Czas na 22. Festiwal Szekspirowski
Spektakle z Argentyny, Iranu, Niemiec, Czech, Włoch i z Polski będzie można zobaczyć podczas tegorocznej, 22. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, która odbędzie się w dniach 27 lipca - 5 sierpnia. Nie zabraknie głośnych nazwisk - wśród nich m.in. Jan Klata, Marcin Liber i Agata Duda-Gracz, a pierwszy musical w historii festiwalu pokaże Janusz Józefowicz i Studio Buffo.
- Festiwal zainauguruje polska adaptacja „Romea i Julii” w reżyserii i choreografii Janusza Józefowicza - będzie to pierwszy musical w dotychczasowej historii Festiwalu Szekspirowskiego – mówi Magdalena Hajdysz, rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który wspólnie z Fundacja Theatrum Gedanense organizuje wydarzenie. - Zaprezentujemy też m.in. spektakle polskich reżyserów zrealizowane za granicą - „Sen nocy letniej” w reżyserii Eweliny Marciniak w wykonaniu zespołu niemieckiego Theater Freiburg, oraz „Miarkę za miarkę” w reż. Jana Klaty z czeskiego Divadlo pod Palmovkou (Teatr pod Palmą). Oba spektakle są wysoko oceniane przez krytykę teatralną oraz publiczność.
Głośne nazwiska, wymienione przez Hajdysz, to znak rozpoznawczy tegorocznej, 22 edycji Festiwalu Szekspirowskiego, która odbędzie się w dniach 27 lipca - 5 sierpnia w Gdańsku. Spektakle znanych twórców powalczą jak co roku w Konkursie o Złotego Yoricka - laureat nagrody zostanie wyłoniony podczas festiwalu. Finalistów Konkursu oceniać będzie jury w składzie: Jacek Kopciński, Joanna Krakowska i Mike Urbaniak.
W bogatym programie obejmującym aż 10 dni znajdą się także niezwykle ciekawe propozycje zagraniczne (wszystkie spektakle w nurcie głównym festiwalu będą tłumaczone na język polski i angielski w formie napisów nad sceną). Jednym z mocnych akcentów tegorocznej edycji ma szansę stać się „Makbet” z Sardegna Teatro i Compagnia Teatropersona w reżyserii Alessandro Serry, który zagrany zostanie... po sardyńsku. Zaskoczyć może również inspirowane „Królem Learem” przedstawienie „La Fiesta del Viejo” w wykonaniu argentyńskiego kolektywu artystycznego pod tą samą nazwą, w reżyserii Fernando Ferrery, przyjmujące formę rodzinnej imprezy.
- Tegoroczny festiwal wzbogaci wyjątkowa prezentacja trzech polskich spektakli pod wspólnym hasłem „Wkurzone na Szekspira”. Pokazują one nowe podejście do dorobku Mistrza ze Stratfordu w wykonaniu najmłodszego pokolenia polskich kobiet-reżyserów, dramaturgów i aktorów - mówi Hajdysz. - Są to: „#Gwałt na Lukrecji” w reżyserii Marcina Libera z AST Kraków, „HMLT” w reżyserii Magdy Szpecht z Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie oraz „Szukając Romea” z Teatru Bagatela w Krakowie, w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak.
fot. "Makbet" - reż. Agata Duda-Gracz - mat.prasowe