DK Energy Polska i Miasto Gdynia uruchamiają InvisoLite, innowacyjną platformę do zarządzania energią w gminie
Na zlecenie Gminy Miasta Gdyni, DK Energy Polska we współpracy z Matex Controls zaprojektowały i wdrożyły uszytą na miarę aplikację internetową InvisoLite, umożliwiającą gromadzenie i kompleksową analizę danych zużycia energii i mediów w obiektach publicznych w celu przyspieszenia trwałej efektywności energetycznej gminy.
Usługa firmy InvisoLite pozwala na metodyczne śledzenie zużycia energii i mediów we wszystkich obiektach zarządzanych przez Gminę Miasta Gdynia. W ten sposób administrator systemu będzie mógł na bieżąco śledzić zużycie energii nie tylko w budynkach należących do gminy, ale tez monitorować zużycie energii przez uliczną sygnalizację, oświetlenie ulic i parkomaty.
- Zwykli użytkownicy energii wiedzą, jak regularne przeglądanie rachunków zwiększa świadomość i potrzebę oszczędzania. Faktura jest dość złożonym dokumentem. Każdy system, który pomoże użytkownikowi w zrozumieniu, ile właściwie zużył on energii i ile przyjdzie mu za to zapłacić jest dla niego olbrzymią pomocą- mówi Baptiste Calvet, Kierownik Projektu w DK Energy.
W skali gminy rozliczanie rachunków robi się nieco bardziej skomplikowane. Każda instytucja podlegająca gminie dysponuje wyznaczonym budżetem, wydatkuje środki na spłatę rachunków do momentu, gdy nie wyczerpią się jej fundusze. W sytuacji, gdy każda instytucja będzie mogła dokładnie śledzić zużycie energii i mediów i porównywać z historiami wszystkich poprzednich płatności dyrektorzy placówek będą bardziej skłonni do oszczędności. Włodarze gminy zyskują tym samym o wiele większą niż wcześniej możliwość porównywania zużycia mediów w poszczególnych budynkach znajdujących się na obszarze gminy. Dzięki temu rozwiązaniu odkrycie usterek technicznych wpływających na wysokość opłat nie będzie stanowiło większego problemu.
- Dla miasta to potężne narzędzie ułatwiające przydział środków na inwestycje i przeprowadzenie prac modernizacyjnych. Oszczędzanie można przyrównać do efektu kuli śnieżnej. Drobne usprawnienia i racjonalizacje pozwalają modernizować miasto i w krótkim okresie czasowym rozliczać efekty działań samorządu- zapewnia Kierownik Projektu.
System w swojej obecnej postaci nadaje się również do usprawniania pracy przedsiębiorstw liczących niekiedy nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt oddziałów.
- Największa siła innowacyjnej platformy do zarządzania energią kryje się właśnie w możliwości porównywania ze sobą poszczególnych obiektów. A zatem im więcej obiektów będzie zintegrowanych w ramach tego systemu, tym większe zyskamy szansę na obniżenie zużycia energii. Nie jest to zatem usługa, która mogłaby zdać egzamin w przypadku zwykłych gospodarstw domowych- zaznacza Baptiste Calvet.
Jednak to samo rozwiązanie zastosowane w skali wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych może dać bardzo obiecujące rezultaty.
Fotografia użyta w artykule: autorstwo: Agnieszka Wołowicz, UM Gdynia