Elektryczne autobusy dla Gdyni coraz bliżej
Gdynia zrobiła kolejny krok w stronę jeszcze bardziej ekologicznego transportu publicznego. W czwartek, 30 stycznia, w Warszawie przedstawiciele miasta podpisali umowę o dofinansowanie unijne na realizacje projektu pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań”.
Samorządowi liderzy wprowadzania zielonego ładu w miastach, dbałości o komfort życia oraz czystego powietrza spotkali się w czwartek, 30 stycznia w Warszawie. W siedzibie Ministerstwa Infrastruktury odbyła się uroczystość podpisania umów o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na zeroemisyjny transport publiczny. Uczestniczyli w niej przedstawiciele rządu: Małgorzata Jarosińska-Jedynak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej i Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury, a także samorządowcy i władze Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Gdynia otrzymała prawie 70 milionów złotych na realizację projektu pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań”. Podczas uroczystości nasze miasto reprezentowali: wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz Lech Żurek, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni.
– Gdynia to miasto, które od chwili, kiedy powstało, stało się ikoną nowoczesności. Stawialiśmy na elektromobilność w czasie, kiedy ta nazwa wydawała się być mrzonką przyszłości i kiedy ani smog ani zielony ład w ogóle nie pojawiały się w debacie publicznej. Już wiele lat temu postanowiliśmy wdrożyć wizjonerski, zarówno pod względem społecznym, jak i inżynieryjnym, projekt trolejbusów, które mogły jeździć na ładowanych bateriach. Dzisiaj tych pojazdów elektromobilnych mamy tyle, że wypełniamy wszystkie ustawowe normy, mamy też najczystsze powietrze w Polsce. Wydawałoby się, że moglibyśmy usiąść z założonymi rękoma, powiedzieć, że u nas jest dobrze i już nic nie musimy. Jednak patrzymy w przyszłość i obserwujemy tempo zmian. Chcemy, aby Gdynia była ciągle bardzo nowoczesna – mówiła podczas uroczystości Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
I dodała: – Możemy się szczycić też tym, że mamy miasto o bardzo wysokiej jakości życia. Pod koniec ubiegłego roku odebraliśmy w Rzymie nagrodę. Gdynia została uznana za trzecie najlepsze miejsce do życia wśród miast od 150 do 400 tysięcy mieszkańców. Nie osiągniemy takich wyników, jeśli nie będziemy inwestować w nowoczesność. Nie moglibyśmy tego robić, gdyby nie wsparcie unijne, dzięki któremu jesteśmy w stanie ogłaszać dzisiaj początek tego nowego projektu. Pozwoli on nam osiągnąć jeszcze lepsze parametry, które dziś wydają się być może zbyt wysokie, ale jestem głęboko przekonana, że w przyszłości okażą się idealne, tak, jak stało się to z naszymi trolejbusami.
Umowę o dofinansowanie gdyńskiego projektu podpisali: Lech Żurek - prezes zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni oraz Joanna Lech - pełniąca obowiązki dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Oprócz Gdyni umowy podpisały jeszcze: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Opole, Kędzierzyn-Koźle, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu, Miejski Zakład Komunikacji w Malborku oraz Miejski Zakład Komunikacji w Pile.