Dzieje się w GCF - propozycje na wrzesień
Tym razem wrześniowe premiery Gdyńskiego Centrum Filmowego przeniosą nas do Islandii i na Węgry w filmach „Daleko od Reykjaviku” i „Najgorsze wiersze świata”. A w sobotę „Przyjaciele Treflika" zapraszają dzieci na poranek filmowy. Również najmłodszych ze szczególnymi potrzebami: wrażliwych sensorycznie oraz posługujących się językiem migowym. Natomiast największy festiwal kina dokumentalnego Millennium Docs Against Gravity rusza 9 września.
„Daleko od Reykjavíku”, nowy komediodramat twórcy filmu „Barany. Islandzka opowieść”, ponownie rozgrywa się w pejzażach Islandii. Akcja koncentruje się wokół wiejskiego życia, którego rutyną wstrząsają nieoczekiwane zdarzenia, a w ich centrum znajdzie się, do tej pory łagodna i pokorna, Inga. Kiedy z jej życia niespodziewanie zniknie mąż, a bohaterka odkryje jego tajemnice, smutek zamieni się w gniew skierowany przeciwko lokalnej wspólnocie. Inga po raz pierwszy w życiu zaprotestuje i stanie do samotnej walki. Niczym islandzka Erin Brockovich, kobieta ruszy na wojnę z patologiczną korporacją i zastraszonymi sąsiadami, którzy wybierają milczenie.
Nagradzany na międzynarodowych festiwalach film „Najgorsze wiersze świata” to lekka opowieść o ciężkich problemach, czyli o tym, jak - i czy w ogóle da się - zbudować trwałą i głęboką relację.
Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, a w efekcie mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt. Powrót w dobrze znane mu rejony ma pomóc zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Węgierski reżyser Gábor Reisz jest tu również scenarzystą i aktorem. Tworzy uniwersalną opowieść o świecie, w którym ludzie nie potrafią budować trwałych i głębokich relacji. W filmie nie brakuje humoru, ironii i absurdu.
W repertuarze Kina Studyjnego GCF są też między innymi filmy: „Tenet”, „Włoskie wakacje”, „Arab Blues” i „Zieja”.
Poranki dla dzieci
„Przyjaciele Treflika” to cykl poranków filmowych w Gdyńskim Centrum Filmowym, dostosowanych do różnych dziecięcych potrzeb. W sobotę, 5 września, o godz. 10:00 równocześnie w trzech salach kinowych będzie można zobaczyć te same odcinki polskiej serii animowanej „Rodzina Treflików”, ale w odmiennych formułach: klasycznego seansu filmowego, pokazu w Kinie Przyjaznym Sensorycznie oraz projekcji uzupełnionej o tłumaczenie w języku migowym.
Kino Przyjazne Sensorycznie to pokazy filmowe dedykowane dzieciom ze spektrum autyzmu. W sali nie gasi się zupełnie światła, dźwięk jest przyciszony, a widzowie mogą się swobodnie przemieszczać.
Docs Against Gravity
Gdyńska edycja Millennium Docs Against Gravity, największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce, odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 9-18 września. O nagrodę prezydenta Gdyni powalczy 13 filmów, a w całym programie jest ich ponad 70. To obrazy, które wzbudzają emocje i zmuszają do refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością. Są wśród nich cenione na świecie dokumenty o ekologii, społeczeństwie, modzie czy polityce, ale także te opowiadające o wyjątkowych postaciach ze świata sztuki. Zaplanowano spotkania z reżyserami i bohaterami (na żywo i online), debaty i rozmowy, warsztaty oraz Rodzinną Akademię Dokumentalną.
Grand OFF
Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce oraz jedna z najważniejszych tego typu idei na świecie. Najciekawsze i niezależne produkcje poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną do nagród w kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktor, aktorka, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski.
Grand OFF startuje w sobotę, 19 września,o godz. 18:00 w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.
Lista wybranych produkcji:
- Najlepszy Scenariusz: „Mit im Bund / Morale", Niemcy, reż. Lukas Nathrath
- Najlepsza Reżyseria: „Parents", Rosja, reż. Evgeniy Shemanov
- Najlepsze Zdjęcia: „Stand up / Doubout", Francja, reż. Pierre Le Gall & Sarah Malléon
- Najlepszy Montaż: „Bifurcation point", Rosja, reż. Leonid Gardash
- Najlepsza Scenografia: „Franka", Białoruś, reż. Mitry Semenov-Aleinikov
- Najlepsza Aktorka: „Freigang / Day Release", Austria, reż. Martin Winter, aktorka Anna Suk
- Najlepszy Aktor: „Portraitist", Luksemburg, reż. Cyrus Neshvad, aktor Albert Delpy
- Najlepsza Fabuła: „Arcángel", Meksyk, reż. Ángeles Cruz
- Najlepsza Animacja: „Cinetic", Francja, reż. Thomas Lagana
Cały blok filmowy trwa 185 minut. Opisy wszystkich filmów są dostępne tutaj.
Kino Studyjne w GCF działa w reżimie sanitarnym, zgodnie z którym w sprzedaży dostępna jest wyłącznie połowa miejsc na widowni i dotyczy to każdej z trzech sal kinowych - Warszawy, Goplany i Morskiego Oka. Dzięki temu widzowie mogą zachować bezpieczny dystans. Wszystkich obowiązuje konieczność dezynfekcji rąk oraz noszenia maseczek.
Pełen repertuar GCF i możliwość zakupu biletów jest dostępna na stronie www.gcf.org.pl
Źródło: UM Gdynia