mobile
REKLAMA

Dzieje się w Muzeum Sopotu

W Muzeum Sopotu oprowadzania kuratorskie po wystawach, spacery historyczne, a także sklepik z pamiątkami!

Informacja prasowa
Dzieje się w Muzeum Sopotu

Spacerowo

W sobotę, 12 czerwca, uczestnicy kolejnego spaceru historycznego odwiedzą Brodwino. Spacer „Brodwino – sopockie osiedle”, który rozpocznie się o godz. 12.00, prowadzony będzie we współpracy z Biblioteką Sopocką, w ramach projektu pt. „20 spacerów na 120- lecie Sopotu”.

Uczestnicy przejdą szlakiem od Szkoły Podstawowej nr 9 aż do pawilonów handlowych osiedla. W trakcie spaceru poznamy okolicę, która przed 50 laty była dziewiczą krainą i z czasem przekształcona została w osiedle z wielkiej płyty. Po Brodwinie oprowadzać będzie Tomasz Rabant.

Zbiórka: Szkoła Podstawowa nr 9, ul. Kolberga 15.

Grupa max. 20 os. Obowiązkowe wcześniejsze zapisy przez evenea.pl.

Trasa spaceru:

 1. Dzieje ogrodnictw na Brodwinie
 2. Szkoła Podstawowa nr 9
 3. Środowiskowe Liceum Ogólnokształcące
 4. Kotłownia
 5. Bloki Brodwina
 6. Pawilony handlowe
 7. Brodwino a opór społeczny
 8. Brodwinianie a parafia p.w. Zesłania Ducha Świętego w Sopocie – Kamiennym Potoku

Z kuratorem po wystawie

W każdy czerwcowy weekend – w sobotę lub niedzielę – pracownicy muzeum oprowadzaj po jednej z wystaw – czasowej lub stałej.

13 czerwca odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „John Faltin. Fotograf Sopotu”. Ekspozycja jest pierwszą wystawą monograficzną prezentującą dorobek fotografa działającego na przełomie XIX i XX w. Składa się z ponad 150 zdjęć ilustrujących przemianę, jaka na przestrzeni blisko 20 lat zaszła w krajobrazie Sopotu, który z letniskowej miejscowości przekształcił się w bogate i wyjątkowo popularne miasto.

Natomiast 19 czerwca odbędzie się oprowadzanie po wystawie stałej. Muzeum Sopotu zostało powołane do życia w lutym 2001 r. Na siedzibę nowo powstałej placówki wybrano zabytkową, położoną w ogrodzie tuż przy sopockiej plaży eklektyczną willę. Wybudowano ją w latach 1903-1904 dla rodziny gdańskiego kupca i przedsiębiorcy Ernsta Augusta Claaszena (1853-1924). Architektem willi był Walter Schulz.

Muzeum Sopotu pozyskało w latach 2001-2002 od spadkobierczyni rodziny Claaszenów archiwalną dokumentację fotograficzną wnętrz willi. Na podstawie znakomitych zdjęć z lat 1904-1924 ukazujących kompletne wyposażenie jadalni z werandą, salonu, pokoju pani domu oraz sieni realizowany jest program rekonstrukcji reprezentacyjnych pomieszczeń willi Claaszena, jako stałej ekspozycji zabytkowych wnętrz historycznych.

Oprowadzania kuratorskie odbywać się będą również: 27 czerwca – oprowadzanie po wystawie czasowej. Start: godz. 14.00.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: evenea.pl.

20 urodziny Muzeum Sopotu

W tym roku Muzeum Sopotu świętuje 20 urodziny. W ramach obchodów jubileuszu pracownicy przygotowali wiele atrakcji, o których sukcesywnie będziemy informować. Zapraszamy do wspólnego świętowania 20-lecia Muzeum Sopotu. Zobacz urodzinową animację.

Nowości upominkowe w muzealnym sklepiku

W sklepie muzealnym oraz online można kupić nowe, wyjątkowe gadżety:

 • Znaczki pocztowe – kolekcjonerski gadżet zaprojektowany specjalnie z okazji 20. urodzin Muzeum Sopotu. Zostały one wyprodukowane w ograniczonej liczbie 99 sztuk.

Pierwszy wzór prezentuje willę Ernsta Augusta Claaszena z około 1905 roku – dzisiejszą siedzibę Muzeum Sopotu.

Drugi znaczek nawiązuje do historii Sopotu jako kurortu. Ilustracja będąca pocztówką ze zbiorów Muzeum Sopotu, przedstawia dwie plażowiczki przy tradycyjnym wiklinowym koszu plażowym. Panie ubrane są w stroje kąpielowe typowe dla początku XX wieku.

 • Piękne, niepowtarzalne, inspirowane zbiorami i muzeum, doprecyzowane w każdym detalu i... ręcznie malowane breloczki do kluczy od Pinswear. Każdy, kto docenia szczegółowość i precyzję, zakocha się w tych gadżetach. Wzory zostały zainspirowane pocztówkami i zdjęciami znajdującymi się w zbiorach Muzeum Sopotu.
 • Oryginalne, jedyne w swoim rodzaju, wyjątkowe i niepowtarzalne, chusty wielofunkcyjne made by Muzeum Sopotu. Dziecięce z pieskiem Bulle, unisex z sopocką architekturą idealnie się sprawdzą jako opaski, czapeczki, kominy, gumki do włosów...

Fot. mat. Muzeum Sopotu 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda