„Czesacz Mgły” z gdyńskiego Wzgórza
„W tę bezwietrzność z morza na bulwar wypełzła biała mgła (...)” - opowiadanie „Mgła” Salci Hałas to jeden z elementów dzielnicowego charakteru Wzgórza św. Maksymiliana, który udało się zebrać w spójną całość dzięki Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej. Teraz do tajemniczej opowieści o dzielnicowym mikroklimacie dołącza też kolejna rzeźba - „Czesacz Mgły”.

Jej forma jest na tyle nietypowa, że bez znajomości kontekstu pierwszy kontakt z nową rzeźbą mocno skłania do myślenia – stąd pierwsze skojarzenie w oczach mieszkańców to najczęściej… po prostu „kaloryfer”. Nic bardziej mylnego, bo „Czesacz Mgły” to kolejna z tzw. form podwórkowych, nad którymi w ostatnich miesiącach pracowali projektanci związani z Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej. To inspiracja zaczerpnięta rodem ze starych placów zabaw, osiedlowych trzepaków i wszystkiego, co pojawiało się jeszcze kilkadziesiąt lat temu na każdym polskim blokowisku.
Rzeźba z charakterem dzielnicy
„Czesacz Mgły” jest dziełem Łukasza Bergera, artysty z Wrocławia znanego szerzej pod pseudonimem Cekas, który tworzy m.in.. graffiti, murale, rzeźby czy instalacje. Najsilniejszą inspiracją do stworzenia nowej rzeźby było oczywiście opowiadanie „Mgła” autorstwa Salci Hałas – jeden z elementów gdyńskiego Biennale, gęsta, mocno nasycona lokalnymi legendami i charakterem dzielnicy opowieść, która z założenia miała stanowić punkt wyjścia dla pozostałych twórców. To już druga (po ażurowej „Stolemce”) rzeźba miejska, która pojawiła się na Wzgórzu św. Maksymiliana w ramach tej akcji.
- To nasze pierwsze doświadczenie z umieszczaniem tak dużego wolnostojącego obiektu w przestrzeni publicznej. Czesacz, zwany też przez mieszkańców „kaloryferem”, będzie stanowił element wyposażenia powstającego w tym miejscu parku kieszonkowego, w sąsiedztwie innej biennalowej realizacji, neonu, tworząc w ten sposób wyjątkowy landmark dzielnicy – wyjaśniają członkowie odpowiedzialnego za Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej stowarzyszenia Traffic Design.
Fot. Magdalena Śliżewska