mobile

Energia słoneczna zasili gdyńskie urzędy. Montaż paneli w trakcie

Na dachach miejskich jednostek w Gdyni montowane są panele słoneczne. To inicjatywa współfinansowana z funduszy unijnych, mająca na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o około 440 ton CO2. Na razie instalacje fotowoltaiczne znajdują się na dwóch budynkach PPNT

Jakub Bielawski
Energia słoneczna zasili gdyńskie urzędy. Montaż paneli w trakcie

Krok w stronę eko

Trzy miejskie jednostki w Gdyni zainwestowały w instalacje fotowoltaiczne, które pozwolą im oszczędzać na rachunkach za prąd i dbać o środowisko. Na dachach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej i Domu Pomocy Społecznej zamontowano panele słoneczne, które będą produkować energię ze słońca. To część strategii miasta, która zakłada zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym.

- W czasach kryzysu ekonomicznego i klimatycznego niezwykle ważne jest, by stawiać na źródła energii odnawialnej. To bardzo dobry pomysł, by energia słoneczna zasilała trolejbusy, czy też miejskie instytucje takie jak PPNT czy Dom Pomocy Społecznej. Cieszę się, że projekt ten zwrócił uwagę grantodawców. Zastosowanie fotowoltaiki to realna oszczędność, a także sposób na propagowanie korzystania z odnawialnych źródeł energii, do czego zachęcam zarówno mieszkańców, jak i przedsiębiorców – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Park innowacji wdraża "zielone" rozwiązania

Na dachach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia trwa już montaż paneli fotowoltaicznych. Panele zajmą powierzchnię około 450 m2 i będą wytwarzać do 100 kWp prądu w słoneczne dni, przy czym ich rozmiar jest podobny do wielkości boiska do koszykówki. Energia ta posłuży do zasilania laboratoriów i biur w parku, gdzie działają firmy i start-upy z sektora ICT i biotechnologii. Inwestycja jest zgodna z misją parku, która polega na wspieraniu innowacji i nowych technologii.

- Fotowoltaika to kolejny krok w kierunku mądrego gospodarowania zasobami i realizacja jednego z elementów naszej strategii rozwoju. Pokazujemy tym samym, że innowacje i postęp technologiczny mogą iść w parze z byciem eko – mówi Anna Borkowska, dyrektor PPNT Gdynia.

„Zielonych” inicjatyw w PPNT Gdynia nie brakuje. To projekty, które kładą nacisk na ochronę środowiska i efektywne wykorzystanie zasobów, czyli kluczowe zagadnienia współczesności.

- Wśród nich: regularny odbiór śmieci wielkogabarytowych i elektronicznych, segregacja odpadów na terenie całego obiektu, korzystamy także ze zrecyklingowanego papieru. Promujemy wśród parkowiczów alternatywne dla samochodu środki transportu, takie jak rower, komunikacja miejska czy hulajnogi i edukujemy ich w zakresie proekologicznych zachowań. Zwiększyliśmy liczbę miejsc postojowych dla rowerów na terenie PPNT. W ostatnim czasie w przestrzeni parku stanął także ubraniomat, do którego można oddać swoje stare ubrania – wymienia Magdalena Malara-Świtońska z Działu Rozwoju i Komunikacji PPNT Gdynia.

Fotowoltaika zagości jeszcze w paru innych miejscach

Poza dachami PPNT, ogniwa fotowoltaiczne zostaną również zamontowane na dachu zajezdni trolejbusowej i DPS-u przy ul. Pawiej w Pustkach Cisowskich-Demptowie. Największa instalacja na dachu PKT Gdynia będzie mogła dostarczać nawet 500 kWp energii elektrycznej, która częściowo zasili trolejbusy ZKM Gdynia. Mniejsza instalacja na dachu DPS-u pomoże zmniejszyć koszty eksploatacji budynku.

Dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii, budynki publiczne będą mogły produkować do 0,62 MW prądu. To oznacza, że w skali roku emisja dwutlenku węgla z tych obiektów zmniejszyłaby się o około 440 ton.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.

fot.Konrad Maćkowiak/gdynia.pl, PPNT

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda