Budżet obywatelski po raz trzeci
W dniach 14 – 27 września gdańszczanie po raz trzeci będą mogli wybrać projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Do rozdysponowania jest 11 milionów złotych – 8 800 000 zł na projekty dzielnicowe i 2 200 000 zł na projekty ogólnomiejskie.
Projekty zgłoszone do konsultacji w ramach budżetu obywatelskiego gdańszczanie składali w czerwcu br. Oprócz projektów ogólnomiejskich, które swoim zasięgiem obejmują tereny czy działania dla większej ilości dzielnic, każda dzielnica Gdańska otrzymała odrębną kwotę do wykorzystania na działania w ramach własnej dzielnicy. Łącznie do weryfikacji formalno-prawnej, a więc oceny wniosków pod kątem możliwości ich realizacji przekazanych zostało 281 projektów. Sprawdzone zostały m.in. kwestie formalne, możliwości realizacji wniosków w 2016 roku, toczyły się także uzgodnienia z wnioskodawcami na temat koniecznych zmian zakresów wniosków. 38 wniosków trzeba było odrzucić z uwagi na brak wersji papierowej wniosku wraz z podpisami mieszkańców. Ostateczna do głosowania zakwalifikowano 210 wniosków.
Propozycje, które zgłaszali mieszkańcy dotyczą m.in.: remontów dróg i chodników, budowy placów zabaw, terenów rekreacyjnych, boisk, działań związanych z aktywnym spędzaniem wolnego czasu.
Jak głosować?
Głosowanie odbywać się będzie w dniach 14 - 27 września 2015 r. Rozpocznie się 14 września 2015 r. o godz. 00:01, a zakończy 27 września 2015 r. o godz. 23:59. Głosowanie będzie wyłącznie elektroniczne - poprzez stronę http://www.gdansk.pl
Głosowanie odbywa się jednorazowo, nie ma możliwości ponownego dostępu do systemu elektronicznego.
Głosować można będzie z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu (zalecane przeglądarki w wersji aktualnej: Chrome, Firefox, Opera, Safari; urządzenia mobilne z systemami operacyjnymi: IOS, Android, Windows), a także w wyznaczonych godzinach w stacjonarnych Punktach Konsultacyjnych.
W obu przypadkach do systemu elektronicznego muszą być wprowadzone podstawowe dane:
Imię i nazwisko (w przypadku dwuczłonowych nazwisk wpisywane z myślnikiem)
Numer PESEL
Aktywacja procesu głosowania odbywa się poprzez link przesłany na podany przez mieszkańca adres e-mail(jeden dla jednego głosującego) lub kod aktywacyjny przesłany na telefon komórkowy.
W stacjonarnych punktach konsultacyjnych pomagać będą dyżurujący tam pracownicy. W punkcie stacjonarnym wystarczy aktualny dowód osobisty lub legitymacja szkolna dla osób niepełnoletnich (osoby niepełnoletnie proszone są także o sprawdzenie i zapisanie wcześniej numeru PESEL).
Kto może głosować?
Uprawnionymi do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych „Budżet Obywatelski 2016 w Gdańsku” są mieszkańcy Gdańska, którzy w dniu rozpoczęcia konsultacji (1 czerwca 2015 r.) ukończyli 16 lat i byli zameldowani na pobyt stały lub czasowy na terenie Miasta Gdańska lub wpisani do stałego rejestru wyborców.
Ile głosów można oddać?
Głosowanie odbywa się jednorazowo na wybrane projekty przez Internet albo w wyznaczonym Punkcie Konsultacyjnym. Można oddać maksymalnie 5 głosów na dowolny projekt w dowolnej dzielnicy oraz 1 głos na projekt ogólnomiejski. Głosami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć głosów jednemu projektowi jak i po jednym głosie na pięć projektów.
Szczegóły oraz adresy punktów w któych można oddać głosy dostępne są pod adresem http://www.gdansk.pl/