Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-Czerwona góruje nad Gdańskiem
Nad miastem dumnie powiewa ogromnych rozmiarów biało-czerwona flaga. Jej uroczyste podniesienie na najwyższy w Gdańsk maszt uczciło Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzeniu w poniedziałek, 2 maja, towarzyszył pokaz artyleryjski w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk i dźwięk mobilnego carillonu. Po zmroku narodowe barwy rozświetlą wybrane miejskie obiekty.
Flaga to, obok godła i hymnu jeden z trzech najważniejszych naszych symboli narodowych. Jest symbolem naszego państwa, ale dla Polaków jest też czymś mistycznym. Wokół flagi gromadzimy się w chwilach triumfu, zwycięstw i radości. Wokół flagi gromadzimy się także w chwilach dla nas trudnych, podczas walk i klęsk, których w naszej narodowej historii nie brakowało. Ta flaga nas łączy, jest znakiem wspólnoty, którą tworzymy. Biel i czerwień. Biel, która oznacza czystość i niepokalanie. Czerwień, która oznacza odwagę i waleczność - mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Te barwy towarzyszą nam od stuleci. Zostały uznane za barwy narodowe 3 maja 1792 roku. Święto Flagi zostało uchwalone przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2004 roku. W ten dzień spotykamy się myśląc o Ojczyźnie. O jej wielkich i skomplikowanych dziejach. Niech flaga łopocze nad naszym miastem. Niech Biało-Czerwona dumnie łopocze nad Polską. Oddajmy jej hołd.
Podniesieniu flagi towarzyszyły dźwięki Hymnu Polski. Na mobilnym carillonie „Gdańsk” zagrała Monika Kaźmierczak. Miejskiej carillonistce towarzyszyli trębacze: Emil Miszk i Paweł Hulisz. Po zakończeniu uroczystości, można było zobaczyć pokaz artyleryjski w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk.
Aby uczcić Dzień Flagi oraz następujące po nim Święto Konstytucji Trzeciego Maja, miasto ozdobią narodowe barwy. Także w tych dniach po zmroku na biało-czerwono rozświetlą się wybrane miejskie obiekty i pomniki.
Od zmierzchu do świtu w dniach 2-3 maja na biało-czerwono podświetlone zostaną:
- Fontanna Neptuna
- Pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu;
- Pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży
- Pomnik Tym, co za Polskość przy Podwalu Staromiejskim
- Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 na Placu Solidarności
- Wiadukt przy ul. Uczniowskiej - przy stadionie;
- „Żółty Wiadukt" nad torami kolejowymi łączący ul. Jana z Kolna i al. Zwycięstwa w Gdańsku
2 i 3 maja na Nowym Ratuszu, który jest siedzibą Rady Miasta Gdańska zostanie wyświetlona flaga RP.
fot. www.gdansk.pl