Czy w Gdańsku straszy?
31 października, w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych przypada Halloween. W Polsce tego dnia obchodzono dawniej Dziady – ku czci zmarłych przodków. To wieczór pełen duchów i strachów. Z tej okazji w Gdańsku odbędzie się kilka strrrrasznych wydarzeń.
Ten tramwaj ma wielkie oczy! Halloween w zabytkowej 102
W sobotę, 30 października, po zmroku na gdańskie tory wyjedzie halloweenowy tramwaj. Na pokładzie historycznego Konstala 102 Na gwarantowany jest dreszczyk emocji. U sterów pojazdu sam hrabia Drakula! Pasażerowie, którzy zdecydują się na przebranie mają szansę na okrutnie słodkie niespodzianki. Przejazdy 102-ką są bezpłatne, a tramwaj zatrzymuje się na wszystkich przystankach na trasie.
Start o godz. 18.00. Na trasie Strzyża PKM – Siedlce tramwaj straszyć będzie do 22.00.
Można także wziąć też udział w halloweenowym konkursie fotograficznym. Więcej informacji na FB Gdańskich Autobusów i Tramwajów
Przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa w pojazdach komunikacji miejskiej.
Wampiry, zjawy i dźwięki mroku w Szekspirowskim
Z okazji Halloween w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim nie zabraknie, magii, czarów i zjaw. W programie wykład online i pokazy kultowych filmów grozy z muzyką na żywo. W sobotę, 30 października o 14.00 na FB i YouTube GTS zaplanowano wykład „Spooky Shakespeare, czyli Halloween po elżbietańsku”, w którym prof. Małgorzata Grzegorzewska zdradzi, co przerażało Szekspira i dlaczego zombie, to pikuś.
Też w sobotę o 19.00 widzowie przeniosą się w świat filmowego mroku i wampirów. To okazja do obejrzenia „Nosferatu – symfonii grozy” Friedricha Wilhelma Murnaua z 1922 roku. Pokaz filmowy uświetnią dźwięki lutni holenderskiego kompozytora Jozefa Van Wissem, który wsławił się, nagrodzoną na festiwalu w Cannes, muzyką do „Tylko kochankowie przeżyją” Jima Jarmuscha.
Druga noc, 31 października to święto science-fiction. Na godzinę 19.00 zaplanowano seans klasyki filmu niemego z 1927 roku – „Metropolis” w reżyserii Fritza Langa. Warstwę dźwiękową do filmu stworzy na żywo psychofolkowa formacja Czerwie, mistrzowie muzyki do filmów niemych.
Szczegóły dotyczące wydarzeń i bilety dostępne na stronie www.teatrszekspirowski.pl.
Ogarnia się! Halloween i Święto Ulicy Ogarnej
Ulica Ogarna dawniej platea Canum, czyli ulica Psia. Niegdyś z tej ulicy, o zmroku wyprowadzano sfory psów. Zwierzęta strzegły na Wyspie Spichrzów magazynów i spichlerzy.
Podczas Halloweenowego święta ulicy Ogarnej, które odbędzie się w sobotę, 30 października, będzie można poznać historię ulicy „Psiej”. Warto też zabrać swojego pupila – jeśli pojawi się pies Baskerville’ów, potrzebny będzie ktoś do obrony.
W programie wydarzeń będzie wycinanie dyń, zwiedzanie ulicy, muzyka na żywo i rozgrzewający poczęstunek od lokalnych restauracji.
Halloweenowy Sąsiedzki Duch nie ominie też lokalnych barberów i tatuatorów – to dla lubiących ekstremalne przeżycia.
Informacje o wydarzeniu dostępne także FB święto ulicy Ogarnej
Noc Wrzeszcza – spacery szlakiem nieistniejących cmentarzy
Wzdłuż dawnej Wielkiej Alei, a obecnie Alei Zwycięstwa przez niemal 100 lat było ich wiele i staly się charakterystycznym punktem miasta. Po wojnie zaczęły znikać, ale ich ślady wciąż można napotkać w Parku Akademickim i Parku Steffensów. Mowa o nieistniejących cmentarzach, których szlakiem poprowadzą spacery podczas piątej edycji Nocy Wrzeszcza. 1 listopada zaplanowano jeszcze projekcie filmowej etiudy Wrzeszczańskie Państwo Umarłych i requiem na cześć nieistniejących cmentarzy, które zagrają gdańscy muzycy.
W poniedziałek, 1 listopada będzie można wziąć udział w dwóch spacerach po Wrzeszczu. W trakcie pierwszego, startującego o godzinie 17.30 uczestnicy zobaczą tereny dawnych cmentarzy Lazaretu, Wszystkich Bożych Aniołów, Marii, Trzech Zjednoczonych Parafii oraz Lutra i poznają ich losy.
Drugi spacer, pod nazwą „ Krótkie trwanie cmentarzy”, rusza o godz. 19.30. Przedstawione zostaną losy cmentarzy św. Mikołaja, św. Katarzyny, św. Józefa i Brygidy, Marii, św. Trójcy założonych w XIX wieku przy obecnej Alei Zwycięstwa.
Organizatorem wydarzeń jest Fundacja Palma, a uczestników po dawnych nekropoliach oprowadzi historyk Klaudiusz Grabowski. Na oba spacery obowiązują zapisy, a szczegóły można znaleźć na stronie organizatora
Na zakończenie Nocy Wrzeszcza wybrzmi koncert przygotowany przez gdańskich muzyków, którzy zagrają pod przewodnictwem trębacza Emila Miszka. Będzie to interwencja dźwiękowa o charakterze site-specific. Requiem będzie można wysłuchać o godzinie 19.00 w Parku Akademickim. Jego celem jest dźwiękowe zwrócenie uwagi na temat Nocy Wrzeszcza i uczczenie pochowanych w tym miejscu.
Fot. UMG