Co kurhanami w sopockim lesie?
Dzięki wieloletniej współpracy Gminy Miasta Sopotu z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku w zakresie odkrywania dawnych dziejów i przeszłości historycznej miasta, na grodzisku wczesnośredniowiecznym w Sopocie prowadzone były w latach 1961-1999 szeroko zakrojone badania archeologiczne.
Aktualnie, między Gminą Miasta Sopotu a Muzeum Archeologicznym i przy wsparciu Konserwatora Zabytków Miasta Sopotu zawarta została nowa umowa na badania archeologiczne. Tym razem dotyczyć będą one narażonych na zniszczenie kurhanów, położonych na terenie sopockiego lasu. Koszt badań zostanie pokryty z budżetu Konserwatora Zabytków Miasta Sopotu, w ramach realizacji zadań z zakresu ochrony dziedzictwa archeologicznego.
Rozpoczęcie prac badawczych zaplanowane jest na koniec sierpnia tego roku. Nadzór merytoryczny nad badaniami sprawować będzie mgr Aleksandra Szymańska-Bukowska.
Dzięki inicjatywie Miasta oraz Muzeum Archeologicznego na grodzisku powstał już Skansen Archeologiczny, a nieco później, u jego podnóża Pawilon Wystawienniczo-Muzealny. Obecnie zespół ten stanowi doskonałe pole do promocji historii i kultury mieszkańców grodu
i wczesnośredniowiecznych Pomorzan.
Nowe badania kurhanów w sopockim lesie mają szansę istotnie poszerzyć naszą wiedzę na temat wierzeń i stosowanego przed tysiącem lat obrządku pogrzebowego, dotychczas nie poznanego w odniesieniu do mieszkańców grodu w Sopocie.