Dworzec w Wielkim Kacku zabytkiem
Historia linii, przy której znajduje się dworzec, jest związana z rozwojem Gdyni w okresie międzywojennym.
Budynki tworzące zespół dworcowy w Wielkim Kacku powstały w celu obsługi magistrali węglowej, wybudowanej w końcówce lat 20. XX wieku. Tzw. "węglówka" powstała, aby połączyć Górny Śląsk z rozwijającą się Gdynią, która stała się głównym miastem portowym Polski, ponieważ Gdańsk był Wolnym Miastem.
Obecny budynek dworcowy powstał w latach 1929-1930. Do rejestru zabytków, oprócz samego dworca, wpisano także magazyn ekspedycji towarowej, budynek gospodarczy przy budynku dworcowym, dom zawiadowcy oraz magazyn zawiadowcy odcinka drogowego. Zgodnie z projektem budynek jest podzielony na część dyspozycyjną, hall kasowy z poczekalnią i część mieszkalną, a typ budynku z nastawnią dyspozycyjną nazywany jest typem "Bydgoszcz-Gdynia".
Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa UM Gdyni, mówi, że cieszy się na każdą wieść o wpisaniu do rejestru zabytków budynku ściśle związanego z historią budowy Gdyni. - Wierzę, że właściciel obiektu znajdzie dla niego funkcję godną jego obecnej rangi i wciąż nieprzemijającej urody - dodaje.