Dzięki mieszkańcom Gdańsk jest bardziej bezpieczny
Kiedy w lipcu 2016 roku ruszył w Gdańsku program „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” , nie wiadomo było w jakim stopniu gdańszczanie się w niego zaangażują. Po roku wszystko stało się jasne: mieszkańcom zależy by ich miasto było bezpieczne.
Na czym program polega? Chodzi przede wszystkim o to, aby za pomocą interaktywnej mapy każda osoba mogła zaznaczyć, że w tym konkretnie miejscu, na tej ulicy, stał się ofiarą bądź świadkiem przestępstwa. Dzięki temu na mapie pojawiają się informacje o najbardziej uciążliwych społecznie przestępstwach: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich, uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.
Każdy sygnał o przestępstwie jest weryfikowany przez policję i dopiero po sprawdzeniu jego autentyczności – zostaje wprowadzony na mapę. W ten sposób, przy współudziale policji i mieszkańców, powstaje mapa najbardziej niebezpiecznych miejsc w mieście. Ta współpraca ma ogromne znaczenie. Policja jest lepiej poinformowana, gdzie patrole powinny pojawiać się częściej, na co policjanci powinni zwrócić szczególna uwagę, ogółem: istnieje duża szansa, że w miejscach wskazanych jako groźne, poziom bezpieczeństwa wzrośnie.
„Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” to innowacyjne narzędzie, które pomaga w sytuacjach, gdy zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje ono co pewien czas. Warto pamiętać, że „Mapa” nie służy do zgłaszania nagłych interwencji. W tych sytuacjach nadal obowiązują numery alarmowe: 112 oraz 997.