mobile

ECS zaprasza w sobotę na spotkanie z Tomaszem S. Markiewką i warsztaty o ekologii w mieście

Coraz więcej betonu w miastach i coraz mniej drzew i zieleni - taka sytuacja może budzić niezgodę i chęć wzięcia sprawy we własne ręce. Jakie są wyzwania klimatyczne stojące przed społecznościami mieszkającymi w mieście? Czy możemy coś z tym zrobić? W jaki sposób wybierać mądrze kierunki naszej aktywności społecznej? To temat rozmowy i warsztatów, na które w sobotę zaprasza Europejskie Centrum Solidarności.

Informacja prasowa
ECS zaprasza w sobotę na spotkanie z Tomaszem S. Markiewką i warsztaty o ekologii w mieście

Spotkanie i warsztaty odbędą się w sobotę, 25 września, w Sali Wystaw Czasowych ECS. Na początek - o godz. 10 - zaplanowano spotkanie dyskusyjne “Kryzys klimatyczny. Co możemy zrobić?”, którego gościem będzie Tomasz S. Markiewka - filozof, tłumacz, publicysta. doktor związany z Katedrą Filozofii Społecznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor głośnych książek „Gniew” i „Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat”.

Wstęp na spotkanie jest wolny, na warsztaty obowiązuje rezerwacja miejsc - zobacz TUTAJ.

 

HARMONOGRAM WYDARZENIA

  • 10.00 – 11.15 rozmowa otwierająca wydarzenie “Kryzys klimatyczny. Co możemy zrobić?”
  • 11.30 – 14.30 warsztaty (odbywające się równolegle): ZIELEŃ W MIEŚCIE, WODA W MIEŚCIE
  • 14.45–15.30 podsumowanie

Organizatorzy zapowiadają: “Podczas pierwszej części wydarzenia zastanowimy się nad kierunkami zmieniającego się miasta, porozmawiamy o roli zielonego aktywizmu w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i o tym, jaki aktywizm jest nam dzisiaj najbardziej potrzebny. Następnie w trakcie warsztatów ZIELEŃ W MIEŚCIE i WODA W MIEŚCIE poszerzymy wiedzę w tych obszarach oraz zastanowimy się, w jaki sposób możemy wpływać na urzędy i organizację naszej społeczności, by wspólnie działać na rzecz środowiska w naszym otoczeniu”.

Rozmowę z Tomaszem S. Markiewką poprowadzi Grażyna Pilarczyk - specjalistka ds. komunikacji, Europejskie Centrum Solidarności

W trakcie sesji warsztatowych praca będzie odbywać się w dwóch grupach:

  • ZIELEŃ W MIEŚCIE / Witold Szwedkowski – działacz społeczny i kulturalny, od kilkunastu lat prowadzi Miejską Partyzantkę Ogrodniczą. Współzakładał ogrody społeczne i ogrody deszczowe w kilku śląskich miastach. Jest pomysłodawcą inicjatywy Schronisko dla niechcianych roślin. Na co dzień pracuje w dziale zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.
  • WODA W MIEŚCIE / Joanna Rayss – specjalistka ds. małej retencji. Prowadzi autorską pracownię projektową Zieleniarium, która specjalizuje się w kształtowaniu publicznych terenów zieleni, zieleni osiedlowej oraz rozwiązań z zakresu Nature Based Solutions (NBS). Zdobyła tytuł doktora nauk technicznych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, broniąc dysertację Zielona infrastruktura miasta a wody opadowe. 

Fot. FB Tomasza Markiewki 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda