Dozowniki do dezynfekcji rąk pojawią się w gdańskich autobusach i tramwajach
Na początek w ramach testów - w gdańskich tramwajach i autobusach zostaną zamontowane dozowniki z płynem odkażającym dłonie - taką decyzję podjęły władze Miasta. Jeśli okaże się, że pasażerowie komunikacji miejskiej korzystają z nowych urządzeń, bezdotykowe dozowniki zostaną zamontowane we wszystkich pojazdach miejskiej spółki GAiT.
Urządzenia z płynem do dezynfekcji rąk stały się stałym elementem wyposażenia w urzędach, sklepach czy restauracjach. W kilku polskich miastach - m.in. w Szczecinie, Poznaniu czy Białymstoku - dozowniki z płynem odkażającym zamontowano też w pojazdach komunikacji miejskiej. Pomysł ten spodobał się władzom Gdańska.
- Pomysł zamontowania dozowników płynu do dezynfekcji rąk w pojazdach komunikacji miejskiej to forma dbałości o pasażerów - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Rozważyliśmy ten pomysł, sprawdziliśmy też, jakie wiążą się z tym koszty. Biorąc pod uwagę, że zamontowanie jednego dozownika to około 300 zł, uznaliśmy, że warto wprowadzić takie rozwiązanie w Gdańsku. Już przed pandemią stawialiśmy mocno na transport zbiorowy i chcemy, żeby wraz z końcem pandemii gdańszczanie wrócili licznie do tej formy komunikacji. Mamy nadzieję, że dezynfektory w autobusach i tramwajach zwiększą bezpieczeństwo i zachęcą gdańszczanki i gdańszczan do korzystania z komunikacji miejskiej.
Za wykonanie zadania odpowiedzialna będzie miejska spółka GAiT. Dokładny termin montażu urządzeń nie jest jeszcze znany. Pierwsze testowe dozowniki powinny zostać zamontowane w najbliższych tygodniach.
- Podjęta została decyzja, dział techniczny planuje jak i kiedy wprowadzić ją w życie - mówi Anna Dobrowolska, rzeczniczka spółki GAiT.
- Dezynfektory będą dodatkowym rozwiązaniem, o bezpieczeństwo naszych pasażerów dbamy każdego dnia - dodaje Maciej Lisicki, prezes GAiT. - Codziennie przeprowadzamy wzmożoną dezynfekcję naszych pojazdów. Pojazdy wietrzone są na przystankach, drzwi otwierane są automatyczne, bez konieczności wciskania przycisków przez pasażerów. W pojazdach emitowane są komunikaty głosowe przypominające o obowiązku zasłaniania ust i nosa, w naszych pojazdach prowadzimy także kampanię informacyjną przypominającą o obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz promującą bezpieczną metodę zakupu biletów w aplikacji mobilnej.
GAiT w swoich zasobach posiada ponad 300 pojazdów. Gdyby w każdym z nich zamontowano jeden dozownik, koszt inwestycji wyniósłby ok. 100 tys. zł.
Źródło: UM Gdańsk