mobile

Daj impuls – uratuj życie

Gdyńskie kąpieliska morskie od kilku lat są wyposażone w defibrylatory AED. Czym jest AED i dlaczego stanowi niezwykle istotny elementem podczas ratowania życia człowieka?

Gdynia.pl/Michał Kozłowski
TAGI
Daj impuls – uratuj życie

Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK) to sytuacja, w której ustaje prawidłowa praca serca, w następstwie czego poszkodowany traci przytomność i przestaje oddychać. Wykonanie defibrylacji w ciągu kilku minut od wystąpienia NZK może skutkować przeżywalnością na poziomie 50-70%. Defibrylację z użyciem AED przed przyjazdem karetki może wykonać każdy świadek zdarzenia nieposiadający wykształcenia medycznego.

Defibrylator AED (ang. Automated External Defibrillator) to przenośne automatyczne urządzenie ratujące życie, które samo rozpoznaje nieprawidłowy rytm serca u człowieka i jeśli są wskazania, wytwarza impuls elektryczny mający przywrócić prawidłową pracę serca u poszkodowanego nieoddychającego.

Będąc świadkiem NZK należy zadziałać najszybciej jak to możliwe: wezwać pomoc (999 lub 112), rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową (w stosunku 30 uciśnięć do 2 oddechów ratowniczych) oraz poprosić jednego ze świadków zdarzenia, by zlokalizował najbliższe AED i je dostarczył na miejsce zdarzenia.

Urządzenie po włączeniu zacznie wydawać polecenia głosowe. W jednym z pierwszych kroków zaleci usunięcie odzieży i przyklejenie dwóch elektrod na klatkę piersiową poszkodowanego. Następnie rozpocznie analizę pracy serca, w trakcie której należy na chwilę przerwać resuscytację. W przypadku wystąpienia rytmu defibracyjnego AED samo podejmie decyzję o defibrylacji, wytworzy impuls elektryczny, który zostanie dostarczony do poszkodowanego po naciśnięciu przycisku przez osobę udzielającą pomocy. Po wyładowaniu należy natychmiast ponownie podjąć resuscytację do momentu, gdy po dwóch minutach AED dokona kolejnej analizy rytmu serca.

Urządzenie AED jest bezpieczne w użyciu! Nie wytwarza impulsu, jeżeli stan poszkodowanego nie wymaga defibrylacji. W trakcie użytkowania AED należy stosować się do poleceń urządzenia, w szczególności nie dotykać poszkodowanego w trakcie analizy rytmu serca i samej defibrylacji.

W trakcie sezonu letniego kąpieliska morskie w Gdyni odwiedzane są przez około 3500 osób dziennie. Ratownicy strzegący bezpieczeństwa na kąpieliskach są wyposażeni w sprzęt do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, a na każdym kąpielisku znajduje się defibrylator AED. Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego Gdyńskiego Centrum Sportu dysponuje dodatkowym defibrylatorem, który w przeciągu kilkunastu minut od zgłoszenia jest w stanie wraz z ratownikami GIRW dotrzeć w każde miejsce na gdyńskich plażach.

A wszystko po to, by było bezpiecznie!

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda