Czarne punkty na drogowej mapie miasta
Jak podaje Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku tylko w 2016r. na drogach całego miasta doszło do 512 wypadków oraz ponad 6351 kolizji. W ich wyniku 570 osób odniosło poważne rany, zaś 12 osób poniosło śmierć.

- Coraz częściej policjanci spotykają się z tym, że kierowcy słabo znają przepisy ruchu drogowego. Podczas jazdy autem ludzie bez skrępowania prowadzą rozmowy przez telefony komórkowe. Niektórym kierowcom zdarza się nawet zawracać mimo nakazu jazdy na wprost- żali się nadkom. Magdalena Ciska z Wydziału Drogowego gdańskiej policji.
Czarnymi punktami ciągle pozostają jedne z głównych arterii komunikacyjnych: Grunwaldzka, Kartuska i Kazimierza Jagiellończyka ( Obwodnica S-6). Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w Gdańsku to nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu i niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.
Największym problemem dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Gdańska są właśnie zachowania kierowców, które bardzo często skutkują potem wpadkami i kolizjami tj. niedostosowanie prędkości do warunków ruchu i nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu. Dodatkowo nieprawidłowe zachowania kierowców wobec pieszych i rowerzystów. Wzrost ilości zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów na pewno wynika z tego, iż natężenie ruchu rowerowego w mieście wzrosło i ciągle wzrasta. Ze statystyk wynika, że to kierowcy są winni większości tych zdarzeń . Do najczęstszych przyczyn kolizji i wypadków z udziałem rowerzystów należą: nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe skręcanie i wyprzedzanie. Niedostateczna wiedza odnośnie zasad pierwszeństwa na przejazdach rowerowych, brak nawyku wypatrywania cyklistów na drodze oraz wyprzedzanie w zbyt bliskiej odległości to błędy, które kierowcy popełniają najczęściej, narażając przy tym życie oraz zdrowie użytkowników dwóch kółek.
- Z kolei cykliści powinni upewnić się, czy w trakcie skręcania nie zajadą drogi innym pojazdom oraz powinni sygnalizować kolizyjne manewry. Podczas zbliżania się do skrzyżowania i podczas ich pokonywania cykliści nie powinni też rozwijać nadmiernych prędkości - apeluje Magdalena Ciska.
Na przestrzeni ostatnich 5 lat, pomimo wzrostu ilości pojazdów mechanicznych poruszających się po gdańskich drogach, liczba wypadków drogowych spadła. Jak wynika z policyjnych danych, w 2011 roku w 626 wypadkach zginęło 25 osób, a 777 zostało rannych. W porównaniu do 2016 roku odnotowano blisko 22 % spadek ilości wypadków drogowych, 50 % spadek ilości zabitych i ponad 28 % spadek ilości rannych.
- Bezpośredni wpływ na tak znaczącą poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym ma na pewno codzienna praca policjantów ruchu drogowego, którzy poza stałym nadzorem na drogach oraz eliminowaniem występujących zagrożeń, w tym egzekwowaniem przestrzegania przepisów ruchu drogowego, prowadzą szereg cyklicznych działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w obszarze pieszych jak i kierujących np.: „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego", „Alkohol i narkotyki", „Prędkość", „Pasy", „Sezon rowerowy trwa – pamiętaj o bezpieczeństwie" i inne- podsumowuje przedstawicielka gdańskiej policji.