mobile

Co koty lubią najbardziej?

Światowy Dzień Kota, który dziś świętujemy jest idealną okazją żeby dowiedzieć się ciekawostek o naszym pupilu!

Aleksandra Krawczyk
Co koty lubią najbardziej?

Co koty lubią najbardziej? Oczywiście polowanie. Mimo że koty, dawno temu stały zwierzakami domowymi to ich pierwotny instynkt nie zniknął. Obecnie kociaki, całe dnie spędzają na kanapie, jedzą karmę z puszki i są pozbawione przez swoich właścicieli pazurów. Czy mimo to koty nie lubią ekscytujących polowań? Nic bardziej mylnego. Posiadając kota, powinniśmy pamiętać o przodkach naszego przyjaciela. Koty wywodzą się od prymitywnych ssaków drapieżnych – miacydy, które żyły na drzewach, sprawnie poruszały się po nich w gonitwie za zdobyczą, a ich zęby były przystosowane do rozrywania mięsa. W czasie ewolucji, wyodrębniły się 3. grupy kotowatych, które istnieją do dziś. W rodzinie tej jednak występują bardzo duże różnice, na przykład tygrys(Panthera tigris) osiąga wagę do 250 kilogramów, a waga malutkiego Felis rubiginosus wywodzącego się z południowych Indii zwykle nie przekracza 1.6 kilograma. Różnice dotyczą także wyglądu zewnętrznego i zachowań. Koty domowe różnią się cechami, które odziedziczyły od przodków. Ich pysk może wyglądem przypominać lwa, może posiadać równowagę godną ocelota bądź poruszać się niczym gepard. Wszystko to zależy od  powiązania pomiędzy wszystkimi rodzajami tworzącymi rodzinę kotowatych. 

Koty mimo że sprawiają wrażenie ospałych i leniwych nie do końca takie są. Wystarczy chwila zabawy, a budzi się w nich prawdziwy łowca. Żyjąc z kotem, pamiętajmy więc o jego instynkcie, nie zamykajmy go w domu i pozwólmy by kociak czuł się spełniony. Wystarczy mały laser, kłębek włóczki czy kocimiętka. Kot będzie biegał za swoją zdobyczą, a kiedy uda mu się ją złapać, poczęstujmy go smakołykiem- w ten sposób kot poczuje się jak na prawdziwym polowaniu, po walce, zaspokoi również głód. Oczywiście, właściciele kotów, które wychodzą na zewnątrz, nie powinni być zaskoczeni, kiedy kociak w podziękowaniu przyniesienie nam w psyku sikorkę lub mysz. No cóż, jest to objawem sympatii i powinniśmy to doceniać.

Jak mówią wlaściciele kotów, Dzień Kota jest każdego dnia, mimo to nie zapominajmy w ten szczególny dzień spędzić z naszymi futrzakami trochę nadprogramowego czasu!

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda