Damian Kleina nowym prezesem Eko Doliny
Damian Kleina został nowym prezesem Eko Doliny. Wyboru dokonało jednogłośnie zgromadzenie akcjonariuszy. Gdynia jest większościowym udziałowcem przedsiębiorstwa.
.- Ta nominacja daje nadzieję na taki rozwój firmy, na który zgodzą się wszystkie gminy obsługiwane przez tę firmę. Od czerwca 2022 roku jest członkiem Rady Nadzorczej Eko Doliny. Stąd doskonała bieżąca wiedza o funkcjonowaniu zakładu - mówi prezydent Gdyni, Aleksandra Kosiorek.
Nowy prezes Eko Doliny jest absolwentem administracji na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz Zarządzana Samorządem Terytorialnym Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Przede wszystkim jednak jest doświadczonym urzędnikiem samorządowym związanym z Gdynią od ponad 15 lat. Od 2013 r. Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami, był odpowiedzialny za wdrażanie w Gdyni tzw. rewolucji śmieciowej, czyli przejęcia przez gminy z dniem 1.07.2013 r. władztwa nad odpadami. Od czerwca 2022 roku był członkiem Rady Nadzorczej Eko Doliny.
- Zakład ma wiele potencjałów - uważa Damian Kleina, nowy Prezes Eko Doliny. - Mamy bardzo wysokie do osiągnięcia poziomy recyklingu i jako firma musimy za tymi wyzwaniami podążać. Najważniejsza jest inwestycja w instalację do fermentacji odpadów biodegradowalnych. To kluczowe zadanie rozwojowe dla spółki. Drugą będzie z punktu widzenia mieszkańców PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który pozwoli mieszkańcom w łatwiejszy sposób pozbyć się odpadów problemowych. Nie będą mianowicie musieli wjeżdżać na teren zakładu – zapowiada.
Spółka Eko Dolina prowadzi inwestycje, mające na celu lepsze zagospodarowanie odpadów, większy ich odzysk przy minimalizacji uciążliwości dla otoczenia.
Spółka planuje wybudowanie m.in. zamkniętej instalacji fermentacji metanowej wraz z kompostownią tunelową oraz rozbudowę instalacji biologicznego przetwarzania odpadów biodegradowalnych po mechanicznej obróbce. Obydwa wnioski o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), przeszły już pozytywną ocenę formalną. Wkrótce Eko Dolina powinna dostać akceptację merytoryczną projektu. Jego celem jest stworzenie zaplecza technicznego umożliwiającego efektywne przetwarzanie zbieranych selektywnie odpadów, w tym odpadów biodegradowalnych. Odpady zostaną przetworzone na nawozy oraz biogaz, który następnie stanie się źródłem energii elektrycznej i cieplnej.
Spółka planuje rozpoczęcie inwestycji w IV kwartale 2024 r., a zakończenie pod koniec 2026 roku.
Skąd pieniądze na projekty
Na realizację pierwszego zadania, spółka złożyła wnioski o dofinansowanie w lutym 2024 roku, w ramach konkursu „Rozwój kogeneracji w oparciu, o biogaz komunalny” prowadzonego przez NFOŚiGW. W przypadku zadania drugiego Spółka będzie ubiegać się o dofinansowanie poprzez wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który jest w trakcie opracowywania.
Całkowity koszt projektu wynosi 140,5 mln zł. Spółka może liczyć na dofinansowanie w wysokości ponad 101 mln zł.
Miasto Gdynia oraz inne podmioty zewnętrzne nie uczestniczą w finansowaniu tego przedsięwzięcia. Koszty niekwalifikowane, w tym VAT, pokrywa w całości ko Eko Dolina.
Eko Dolina (wcześniej Zakład Unieszkodliwiania Odpadów) została założona przez 7 gmin wraz z Komunalnym Związkiem Gmin „Dolina Redy i Chylonki”. Inicjatorem założenia Spółki był Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, zrzeszający gminy. Obszar obsługiwany przez Eko Dolinę to niżej wymienione miasta i gminy: Gdynia, Sopot, Rumia, Reda, Wejherowo, gmina Wejherowo, Kosakowo, Szemud i Luzino.