porad doświadczonych lekarzy specjalistów, będą mogli wykonać wiele zabiegów w części szpitalnej, a także poddać się skutecznemu leczeniu z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod.
Pierwszy budynek Centrum właśnie osiągnął najwyższy punkt, co, zgodnie z polską tradycją, świętowano uroczystym zawieszeniem wiechy. W obiekcie mieścić się będą Medyczne Laboratoria Diagnostyczne, Laboratorium Genetyczne oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe.
Zakończenie prac przy budowie pierwszego budynku zaplanowano na drugą połowę 2020 r., a inwestycja zostanie ukończona do 2023 r. Europejskie Centrum Rodziny INVICTA będzie ośrodkiem zorientowanym na nowoczesną i dostępną medycynę. W kolejnych latach do użytku zostaną oddane cztery kolejne budynki. W ich przestrzeniach będzie można skorzystać z kompleksowej diagnostyki obrazowej, poradni specjalistycznych, zabiegów i części szpitalnej oraz rehabilitacyjnej.
Architektura zintegrowana z Sopotem
Zarówno pierwszy budynek, jak i kolejne obiekty – poza funkcjonalnością – wyróżniać będzie unikalna architektura, wpisująca się pod względem urbanistycznym i estetycznym w specyfikę Sopotu. Projekt kompleksu czerpie z geometrii i energii morza, dlatego front budynku przypomina falę uderzającą o piaszczysty brzeg. Co ważne, ECR będzie otwarty dla mieszkańców Sopotu i gości przebywających w kurorcie. Jego główna oś, Aleja Centralna, łączy ECR z błoniami na południu oraz dekoracyjnym zbiornikiem retencyjnym na północy, tworząc nowy układ spacerowy i przyjazną, wspólną przestrzeń. Projekt opracowany został biuro architektoniczne FAAB