mobile

Drugie życie laptopów. Trafiają do uczniów

Łącznie już czterdzieści używanych laptopów przekazano dzieciom do nauki zdalnej dzięki akcji Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Ich odświeżaniem zajmuje się uczelniane Laboratorium Podstaw Techniki. Komputery z drugiej ręki wspierają naukę młodych gdynian razem z nowym sprzętem, który od początku pandemii został kupiony ze środków miasta Gdyni, rządowych dotacji i dzięki inicjatywom prywatnych firm.

inf. prasowa
Drugie życie laptopów. Trafiają do uczniów

Kiedy kilka miesięcy temu uczniowie ze szkolnych ławek przenieśli się przed ekrany komputerów w domowym zaciszu, laptopy stały się nagle jedną z najpilniejszych potrzeb dla wielu z nich. Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa sprawiły, że w organizowanie sprzętu do zdalnej edukacji zaangażowały się nie tylko samorządy i rząd, ale powstało też wiele oddolnych, szlachetnych inicjatyw, dzięki którym uczniowie mogli otrzymać te niezbędne do nauki narzędzia.


 

Od darczyńców do potrzebujących

Jedna z nich powstała w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie w Laboratorium Podstaw Techniki cały czas trwa akcja „odświeżania” używanych laptopów. Uczelnia przyjmuje używany sprzęt od osób prywatnych. Po lekkim liftingu trafia on do potrzebujących dzieci. W ten sposób udało się dać drugie życie już 40 laptopom. Ostatni komputer był darem od mieszkańca Mostów. Powędrował on do Szkoły Podstawowej nr 6 w Gdyni.

- Cały czas otrzymujemy sygnały z okolicznych szkół z prośbą o wsparcie, więc zachęcamy do przekazywania starszego sprzętu. Używane komputery niekoniecznie muszą leżeć w zakamarkach szaf, piwnic, strychów, a za to mogą pomóc potrzebującym. Zachęcamy także szkoły, aby wśród rodziców ogłosiły takie akcje. Oczywiście te komputery potem trafią do tych placówek – informuje kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademi Marynarki Wojennej w Gdyni.


Akcja, którą Akademia Marynarki Wojennej prowadzi niemal od początku pandemii, jest możliwa przede wszystkim dzięki darczyńcom, ale także uczelnianej społeczności, która m.in. zbiera pieniądze na zakup potrzebnych części do laptopów. Zbiórka używanego sprzętu nadal trwa, minimalne wymagania to procesor o taktowaniu 2.0 GHz i 2 rdzeniach oraz 4 GB pamięci RAM lub możliwość jej rozszerzenia. Ważne jest też, aby komputer nie był wyprodukowany wcześniej niż w 2012 roku.
 

 

Setki laptopów i tabletów dla uczniów z Gdyni

Kilkadziesiąt odświeżonych laptopów to ważna cegiełka w całym procesie wyposażania uczniów gdyńskich szkół w niezbędny sprzęt. Pod tym względem miniony rok był niezwykle pracowity – do końca grudnia miasto Gdynia z udziałem własnych środków oraz środków pochodzących z rządowych dotacji kupiło łącznie 307 nowych laptopów i 54 tablety. Na potrzeby nauki zdalnej wypożyczono też około 1500 przenośnych komputerów, które na co dzień znajdowały się na wyposażeniu gdyńskich szkół.

Do zakupu sprzętu dla uczniów przyłączyły się także gdyńskie firmy – Galeria Klif, Centrum Riviera, Port Gdynia czy Refinitiv. Łącznie to dodatkowych 145 komputerów i 190 tabletów, a także drukarki, słuchawki czy programy antywirusowe. Jeszcze w ubiegłym tygodniu do Gdyni dotarło też 20 laptopów ufundowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli.

- Wyposażenie uczniów w niezbędny do nauki zdalnej sprzęt było ogromnym wyzwaniem logistycznym, któremu udało się podołać dzięki szybkiemu działaniu, ale i przy sporych wydatkach poniesionych przez miasto. To inwestycja w jakość gdyńskiej edukacji, która zawsze była marką samą w sobie, a obecnie dobrze radzi sobie także w tych niecodziennych warunkach, w jakich funkcjonujemy już od wielu miesięcy. Ogromne podziękowania należą się także prywatnym firmom, które hojnie wsparły naszych uczniów kupnem kolejnych kilkuset sztuk sprzętu – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.


Przypomnijmy, że uczniowie klas I-III szkół podstawowych od 18 stycznia uczą się już w trybie stacjonarnym, natomiast nauka zdalna ciągle obowiązuje uczniów starszych klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego.

 

 

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda