Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - obchody w Gdyni
13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dziś w Gdyni odbędą się oficjalne uroczystości, których uczestnicy oddadzą hołd pomordowanym.
Dziś 84. rocznica zbrodni katyńskiej. 13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Gdyni podobnie, jak w innych miastach w całym kraju odbędą się oficjalne uroczystości, których uczestnicy oddadzą hołd pomordowanym.
Obchody rozpoczną się o godz. 11.00 od złożenia kwiatów pod tablicą Marynarzy Polskich Zamordowanych na Wschodzie przy ul. Waszyngtona 44 (budynek Dowództwa Marynarki Wojennej).
Następnie uczestnicy uroczystości udadzą się na Cmentarz Obrońców Wybrzeża w Redłowie (ul. Legionów 131). O godz. 12.00 wybrzmi tam hymn Polski. Przewidziano też m.in. okolicznościowe przemówienia i odczytanie apelu poległych. Na koniec odbędzie się złożenie kwiatów przed pomnikiem Ofiar Katynia.
Natomiast w niedzielę, 14 kwietnia o godz. 14.00 w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka (ul. Portowa 2) odbędzie się msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej.
Organizatorami wydarzeń są: stowarzyszenie „Rodzina Katyńska” w Gdyni, gdyńskie koło Związku Sybiraków oraz miasto Gdynia.
Zbrodnia katyńska
Wiosną 1940 roku sowiecka policja polityczna – NKWD – wymordowała blisko 22 tysiące Polaków. Było wśród nich 14,5 tysiąca jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tysiąca więźniów aresztowanych, w okupowanej przez Związek Sowiecki, wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu. Jeńców ze Starobielska – w Charkowie, a policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.
Należy pamiętać, że wśród ofiar zbrodni katyńskiej byli również gdynianie oraz osoby zawodowo związane z naszym miastem. Najbardziej znaną z nich jest admirał Xawery Czernicki.
for. UMGdynia