mobile
REKLAMA

Czy zniknie urlop na żądanie?

Nagła choroba, wypadek losowy czy czyste lenistwo po weekendzie. W takich sytuacjach każdy pracownik miał prawo do skorzystania z urlopu na żądanie. Jednak w tym aspekcie zasady korzystania z takiej opcji mogą diametralnie się zmienić. Czy urlop na żądanie zniknie z Kodeksu Pracy?

Aleksandra Żarkiewicz
TAGI
Czy zniknie urlop na żądanie?

W obecnie obowiązującym prawie, każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, który nabył prawo do urlopu wypoczynkowego, ma prawo do maksymalnie czterech dni urlopu „na żądanie”, w każdym roku kalendarzowym. Zgłoszenia takowego żądania udzielenia urlopu pracownik musi dokonać najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Można go wykorzystać w formie czterech dni następujących po sobie lub pojedynczo, w dowolnie wybranych odstępach czasu. Taka pula dni na żądanie jest wliczana do wymiaru 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, który przysługuje pracownikowi z tytułu określonego stażu pracy do 10 lat lub od 10 lat wzwyż.

Od pewnego czasu Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracuje nad zmianami w Kodeksie Pracy. W myśl przedstawionych propozycji, kompletnie zmienią się zasady brania urlopu na żądanie. Nowe prawo pracy pozwoli na wzięcie krótkiego czasu wolnego również w wymiarze czterech dni w roku, ale nie będzie już można powiadamiać pracodawcę o chęci skorzystania z niego w dniu rozpoczęcia. Konieczne będzie zgłoszenie takiego żądania najpóźniej 24 godziny przed chęcią wzięcia dnia wolnego. Formalnie oznacza to tylko wydłużenie okresu, jaki musi zostać zachowany od chwili zgłoszenia urlopu na żądanie, do momentu jego udzielenia przez pracodawcę. Niemniej taka zmiana uderza w fundamentalną jego definicję, gdyż będzie trzeba go zaplanować i zgłosić odpowiednio wcześnie, a dziś wystarczy zgłoszenie przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków zawodowych. Osoby, które do tej pory wykorzystywały przywilej pracowniczy w wypadkach losowych, stracą taką możliwość. Trudno jest zaplanować nagłe złe samopoczucie czy wypadki losowe, jakie mogą się zdarzyć. Z tego wynika, że będziemy musieli stawić się w miejscu pracy oraz wykonywać swoje obowiązki.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda