mobile
REKLAMA

Dlaczego należy regularnie odwiedzać stomatologa?

Systematyczne wizyty u dentysty to jeden z ważniejszych aspektów dbania o zdrowie naszego organizmu. Jednak wiele osób lęk przed wizytą u stomatologa to duża przeszkoda. Bardzo wymowne jest badanie „Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej”, którego wyniki są szokujące, ponieważ około 39% obywateli Polski rezygnuje z wizyty u dentysty z powodu strachu przed bólem. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak ważne jest regularne badanie się w gabinecie dentystycznym.

Artykuł sponsorowany
Dlaczego należy regularnie odwiedzać stomatologa?

Jak często trzeba chodzić do stomatologa?

Próchnica stwarza dobre warunki do przedostawania się bakterii z jamy ustnej do krwi. To bardzo groźne, ponieważ może to spowodować rozwój miażdżycy, choroby wieńcowej, a niekiedy nawet spowodować zawał albo udar. Z kolei w przypadku kobiet w ciąży zły stan jamy ustnej może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu.

Zasada jest taka, że należy odwiedzać gabinet stomatologiczny co najmniej dwa razy do roku, czyli co około pół roku. W ten sposób ma się gwarancję, że uda się wykryć próchnicę na bardzo wczesnym etapie. W ten sposób unikniesz borowania oraz leczenia kanałowego. W trakcie wizyt kontrolnych wizyt warto również wykonać scaling, fluoryzację oraz piaskowanie oraz fluoryzację. Zadaniem tych zabiegów jest usunięcie kamienia nazębnego oraz ochronę przed próchnicą.

Badanie zębów a ciąża

Kobiety starające się o dziecko muszą odwiedzić dentystę w celu wyleczenia próchnicy oraz zadbania o to, aby kłopoty z uzębieniem nie miały wpływu na ciążę. Ewentualny stan zapalny i próchnica zwiększają niebezpieczeństwo niskiej masy urodzeniowej dziecka oraz przedwczesnego porodu. Często to ginekolog kieruje pacjentkę do stomatologa, wymagając potwierdzenia tej wizyty na papierze.

Oprócz tego, podczas ciąży też trzeba odwiedzić dentystę. Warto wiedzieć, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia refundację dwukrotnej aplikację lakieru fluorkowego dla kobiet w ciąży. Aplikacje odbywają się odstępie sześciu miesięcy. Lakier fluorkowy chroni zęby przed próchnicą, zmniejsza białe plamy w przypadku próchnicy powierzchownej oraz likwiduje nadwrażliwość zębów.

Jak dbać o zdrowe zęby u małego dziecka?

Niestety próchnica jest najczęstszą chorobą dotykającą najmłodszych: dotyka ona nawet 40% dzieci do 5 roku życia. Odpowiednią profilaktykę i oraz naukę nawyków związanych z higieną jamy ustnej należy rozpocząć jak najwcześniej, na samym początku życia Twojej pociechy. Przed rozpoczęciem wyrzynania się zębów, warto systematycznie przemywać dziąsła dziecka gazą, zamoczoną wcześniej w rumianku. Oczywiście należy unikać częstego podawania dziecku słodzonych napojów i słodyczy, zwłaszcza wieczorem i w nocy. Warto ponadto wyrobić u dziecka nawyk picia wody.

Podsumowanie

Po lekturze naszego poradnika na pewno przekonałeś się że bardziej opłaca się zlekceważyć lęk przed wizytą u stomatologa. Dotyczy to i dorosłych, i dzieci. Aby ochronić się przed kłopotami ze zdrowiem jamy ustnej, warto regularnie kontrolować stan swojego uzębienia w dobrym gabinecie stomatologicznym.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda