Bliżej kultur świata na festiwalu Globaltica
Niecały doba dzieli nas od wielokulturowego spotkania z muzykami z czterech kontynentów. Rozpoczynający się w środę, 25 lipca Festiwal Kultur Świata Globaltica to przede wszystkim muzyka z gatunku World, a także pokazy filmowe, spotkania autorskie, wykłady i aktywności ruchowe na świeżym powietrzu.
Program festiwalu jest przemyślany tak, by pojawiali się na nim artyści, którzy dokonania muzyczne swoich kultur przekazują w niezmienionej formie, jak i ci, którzy przekształcają tradycje, łącząc je z różnymi nurtami w muzyce czy elementami innych kultur.
Z Republiki Tuwy, czyli autonomii w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, przyjadą Huun Huur Tu. Z Haiti - Moonlight Benjamin. W orłowskim parku wystąpi także algiersko-francuski duet Sofiane Saidi & Mazalda. Połączenie tradycyjnej muzyki lapońskiej i norweskiej zaprezentuje Arvvas. Z kolei z Wysp Zielonego Przylądka przyjedzie Elida Almeida. Tradycyjne brzmienia Etiopii oraz Izraela połączy Gili Yalo. Z Ameryki Południowej dawkę muzyki rodem z Chile przywiezie Chico Trujillo. Na tegorocznej edycji Festiwalu Kultur Świata Globaltica będzie można również usłyszeć OXUS Ensemble z Uzbekistanu oraz Erica Tritona z Mauritius, Mû Mbana z Gwinei Bissau i Duo Sabîl z Palestyny. Polskę będą reprezentować Adam Strug oraz Kapela Niwińskich.
Harmonogram koncertów:
- 25.07, godz.19.00 (scena w namiocie), wstęp wolny
Kapela Niwińskich, (Polska) potańcówka na dechach
- 26.07 , godz.19 00 (Stara Wozownia), bilety wyprzedane!
Mû Mbana (Gwinea Bissau)
Duo Sabîl (Palestyna)
- 27.07 godz.18.00 (Scena Główna) bilet na cały dzień: 35 zł/40 zł
Adam Strug (Polska)
Huun Huur Tu, (Rep. Tuwy / Rosja)
Moonlight Benjamin (Haiti)
Sofiane Saidi & Mazalda (Algieria / Francja)
- 28.07, godz.18.00 (Scena Główna), bilet na cały dzień 35 zł/ 40 zł
Arvvas (Laponia / Norwegia)
Elida Almeida (Wyspy Zielonego Przylądka)
Gili Yalo (Etiopia / Izrael)
Chico Trujillo (Chile)
- 29.07 (Scena w namiocie/plener), wstęp wolny
godz.16.00 OXUS Ensemble (Uzbekistan),
godz. 17.30 Eric Triton (Mauritius)
Globaltica to przede wszystkim muzyka ze wszystkich stron świata, jednak poznawanie obcych tradycji, wierzeń i obyczajów można realizować w trakcie festiwalu na wiele sposobów.
Wokół globu na dużym ekranie
W ramach CINEMA GLOBALTICA & ETNOMMATOGRAF będzie można zobaczyć 5 filmów z pogranicza dokumentu, filmu entograficznego i antropologi kulturowej.
„Ethiopiques: Muzyka Duszy” w reż Macieja Bochenka, opowiada o początkach nowego gatunku muzycznego – ethio-jazzu. Seans w Starej Wozowni rozpoczyna się w środę, 25 lipca o godz. 17.30.
„Human" stawia zasadnicze pytanie o kondycję współczesnego człowieka i jego miejsce w świecie. - Nadal nie potrafimy żyć razem i zastanawiam się, dlaczego tak się dzieje. Nie szukam odpowiedzi w statystykach czy analizach, ale w samym człowieku - mówi reżyser filmu Yanna Arthus-Bertrand. Pokaz pod kasztanem odbędzie się w środę, 25 lipca o godz. 21.00
„Genesis 2.0" w reż. Christiana Frei ukazuje świat w którym, w wyniku rewolucji technologicznej człowiek staje się stwórcą, autorem nowego genesis. Zwiastunem nadchodzącej epoki są próby wskrzeszenia mamuta. Film będzie wyświetlany w namiocie koncertowym w czwartek, 26 lipca o godz. 22.15.
„MATANGA/MAYA/M.I.A"– obraz pokazuje jak doświadczenie rządów reżimu wojskowego na Sri Lance ukształtowały muzycznie i politycznie jedną z największych gwiazd światowej sceny muzycznej Mathange Arulpragasam znaną jako M.I.A. Pokaz pod kasztanem będzie miał miejsce w piątek, 27 lipca o godz. 00.30.
O problemach związanych z asymilacją migrantów przybyłych na Sycylię z Afryk i Azji traktuje „Obcy w Raju". Film w reż. Guido Hendrikxa otrzymał Nagroda Amnesty International na festiwalu Millennium Docs Against Gravity 2017. W trakcie festiwalu będzie można obejrzeć go w Starej Wozowni w niedzielę, 29 lipca o godz. 16.30.
Inspirujące spotkania na Globaltice
Somalia – kraj doświadczony wojną i klęską głodu, w którym kobiety nie mogą pozwolić sobie na utratę nadziei. Między innymi o sytuacji kobiet w rogu Afryki opowie Paweł Smoleński autor książki „Królowe Mogadiszu". Spotkanie odbędzie się czwartek, 26 lipca w namiocie koncertowym o godz. 17.00
Pochodzą z Czeczenii, ale ostatnie miesiące upływają im na koczowaniu w białoruskim Brześciu. "Kim są dzieci z dworca Brześć?" - spotkanie z Mariną Hulią odbędzie się w sobotę, 28 lipca w namiocie koncertowym o godz. 13.00
O zyskującej na popularności idei foodsharing'u, jego początkach i na czym właściwie to polega będzie można dowiedzieć się w trakcie zorganizowanego przez Foodsharing Trójmiasto spotkania połączonego z warsztatami. „Jedz, dziel się i częstuj” odbędzie się w sobotę, 28 lipca o godz. 13. 30.
Globaltica Kids
Tegoroczna odsłona Globaltiki obfituje w wydarzenia przygotowane specjalnie dla najmłodszych.
Spektakl dla dzieci „Braciszek i siostrzyczka" przedstawia historię chłopca zamienionego przez czarownicę w jelonka i jego siostry, która poświęca się, aby go ratować. Przygotowane przez Teatr Gdynia Główna przedstawienie będzie wystawiane w Starej Wozowni w sobotę, 28 lipca o godz. 14.00
Baśnie i legendy z Indii przedstawi mistrzyni stylu Kathak, Magdalena Niernesee i grupa Studnia O w spektaklu "Kathak — tańcząca Opowieść"
„Futbolowe opowieści” to historie niesamowitych goli, niebywałych zwycięstw i futbolowych legend. Spektakle będą miały miejsce w niedzielę, 29 lipca o godz. 12 w Starej Wozowni i na łące w parku Kolibki.
Ponadto organizatorzy zapraszają na: „Warsztaty małego podróżnika z Bystrzakiem, „Papierowe kwiaty Reginy Białki", „Czytanie na Polanie” czy „Kreatorów masek".
100 lat praw wyborczych kobiet
Jednym z motywów przewodnich 14. edycji festiwalu jest rocznica stulecia przyznania kobietom praw wyborczych. Dlatego nie dziwi, że organizatorzy poświęcili osobny blok na wykłady, rozmowy, warsztaty dotyczące m.in. sytuacji współczesnych kobiet.
„Odważ się! Wspieraj kobiety!" to warsztaty rozwojowe, w których trakcie uczestnicy wspólne zastanowią się jak wspierać kobiety w 100. rocznicę przyznania im praw wyborczych. Pytania postawione w trakcie spotkania posłużą do stworzenia wystawy pokazującej różnorodność codziennych wyborów i potrzeb ludzi. Warsztaty odbędą się w czwartek, 26 lipca o godz. 19.00 w namiocie koncertowym.
„Dlaczego dobrzy ludzie zachowują się niemoralnie” - na to i inne pytania odpowie Stanisław Borawski, psycholog z uniwersytetu SWPS. Wykład i rozmowa odbędzie się w piątek, 27 lipca w namiocie koncertowym.
Gdynia — miasto otwarte
- Globaltica bardzo wiąże się z Gdynią, ponieważ Gdynia od zawsze była miastem otwartym, z którego Polacy wyruszali w podróż po świcie. Z drugiej strony wszytko co nowe trafiało do kraju właśnie przez Gdynię, dlatego jest to idealne miejscem, żeby realizować Festiwal Kultur Świata - mówi Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny festiwalu Globatica.
Wymiana doświadczeń migracyjnych, możliwość poznania motywacji, emocji i towarzyszących wyjazdowi lęków i radości to tematy, jakie będą poruszane, w przygotowanej przez Muzeum Emigracji w Gdyni, strefie spotkań. „Dosiądź się do nas!” odbędzie się na polanie w parku Kolibki w niedzielę, 29 lipca w godz. 15.00-18.00.
Ponadto wszyscy goście festiwalu, na podstawie opasek, mogą bezpłatnie odwiedzić Muzeum Miasta Gdyni w dniach 25 – 29 lipca.