Czytanie (o) Północy- spotkanie literackie w Muzeum Emigracji w Gdyni
Czy każda matka chce być Szwedką? Czy Norwegia jest państwem nadopiekuńczym? Jak wygląda kraniec świata? Czy Szwedzi mogą uważać się za autorytet moralny Europy? Zapraszamy do Muzeum Emigracji w Gdyni wszystkich, którym Skandynawia kojarzy się nie tylko z cynamonowymi bułeczkami, Ikeą i hygge.
SPOTKANIA AUTORSKIE
Czytanie [o] Północy to trzydniowy cykl spotkań z autorami literatury faktu. O Skandynawii, szczególnie zaś o Szwecji i Norwegii opowiedzą nam związani z tymi krajami od lat: Maciej Zaremba-Bielawski, Katarzyna Tubylewicz, Ilona Wiśniewska, Katarzyna Molęda, a także Maciej Czarnecki. Nikt nie rozwieje mitów narosłych wokół naszych północnych sąsiadów tak dobrze jak pisarze-emigranci. Od piątku do niedzieli codziennie będziemy mieli okazję posłuchać, jak naprawdę żyje się w społeczeństwach uważanych przez wielu za wzorcowe. W towarzystwie zaproszonych gości: reporterów, badaczek, publicystów, dziennikarzy spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy Skandynawia to raj na ziemi? Czy może społeczeństwa z wyjątkowo dobrym PR-em?
DEBATA
Punktem finałowym Czytania [o] Północy będzie interdyscyplinarna debata „Czy każda matka chce być Szwedką?”, podczas której porozmawiamy o polskim i szwedzkim modelu wychowania i rodziny. Przyjrzymy się jak oceniają go Polki, pisarki, matki i badaczki zajmujące się tematem migracji. Gościem specjalnym debaty będzie Natalia Fiedorczuk-Cieślak, która za swój pisarski debiut poświęcony macierzyństwu pt.: „Jak pokochać centra handlowe” otrzymała Paszport Polityki 2016. Warto porozmawiać o zaletach skandynawskiego modelu i jego pozytywnych konsekwencjach: obowiązkowe urlopy ojcowskie, leśne przedszkola, lekcje z gender w każdej szkole, wychowanie do samodzielności, kształtowanie postaw obywatelskich. Nasi goście sprawdzą czy polscy rodzice mają Szwedom czego zazdrościć.
AKTORZY CZYTAJĄ DZIECIOM
Dla najmłodszych przygotowaliśmy spotkanie z literaturą szwedzką. Posłuchamy dwóch najnowszych książeczek szwedzkich autorek w interpretacji aktorów Teatru Miejskiego w Gdyni i Teatru Wybrzeże. Dzieci dowiedzą się co spotkało Ulisę, Katkę i Ludka na otwartym morzu w opowiadaniu „Pudle i frytki” oraz czy Piaskowy wilk zna odpowiedzi na wszystkie pytania Karusi.
KONCERT
Zapraszamy też na wieńczący wydarzenie koncert wiolonczelowy Agaty Kurzyk, muzyka i biotechnolożki, która inspiracje muzyczne czerpie z nauki, na przykład komponując utwory oparte na podziałach komórek.
Szczegółowy program:
SPOTKANIA AUTORSKIE
17 LISTOPADA | PIĄTEK
Maciej Zaremba Bielawski („Polski hydraulik i nowe opowieści o Szwecji), Katarzyna Tubylewicz („Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”)
Szwedzka idylla? Projekt społeczeństwa idealnego a skandynawska rzeczywistość
Prowadzenie: Michał Nogaś
g. 18:00 sala kinowa
18 LISTOPADA | SOBOTA
Katarzyna Tubylewicz, „Szwecja czyta, Polska czyta”
Dobre wychowanie
Prowadzenie: dr Anna Kronenberg
g. 13:00 sala kinowa
Maciej Czarnecki „Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym”
Dla dobra dziecka?
Prowadzenie: dr Natasza Kosakowska-Berezecka
g. 14:30 sala kinowa
19 LISTOPADA | NIEDZIELA
Ilona Wiśniewska „Hen. Na Północy Norwegii”
Daleko i bardzo daleko
Prowadzenie: Iwona Demska
g. 13:00 sala kinowa
Katarzyna Molęda „Szwedzi. Ciepło na Północy”
Szwedów portret zbiorowy
Prowadzenie: dr Monika Samsel-Chojnacka
g. 14:30 sala kinowa
DEBATA INTERDYSCYPLINARNA
19 LISTOPADA | NIEDZIELA
Każda matka chce być Szwedką?
Dr Urszula Chowaniec, dr Małgorzata Zielińska, dr Natasza Kosakowska-Berezecka, Natalia Fiedorczuk-Cieślak
Prowadzenie: dr Anna Kronenberg
g. 16:30 Magazyn Tranzytowy
AKTORZY CZYTAJĄ DZIECIOM
18 LISTOPADA | SOBOTA
Pudle i frytki, Pija Lindenbaum Czytają: Agnieszka Bała i Jacek Bała
g. 13:00-14:00 Magazyn Tranzytowy
19 LISTOPADA | NIEDZIELA
Raz, dwa, trzy, Piaskowy wilk, Asa Lind
Czytają: Małgorzata Oracz i Marcin Miodek
g. 12:00-13:00 Magazyn Tranzytowy
KONCERT
19 LISTOPADA | NIEDZIELA
Agata Kurzyk – koncert wiolonczelowy
g. 18:30 Magazyn Tranzytowy