Bibliorower wróci na trasę z okazji Światowego Dnia Poezji
To święto, które ma promować czytelnictwo i nauczanie poezji, a także zachęcać do pisania. Chodzi o Światowy Dzień Poezji, który jest obchodzony 21 marca. Z tej okazji Biblioteka Gdynia przygotowała różnego rodzaju atrakcje. Na ulice miasta po raz pierwszy w tym roku wyjedzie bibliorower. Nie zabraknie też m.in. warsztatów plastycznych i „Slamu Poetyckiego”.
Światowy Dzień Poezji to święto ustanowione w 1999 roku przez UNESCO. Główne uroczystości z tej okazji odbywają się w Paryżu. Jednak w tym roku huczne obchody zaplanowano także w Gdyni. Literackie atrakcje przygotowała Biblioteka Gdynia. Będą się one koncentrować nie tylko na najbardziej znanych autorach, ale również na lokalnych twórcach.
Bibliorower
Jedną z głównym atrakcji będzie bibliorower, który 21 marca o godz. 11.00 wyjedzie na ulice Gdyni po raz pierwszy w tym roku. Będzie można go znaleźć w najpopularniejszych miejscach w Gdyni, m.in. na bulwarze Nadmorskim i w przy plaży Śródmieście. W ramach mobilnego bookcrossingu chętni będą mogli zabrać ze sobą wybrane tomiki poezji. W bibliorowerze znajdzie się zarówno klasyka, jak i zupełnie nowe wydawnictwa oraz twórczość lokalnych poetów.
Po południu bibliorower stanie przed Biblioteką Śródmieście. Później mobilny punkt bookcrossingowy będzie się pojawiał na ulicach Gdyni z okazji ważniejszych wydarzeń związanych z literaturą oraz w sezonie letnim.
Ponadto warto obserwować media społecznościowe Biblioteki Gdynia. 21 marca zostaną opublikowane adresy punktów, gdzie będzie można otrzymać poetyckie niespodzianki.
Warsztaty, wystawa, slam i spotkanie
Świętowanie Światowego Dnia Poezji rozpocznie się jednak już w sobotę, 18 marca. O godz. 11.00 w Bibliotece Śródmieście (ul. Władysława IV 7-15) odbędą się warsztaty tworzenia wierszy z wycinków gazet oraz zajęcia plastyczne. Pierwsza propozycja jest skierowana do młodzieży i dorosłych. To kreatywna lekcja przygotowywania kolażu poetyckiego. Autorskie utwory powstaną z wycinków gazet. Mają być ułożone tak, by tworzyć nowy sens. Następnie – w ramach drugiego wydarzenia – wiersze zostaną przeniesione na materiałowe torby. Poetyckie torby trafią na witrynę Biblioteki Śródmieście i będą tam eksponowane do 21 marca. Potem uczestnicy warsztatów mogą zabrać je do domu.
Zajęcia poprowadzą Gabriela Szubstawska i Agnieszka Smugła z Gdańskiego Klubu Poetów. Obowiązują zapisy online. Aby się zgłosić, należy wysłać e-mail na adres: promocja@bibliotekagdynia.pl.
Pozostałe wydarzenia zaplanowano we wtorek, 21 marca.
Tego dnia o godz. 11.00 startuje też wystawa kolaży analogowych w Bibliotece Śródmieście. To ręcznie wycinane i klejone prace, które powstają ze starych magazynów i książek. Na wystawie będzie można zobaczyć kolaże od Krzywo Wyszło prezentujące wizję chaosu i jedności.
W tym samym miejscu, ale o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie z ormiańską poetką, tłumaczką, publicystką i artystką wizualną mieszkającą w Polsce. Chodzi o Tatev Chakhian. Rozmowę z nią poprowadzi Hanna Łozowska. Panie zastanowią się, dlaczego nie czytamy poezji, czy trzeba mieć specjalne kompetencje, żeby czytać wiersze oraz jak poezja mogłaby nam pomóc przejść przez współczesne, trudne czasy.
Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim – z udziałem tłumacza.
Obchody Światowego Dnia Poezji, o godz. 19.00, zakończy „Slam Poetycki”. Poprowadzi go Wojciech Boros. Slam to pojedynek na wiersze, a o tym, który uczestnik przechodzi dalej, decyduje publiczność. Widzowie głosuje, pokazując kartkę w odpowiednim kolorze.
Aby wziąć udział w slamie, należy przygotować co najmniej pięć wierszy, które nie były publikowane drukiem lub nagradzane w innych konkursach. Uczestnicy mają 3 minuty na prezentację wiersza.
W rywalizacji mogą uczestniczyć osoby od 16. roku życia. Nagroda główna wynosi 500 zł. Zapisy odbędą się przed wydarzeniem.
fot.mat.pras.Biblioteka Gdynia/gdynia.pl