"Dmuchawce, latawce..." - FAS
Symbolem gdańskich obchodów Światowego Dnia FAS są wypuszczone w niebo latawce. Będą one elementem eventu, który rozpocznie się w piątek 9 września o godz. 9:09 przy Dworze Artusa na ul. Długiej.
Latawiec stał się symbolem dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym, które jeśli im pomóc mogą „wzbić się w górę”. Dlatego w ramach obchodów Światowego Dnia FAS odbędzie się puszczanie wcześniej przygotowanych latawców, które poszybują nad Motławą. Chcemy swoją akcją uświadamiać przyszłym matkom skutki jakie wywołuje picie alkoholu w trakcie ciąży – mówi Adam Landowski dyrektor Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.
W piątek 9 września już po raz trzeci będzie obchodzony w Gdańsku Światowy Dzień FAS, aby zwiększać społeczną wrażliwość wokół tego problemu.
- Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważna jest całkowita abstynencja kobiet w czasie ciąży. Nie ma badań, które określiłyby bezpieczną dawkę alkoholu, jaką może spożywać kobieta, która spodziewa się potomstwa. W trosce o zdrowie i rozwój każdego dziecka zachęcamy kobiety, aby powstrzymały się od spożywania alkoholu w ciąży. Chcemy przełamać stereotyp, że dzieci z syndromem FAS przychodzą na świat tylko w rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym. To może spotkać każde dziecko, którego mama spożywa alkohol podczas ciąży. – podkreśla Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.
Podczas eventu będzie można zobaczyć przedstawienie Gdańskiej Grupy PaT (Profilaktyka, a Ty) prowadzonej przez pedagoga Roberta Cyrtę. Dla najmłodszych przygotowano atrakcje, min. puszczanie dużych baniek mydlanych i malowanie twarzy. Z programem artystycznym wystąpią Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych. W tym roku po raz pierwszy przygotowano także stoiska Stowarzyszenia Dobre Ręce Polskich Położnych oraz Szkoły Rodzenia „Dobry Początek”, które odpowiadać będą na pytania mam w ciąży.
Event zakończy przemarsz z kolorowymi latawcami, w którym udział wezmą opiekunowie, rodzice wraz z dziećmi w towarzystwie prezydenta Kowalczuka i Marka Michalaka Rzecznika Praw Dziecka. Kolorowy korowód przejdzie nad Motławę, aby puszczać przygotowane wcześniej latawce.
Historia światowego dnia FAS
Z ideą ustanowienia Dnia Świadomości o FAS wystąpili rodzice niepełnosprawnych dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym , aby zwrócić uwagę na problem FAS na świecie. Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 w Auckland w Nowej Zelandii, kiedy o godzinie 9.09 zabrzmiały dzwony w Kościele Metodystów. Kolejne obchody Dnia FAS odbyły się w Australii, RPA, USA a następnie przeniosły się na grunt europejski, w tym do Gdańska.
Czym jest FAS
FAS to fizyczne i umysłowe zaburzenia wrodzone spowodowane piciem alkoholu przez ciężarną matkę. Alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną. Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka, które wymaga wówczas specjalistycznej diagnozy oraz wsparcia medycznego i środowiskowego.
Badania pokazują, że takie akcje są potrzebne
Z badań wykonanych wśród mieszkanek Gdańska w 2014 roku przez Fundację Fascynacje wynika, iż 36,6% badanych kobiet przyznało się do picia alkoholu w ciąży, a 58,5% spośród nich sądziło, że FAS grozi tylko dzieciom alkoholiczek.
Głównym organizatorem Wydarzenia jest Fundacja na Rzecz Dziecka i Rodziny Fascynacje, wspierana przez Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, Zespół Szkół Specjalnych nr 1 i XX Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.
Źródło: UM Gdańsk